Sote farssi jatkuu

SSS hallituksen Sote farssissa ollaan palaamassa lähtöruutuun. Saa nähdä, saavatko kepu ja kokoomus mitään valmista? Soinin omistamalle pSS puolueellehan kelpaa kaikki, kunhan ei vain tule uusia vaaleja, eikä Isä Timon ministeripalkka vaarannu.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1455613938632.html
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Soinille on tärkeintä oma palkka.

Muulla ei niin väliä. Kreikka kolmonen kelpasia, leikkaukset duunareilta kelpasi, leikkaukset vanhuksilta kelpasi, puoluetuet kelpaa, sote-malleista kaikki kelpaa.

Soini pelkää vain yhtä asiaa. Että hänen ministeriunelmansa katoaa kesken unelman.

Äänestä

Vähän ennen vaaleja kaikki puolueet sopivat viidestä SOTE-alueesta. Sipilä ja Soini kertoivat TV:ssä ääni väpättäen, miten oppositio uhrautui ilman poliittisten pisteiden kalastelua koko maan parhaaksi näin tärkeäsä kysymyksessä.

Vaalien jälkeen KEPU:n takki kääntyi. Huomasivat, että ikiaikainen unelma maakuntien liittovaltiosta voitaisiin ujuttaa läpi SOTE:n varjollla. Nyt puuhataan jo maakuntavaaleja, vaikka kukaan tiedä, mihin ihmeen elimeen niitä edustajia pitäisi valita. Maakuntien tehtävistä ja rahoituksesta, eikä nykyisen hallinnollisen jaon purkamisesta ei ole hajuakaan, vain kokoelma Tarastin yhden miehen komitean mahdollisia epätarkkoja ehdotelmia. SOTE on siinä tohinassa uhohtunut.

Jos edellinen hallitus oli surkea, niin tämä on vielä valovuoden surkeampi jo puolen vuoden kokemuksella. Vain köyhimpiä on kurjistettu ja kauppojen aukioloaikoja yhdentekevästi muutettu. Ai, olipa unohtua, että pysäköintikiekoille on saliittu vapaampi muotoilu. Selvästi perustuslainkin vastaisia lakialoitteteita on puuhasteltu, puuhastellaan edelleeen, ja vedetään takaisin.

Tulee mieleen vanha Irwinin ralli: "On siinä mulla omituinen sakki, kaikki pitäs kerralla erottaa ..."

Äänestä

Vaaleja pukkaa.

Äänestä
  • Kepu ja kokoomus ovat pysyneet suurin piiretin omilla linjoillaan. Persujen vaalipetos puolestaan on sitä luokkaa, ettei sitä voi sanoin kuvailla.

    Äänestä

Tämä on hieno osoitus hallituksen joustavuudesta. Näin löydetään lopulta järkevin ratkaisu. Edellisten hallitusten mokien selvittely vie aikansa. Kolmen vuoden päästä nähdään, että tämä oli paras hallitus aikoihin.

Äänestä
  • Kyse on päättämättömyydestä ja sekasotkusta. SSS hallitus saa vain kaaosta aikaan. Uudet vaali mahdollisimman pian!

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


palataan.juurille kirjoitti:

SSS hallituksen Sote farssissa ollaan palaamassa lähtöruutuun. Saa nähdä, saavatko kepu ja kokoomus mitään valmista? Soinin omistamalle pSS puolueellehan kelpaa kaikki, kunhan ei vain tule uusia vaaleja, eikä Isä Timon ministeripalkka vaarannu.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1455613938632.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu