Ja nyt valaiseva kysymys moraaleista

jyrikysyy

http://www.iltalehti.fi/viihde/2016021521124348_vi.shtml

(Siis nainen hoiti raha-asiansa kuntoon....heheh, siis äitinsähän ne hoiti, ja ei kun lisää velkaa ottamaan.)

Kumpaa edustaa linkin sössijänainen, evomoraalia vaiko kristillistä etiikkaa?

Koska kreationistit tietävät vastauksen niin kysyn tätä evolutionisteilta, myös ev.lut. evolutionistit saavat toki vastata.

Ja lopuksi toinen kysymys: Kumpi elämäntapa on siis parempi, evomoraalainen vai kristillenen moraali, siis todellinen kristillinen moraali, ei se mitä mäkisriekkiset edustavat?

Ja sitten bonuskysymys: Nyt kun on selvää että kristillinen etiikka on ylivoimainen elämäntapa-asenne, niin eikö myöskin ateistien kannattaisi elää sen mukaan?

5

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinun moraalisi sallii julkimoiden riepottelun ilman äärtä ja rajaa, eikä kreationistisesta moraalista sen enempää tarvitse tietääkään.

      • jyrtte

        Höh, julkkikset ovat julkista riistaa, siksihän he ovat koko ajan tyrkyllä mediassa, ja kun millään fiksulla asialla ei julkisuutta saa, niin sitten kerrotaan hölmöilyistä.

        Ymmärrän että evokkien on helppoa samaistua Martinaan, heheh.


    • DRHouse

      Ihan selvästi kristillistä etiikkaa.

      • Nytnaurattaajyriä

        Veitolalta vahva tuki Jyrille, hehe.

        http://www.iltalehti.fi/viihde/2016021821140799_vi.shtml


        Vitsin vitsi noita evoblondeja, siis takuuvarmasti Martina on oikeasti blondi, sillä ei kai kukaan toinen, siis tummakaan, voi olla niin lapsellinen että sanoo napakasti ja suurta ylpeyttä tuntien ettei pane uutta tämänkertaista miesystäväänsä maksamaan nuoruutensa hölmöjä velkaantumisia vaan hoitaa asian ITSE,,,, hehehe, ts. pani äitinsä maksamaan, heheheh... Vitsi noita evomoraalisia, aina pakoilemassa omaa vastuutaan.
        Ei kai tuoallaista kestä Eskokaan.


    • ghdgfhgfhgh

      Päävikainen jyri taas vauhdissa. Unohditko ottaa aamulla psyykelääkkeesi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      86
      3579
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2046
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      195
      1971
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1404
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1394
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1147
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      13
      1014
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      84
      1001
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      28
      908
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      64
      839
    Aihe