Amerikkalaishävittäjiä ja panssariajoneuvoja on tulossa Suomen itärajan tuntumassa tapahtuvaan sotaharjoitukseen keväällä. Suomi on menossa Natoon kovalla rytinällä, jopa niin kovalla, että osa poliitikoista on pudonnut täysin kärrryiltä.
Yksi eniten kärryiltä pudonneista on entinen ulkoministeri Erkki tuomioja. Hän polvistuu edelleen äiti-Venäjän jalkojen eteen, niin kuin joskus nuoruudessaan Neuvostoliiton. Tuomioja uskoo vakaasti, että entinen yya-sopimus on yhä voimassa ja Suomen on puolustettava Naton ahdistelemaa Venäjää kaikin käytettävissä olevin keinoin.
Yksi eniten kärryiltä pudonneista on entinen ulkoministeri Erkki tuomioja. Hän polvistuu edelleen äiti-Venäjän jalkojen eteen, niin kuin joskus nuoruudessaan Neuvostoliiton. Tuomioja uskoo vakaasti, että entinen yya-sopimus on yhä voimassa ja Suomen on puolustettava Naton ahdistelemaa Venäjää kaikin käytettävissä olevin keinoin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Polvistut sinäkin varmasti sen jälkeen kun Venäjä tulee rajan yli sen takia että Suomen ja Venäjän YYA-sopimusta on rikottu. Sopimus on nimittäin vielä voimassa sitä ei ole purettu siihen ei ole kajottu ja Putin on periaatteen mies
katsos vaan sopimuksen 8.artikla.
Sopimus on loppunut.
Suomella ja Venäjällä on valtiosopimus joka solmittu1992
8. Artikla tuossa sopimuksessa käsittelee ympäristöasioiden hoitoa sekä luonnonvarojen käyttöä.
Katso Finnlex/Valtiosopimukset
Putin varoitti jo kerran toista varoitusta ei enää tuon tason mieheltä tule muuten kuin ydinasein
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69695-vladimir-putinin-lahipiiri-varoittaa-myos-suomea-tuloksena-voi-olla-kolmas
Olen tavannut näitä venäläinenystäviä, jotka luottivat kommunismiin kuin Kiinan muuriin. Neuvostoliiton kommunismi romahti ja niin myös venäläisystävien koko entinen arvomaailma, mutta minä en ole syypää siihen. Mitä tulee alkuperäiseen yya-sopimukseen, niin väitteestäsi huolimatta se ei ole enää voimassa.
Mutta naapuruussopimus on, eikä isäntämaasopimus ja naapuruussopimus voi olla voimassa yhtäaikaa.
Ei vieraille sotavoimille.
Suomen muslimeita vituttaa armottomasti amerikkalaisten sotakoneiden tulo Suomeen. He vihaavat kuitenkin niin paljon amerikkalaisia. En ihmettelisi, vaikka yrittäisivät terroritekoja amerikkalaisia vastaan.
Putin prkle kun saataisiin vielä oikeuden eteen kansanmurhan ja pedofiiliraiskaustensa vuoksi.