Näin käy kun suvaitaan monikulttuurius!

Gogkyg

Berliinin Neuköllnin pormestari Heinz Buschkowsky on kirjoittanut kirjan, joka tulee herättämään paljon keskustelua. Tässä siitä valittuja kohtia:

"Tässä haluan puhua arkipäivän voimattomuudesta maailmassa, jossa kuljetaan supermarketin läpi, otetaan tavaroita, kuljetaan maksamatta kassan ohi ja tehdään kassalle selväksi, mikä häntä uhkaa, jos hän kutsuu poliisin paikalle.

Täällä viisi henkeä kulkee rinnan jalkakäytävällä ja muiden on väistyttävä. Täällä kaikki autoilijat tuijottavat punaisissa valoissa herpaantumatta mahdollisimman suoraan eteenpäin, jotta viereisen auton streetfighterit eivät alkaisi häiriköidä ja kysellä: "Onko sinulla jotakin ongelmia? Voimme hoitaa ne vaikka heti!"

Täällä isommat nuoret vaativat pienemmiltä tietullia tai käyttömaksua kiipeilytelineellä. Täällä nuorilta naisilta kysytään, haluavatko he hedelmöityshoidon. Täällä bussikuskin niskaan kaadetaan Colaa, jos hän kysyy matkalippua. Tämä kaikki saa huonolle tuulelle. Jo lukiessa.

Niin kauan, kuin harjoitamme kaiken ymmärtävää ja kaiken anteeksiantavaa politiikkaa ja viestitämme ihmisille, että emme aio tehdä mitään, koska tämä välinpitämättömyys hyvistä tavoista kuuluu kulttuuri-identiteettiin ja avoimeen maailmaan, niin kauan tulee meillä olemaan vain vastahakoisia taistelutovereita menestyskelpoisen integraatiopolitiikan tiellä.

Useimmiten kaikkein vanhimmat tai nuorimmat joutuvat kärsimään tästä reviirinpidosta. Heille näytetään, kuka on pomo.

Tämä jatkuva demonstratiivinen piittaamattomuus käytöstavoista, kuten kohteliaisuus tai toisten huomioon ottaminen; tai niistä yksinkertaisimmista säännöistä, kuinka ihmiset julkisella paikalla käyttäytyvät toisiaan kohtaan. Se saa ihmiset kysymään: Missä minä nyt oikeastaan olen? Onko tämä vielä minun kaupunkini, minun kotimaani?

Siksi monet tulevat joskus lopputulokseen: Minä en pidä näistä ihmisistä. He eivät halua elää kanssani, joten minäkään en halua elää heidän kanssaan.

Kyse ei ole satunnaisista vallattomuuksista, vaan korttelin kingin on yhä uudelleen hyvin harkitusti osoitettava, että saksalaisilla ei ole mitään sanomista hänelle ja säännöt ovat hänelle yhdentekeviä. He onnistuvat tässä varsin hyvin.

Esimerkiksi Neuköllnin Sonnenalleella parkkeerataan jatkuvasti kolmelle väylälle. Ensimmäinen auto parkkeeraa jalkakäytävälle, toinen normaaliin parkkiruutuun ja kolmas sen viereen, siis ajokaistalle. Jos teillä on ajomatkallanne huonoa tuuria, niin joku pysäyttää autonsa eteenne (ainoalle vapaalle) ajokaistalle ja alkaa koilottaa jonkun kahvilan terassilla istuskelevan teetä tai kahvia siemailevan kanssa. Älkää tehkö silloin sitä virhettä, että painaisitte tööttiä tai nousisitte autosta, koska saattaisitte päätyä epämiellyttävään tilanteeseen.

Ongelmanne voitaisiin "ratkaista" heti tai jos saksalaisena luulette, että voitte pomotella täällä, tultaisiin teille näyttämään, että vastapuolen saappaita täällä nuolette te. Samoin käy myös poliisipartioille.

Poliisit varovat päästämästä ihmisiä käden ulottuville. Muuten voi käydä - hups - lakki tai jotakin muuta lähtee. Sitten alkaa kovaääninen palaveri siitä, mistä oikeastaan on kyse, eikä kukaan tiedä, kenelle autot kuuluvat ja poliisien tulee vain jatkaa matkaa, eikä aiheuttaa häiriötä.

Tämä kaikki tapahtuu uhkaavin elkein ja äänensävyin. Jos tilanne eskaloituu, niin poliisipartio joutuu kutsumaan paikalle lisäjoukkoja. Voi syntyä todellinen metakka. Välillä päädytään fyysiseen väkivaltaan.

Jälkeenpäin voi sitten käydä niin, että partiomiesten ryhmänjohtaja tulee kysymään heiltä, ovatko he koskaan kuulleet suhteellisuudentajusta. Olivatko he perillä siitä, että vastarinta voisi olla mahdollista? Tietävätkö he, miten oikeus tulisi arvioimaan tällaisia mellakoita?

Liikennehäirikön osalta nämä käsittelypöytäkirjat päätyvät useimmiten vapauttavaan tuomioon, kun taas poliisi voi olla iloinen, jos ei itse joudu tuomituksi. Suurin osa tuomareista ei juurikaan ole valmis tukemaan poliiseja näiden valtiollisessa liikennevalvontatehtävässä esim. voimassaolevaa lakia soveltamalla.

Näitä käytännöstä vieraantuneita "hyväihminen-tuomionjakajia" ei juuri kiinnosta, mitä aggressioita nämä poliisit joutuvat kohtaamaan rankaisuvelvollisuutensa vuoksi ja miten poliisi ylipäätänsä saisi tällaisissa tilanteissa oikeuden toteutumaan.

Vuosikymmeniä Neuköllnissä poliisin ylikomisariona toiminut Gaertner kertoi minulle äskettäin, että hän ei ole joutunut koko uransa aikana koskaan tekemisiin jutun kanssa, jossa maahanmuuttajanuoret olisivat varastaneet käsilaukun huivipäiseltä naiselta tai hyökänneet hänen kimppuunsa.

Vihollisia ovat vihatut saksalaiset, he ovat aggression kohde, eivätkä he voi mitään maahanmuuttajasakeille: tekstiviesteillä saadaan muutamassa minuutissa paikalle iso sakki, joka välittömästi alkaa käyttäytyä uhkaavasti. Saksalaisia pidetään helppoina uhreina.

12

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppikirjaksi

      Kumma juttu ettei kirjasta ole otettu opiksi.

      Kai ne musut on niin taitavia manipuloimaan länsimaisia, että tekevät juuri ja juuri sen verran pahaa, että ärsyttävät niitä jotka jäävät teoista sivullisiksi, mutta kun ärsyttämistä ei ole lakikirjassa kielletty niin "no can do", "nichts machen".

      Tietenkin muslimien lakikirjassa kaikenlainen veetuilu ja ärsyttäminen on oikeutus vaikka mihin kostoon.

    • KiittiMulleRiitti

      Lopettakaamme me maahanmuuttokriittiset jälkeläisten hankkiminen, ja jättäkäämme maa pöhlöille ja heidän jälkeläisilleen.

    • Katjanuberg

      Hohhoijaa...
      Luin vähän alkua ja haiskahti heti rasismille... En lukenut enempää...
      Turha rasisteille on näköjään yrittää kertoa, että maailmassa ei suvaitsemattomuutta enää hyväksytä!
      Maailma on kaikkien yhteinen!

      • Käsitteiden_hallinta

        Onko tämä Katjanuberg trolli?


      • ghfhfdhfhdhdfhdfhfd

        Haista sinä nyt ihan vain pitkä paska sinä olematonta henkilä, Katja Nuberg, leikkivä idiootti. Kyllä nämä trollauksesi täällä jo tiedetään.


      • Sannamari3

        Ota nyt saatana katjanuberg ne ruusunpunaiset lasit ja kukkahttu pois päästä!
        On se yhtä vittua, kun oikein pormestari kertoo niin kuin asiat ovat, niin kukkahattutantta vaan ummistaa asialle silmänsä!
        Mikä saatanan totuussuodatin siellä aivoissa on?


    • valtiot.pelastettava

      Ei tässä enää kirjojen kirjoittaminen auta. On tehtävä jotain. Milloinkahan valtioiden päämiehet uskaltavat todella julistaa koko euroopan alueelle poikkeustilan. Ja järjestää liikekannallepanon. Eivät tajua, että massavaellukseen ovat lähteneet alikehittyneiden maiden barbaariset asukkaat. Ei heillä ole käsitystäkään demokratiasta, toisten omaisuuden kunnioituksesta, ihmisten, naisten, lasten koskemattomuudesta. Heille kaikki on yhtä viidakkoa.

    • VäistämättömyysEdessä

      Helsinki 2017

    • Tampere 2017

      • Surkujensurku

        Aikaisemmin.


    • Laki_omiin_käsiin

      Se on kovat piippuun niihin ei muu tunnu tehoovat. Ilhan turha luulla että voivat pitkään hillua toisten maissa. Omansa ovat sotineet ja paskoneet ja sitten tullaan ylimielisesti muiden maihin riehumaan ja kukkoilemaan.

    • eisaahyväksyä

      Kun ne eivät osaa käyttäytyä omassa maasaankaan, niin eivät täälläkään.
      Siitä ei vaan tule hyvää vaan pahaa
      koko Euroopalle.
      Ei väkivaltakulttuuria tarvitse suvaita.
      Toivottavasti nousee sellainen johtaja joka laittaa asist kuntoon ja palautta sivistyneen kulttuurin arvoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      46
      4279
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      154
      3893
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      81
      3689
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      174
      3226
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2763
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2534
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      266
      2395
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      129
      2117
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      43
      2108
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2076
    Aihe