Vähitellen se on ottanut valtaa yhä enemmän. Tunnen itseni sairaaksi ilman aamupäivä vahvaa huikkaa.
Valoisa puoli tässä on että viimeistään toukokuussa saan pidetyksi niin kauan nenänvalkaisupäiviä, että yletön viinanhimo taittuu.
Taistelen viinanhimoa vastaan parhaillaan
7
2587
Vastaukset
- hjwr
Tapa ittes, kännikala. Et sä pääse viinast irti ennen hautaustoimistoo. munasikin on jo lerppu.
- henkinen.krappis
Miksi tappaisin? Minulla on huollettavana vielä teini-ikäisi lapsia. Kuitenkin olen vihainen ja turhautunut alkoholin pirulliseen koukuttumisilmiöön.
Päihdeadikktio huijaa aivoja luulemaan että alkoholi tai huumeannos on oikeasti välttämätön terveyden kannalta. - hjwr
Sulla mitään lapsii oo, lerppumuna. Jossei sitte kolmee eriväristä matkamuistoo sen pubiruusus kaa.
- ppoiiM
Mä oon vapautunut alkoholin himosta jossa olin koukussa vuosia. Tästä kiitän näin pääsiäisen aikaa kun eletään Jumalaa ja Jeesusta Kristusta. Tää himo joka koukutti mua pitkään, pitkään , vuosia, vuosia....... www.tv7.fi
- h.krappis
Pikapäinen poika hermostui eikä enää vastaa puheluihini. Poika on hyväsydäminen kunhan hoidan riippuvuuteni.
Rakas tyttäreni ei hylännyt minua hädässäni vaan tuli auttamaan. En halua luopua viinasta kokonaan, vaan hallita sen käyttöä.
Ongelmani oli humalahakuinen juominen. Ensimmäinen viikko kohtuu ottamiseen on jo takana.
En ole opettanut pojalleni raivoraittiutta. Olen hänen asuntolainansa takaaja. Selviän tästäkin pikkukriisistä. - totuus44
Tässä linkissä todistuksia, kuinka ovat päässeet vapaaksi riippuvuuksiistaan. http://www.tv7.fi/vod/series/26540/
- röpelikkö
Rehellisiä sanoja ja respektit niistä. Turha uhrata edes ajatusta impotenteille jotka eivät uskalla kohdata itseään ja siksi oirehtivat rohkeiden avauksiin.
Itse en usko jumalan kuivattavan juomat tuopista tai AA höpinään. Ihminen usein juo johonkin tarpeeseen, jonkin asian/tunteen poistamiseen tai saavuttamiseen/kokemiseen. Mikä mitä se/ne sinulle ovat? Lähenny itseäsi ja ota voimasi takaisin. Juo tilanteissa joissa juominen ei ole ykkösjuttu ja jossa vaaditaan muita asioita ja vältä juomistilanteita joissa juominen on pääsyy eikä siihen ole rajoutuksi koska mitään muuta ei vaadita. Ei meistä kukaan oikeasti halua olla tunne ja älyzombina......Elämässä on paljon upeita juttuja, on vaikka juuri nyt ei tuntisi tai muistaisi. Itse uskon siihen että tulosta tulee kun laittaa tulta molempiin päihin, juo niissä tilanteissa vain missä vaaditaan muutakin kuin hauiksen koukistus ja toisaalta tekee h akee löytää asioita selvinpäin mitkä tuottavat onnen tunnetta, olemassa oloa ja hyvää mieltä. Ja ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815