Tähän on tultu yhtä ainoaa polkua pitkin - ilman harha-askelia!
Ennen kuin tutustutte aiheeseen omakohtaisen kokemuksen kautta, niin kannattaa lukea ensin eräänlainen pohjustava kirjoitus, johon myös linkki tässä ensin.
Miksikö? Siksi koska, jos teillä on ennakkokäsityksiä vanhoillislestadiolaisista, niin tämä puolueeton artikkeli voi hyvinkin tasapainottaa käsityksiäsi todellisuutta vastaavaksi ja sen jälkeen ohjelman katsomalla voit päätellä kaiken itse, ilman manipuloitua mielipidettä, harhaluuloa tai ennakkokäsitystä.
Tässä linkki artikkeliin ja pieni ote sen sisällöstä:
http://www.rapport.fi/rapport/artikkeli.php?aid=225350
TÄSSÄ uusi linkki areenaan:
http://areena.yle.fi/1-2600953
uskomattoman hieno dokumentti, tuosta parjatusta liikkeestä
Ennen kuin tutustutte aiheeseen omakohtaisen kokemuksen kautta, niin kannattaa lukea ensin eräänlainen pohjustava kirjoitus, johon myös linkki tässä ensin.
Miksikö? Siksi koska, jos teillä on ennakkokäsityksiä vanhoillislestadiolaisista, niin tämä puolueeton artikkeli voi hyvinkin tasapainottaa käsityksiäsi todellisuutta vastaavaksi ja sen jälkeen ohjelman katsomalla voit päätellä kaiken itse, ilman manipuloitua mielipidettä, harhaluuloa tai ennakkokäsitystä.
Tässä linkki artikkeliin ja pieni ote sen sisällöstä:
http://www.rapport.fi/rapport/artikkeli.php?aid=225350
TÄSSÄ uusi linkki areenaan:
http://areena.yle.fi/1-2600953
uskomattoman hieno dokumentti, tuosta parjatusta liikkeestä
Vastaukset 27
Vanhimmat
oho - kiitti pyllysti
Kesitas 27.9.2014 10:31
"Jo otetaan esim Oulun alue, muualla sitä ei esiinnyt, kun teillä ja tapahtumia on satoja, ellei jo tuhatkin." (hänen mukaan muualla /(voi ymmärtää myös "muilla ihmisillä"/) ei esiinny pedofiliaa)
"Kukaan muu tähän ei pysty, kun te, asia joka oli minun nuoruudessa jotenkin itsestään selvyys." (muut ei pysty vastaavaan pf, ja hänen nuoruudessa pf oli itsestäänselvyys)
"Mutta kun et ole VL, et ehkä ole joutunut raiskatuksi" (arvio vastakirjoittajasta)
Kesitas 17.9.2014 20:22
"Täältä löytyy VESTADIOLISEN OIKUS Oulussa.. Veikko Vihelä raiskasi ja hyväksikäytti 14 lasta? Mitkä oikeus Hänellä on Suomen Oikeudessa, 70 pv ehtoollista?" (Kesitas Henna Oikariselle).**
Näinhän se VL mafia toimii? eikö vaan. He pelastivat omansa?
Muualla jo neljän lapsen jutusta tulee ”penaltia” useampi vuosi. Näin toimii SRK kristillisyys. Eihän siinä tule kun 5 pv yhtä kohti. Halpaa se on jatkaa Vihelän hippalointia
Kesitas kirjoitti toukokuussa 2013:
""Kaikesta näkee, että mielesi on saastainen. Näet kaikessa vain seksuaalisuutta.
Sairastat ilmeisesti samaa addiktiota, kun valtaosa koko VL liikkeen isistä, jotka raiskaavat kesäisesti pukeutuneita ala- ikäisiä lapsiaan
Kesitas 23.10.2014 19:15
Vai vähättelet pedofiliaa? Mikään "uskonnollinen" järjestö ei vedä teille mitään vertaa, niin järjestelmällistä menetelmänne lasten nainneissa oli ja on osin vieläkin Pohjois- Suomessa
Kesitas 13.1.2015 23:14
Hieman katsantoa, kuka valehtelee?
Jäi vielä mainitsematta, että onko asiantuntia ehkä SRK;n pedofilia salaaja?? Sopisi kuvioihin. Siellä niitä on muutamia? Jos useampia nimeä, teillä kuitenkin -60 luvulta lähtien tuhansia. ...
...Muhonen saattaa kirjoittaa niin, kuten sanoit, mutta ongelmana on olettamus, Hänen näkemys ja vailla yhtään nimeä. Esillä oli kolme, joista yksi todettiin syyttömäksi....Ei taida riittää pesemään teidän pesäänne.
Täällä Oulun alueella on mm. Vihelöitä ja Myllymäkejä tuomiolla joka kuukausi.
Kesitas 17.9.2014 20:22
Minun älykkyyttäni on palstalla ehkä eniten, Melperiä lukuun ottamatta ja olen vakuuttunut, että sen tekee huomattavasta heikoimmilla varustetut lestat.
Kesitas 29.1.2015 17:03
Voidaan myös kysyä; Suosiko Hän näitä R- ritareita. Hänelle riitti se, että Isän ohje oli ottaa heidät hengiltä.
Kesitas 3.7.2015 15:10
Jos minulta kysyt , olen Uudestisyntynyt Jeesuksen opetuslapsi ja kunnioitan Isän määräyksiä.
Kesitas 3.7.2015 15:08
On hienoa, että lestadiolaiset tekevät homojen suhteen kaiken voitavansa, että ruskean reijän ritarit voivat rauhassa ”lisääntyä
Kesitas 24.11.2015 17:38
Kepulainen Pääministeri on kaiken pahan alkuunpania ja Valtuustossa lestadiolais- keput ajoivat tilojen vuokraamista, pystyssä taputtaen, sopulit olivat jo omaksuneet asian ja heillehän raiskaus on arkipäivää.
Kesitas 14.7.2015 20:22
Olen toiminut 6 vuotta työssä, jossa potilas on ilkosillaan, mutta tein vain työni, en kuten VL, raiskannut.
jokainen Hänen kommentti päättyy tai liittyy jollakin tasolla raiskaukseen, homouteen ja tai Hänen omaan "älykkyyteen"
Onko juuri nyt hoidossa toi tyyppi, lääkityskatkoja ollu - niinkö?
Avohoitoihinhan säästösyistä enenevissämäärin ollaan siirtymässä.
Vai. Semmonen sydeemi. Selitys sekin
Toivottavasti tämä laittaa helluntalaisiakin polvirukoukseen ja itkemään tilaamme. Niin että Jumalan todellinen voima ja rakkaus voi vaikuttaa meissä.
Ari
Ai jatkaneet vuodella katseluaikaa. Hieno homma!
Kyllä, tässä uusi linkki:
http://areena.yle.fi/1-2600953
Olevat Hyvän asialla
Kiitos!
Siistiä, Wau!
ohhhohh
En tiedä totuutta mutta tuli tunne kun selasi tämän että yksi ja sama ihminen on kirjoittanut koko ketjun.
tää ketju ei ole vielä loppuun kirjoitettu
Ei niin. Sanompa minäkin sanasen.
SRK:n tilaamaan Kaaron PASKAAN avaaja viittaa. :((
niin, mihin viitannee, kinttaalla?
Tässä linkit molemmat linkit alekkain:
http://www.rapport.fi/rapport/artikkeli.php?aid=225350
http://areena.yle.fi/1-2600953
liittyvätkö linkit toisiinsa muutoin kuin tässä ketjussa?
voi kiitos!
Onkohan teistä kukaan lukenutkaan ko artikkelia.
oh nouuu
Just
Pääministeri on kaiken pahan alkuunpania
mukava oli katsoa