löytyy uskottavat perusteet näin vuonna 2016?
Jos näin on niin tulkaa nyt nykyaikaan, ja katsokaa tämän päivän Suomea, ja katsokaa myös sinne ruotsiin. Suomessa ei tarvitse ruotsin kieltä, eikä sitä todellisuudessa enää nykyään tarvitse edes ruotsissa. Kun englanti ja arabiankieli valtaa siellä yhä enemmän alaa.
Mutta suuri osa RKP:stä näyttää yhä edelleen käpertyvän sinne omiin poteroihinsa, haluavat vissin elää menneisyydessä, eivätkä halua nähdä sitä kuinka Suomi ja maailma muuttuu.
Jos näin on niin tulkaa nyt nykyaikaan, ja katsokaa tämän päivän Suomea, ja katsokaa myös sinne ruotsiin. Suomessa ei tarvitse ruotsin kieltä, eikä sitä todellisuudessa enää nykyään tarvitse edes ruotsissa. Kun englanti ja arabiankieli valtaa siellä yhä enemmän alaa.
Mutta suuri osa RKP:stä näyttää yhä edelleen käpertyvän sinne omiin poteroihinsa, haluavat vissin elää menneisyydessä, eivätkä halua nähdä sitä kuinka Suomi ja maailma muuttuu.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei tietenkään usko. Kyseessä on jo 150 vuotta jatkunut viivytystaistelu, jossa suomenkielisten oikeus omaan äidinkieleen ja oikeus elää ruotsista vapaata elämää halutaan estää.
1800-luvulla svekomaanit viivyttivät suomenkielisten kielellisiä oikeuksia vuosikymmenten ajan ja sama viivytystaistelu jatkuu edelleen. Ei tässä sen kummemmasta ole kysymys.
"Svekomaanit tekivät kolme virhettä, jotka ovat edelleen rakentaneet negatiivista kuvaa ruotsinkielisistä suomenkielisten syvissä riveissä.
Ensimmäinen virhe oli viivyttää ja vastustaa käytännöllisesti katsoen kaikkia vaatimuksia parantaa suomen kielen asemaa, myös itsestään selvästi oikeutettuja. Meni esim. aina vuoteen 1902 asti, ennen kuin suomi tuli muodollisesti ruotsin kanssa tasavertaiseksi.
Toinen virhe oli kehittää teoria ruotsalaisesta kansallisuusryhmästä Suomessa, ryhmästä, jolla oli muka vahvat siteet Ruotsiin.
Siitä oli lyhyt askel kolmanteen ja pahimpaan virheeseen, kun germaanis-ruotsalainen kansallisuusteoria pääsi leviämään ja muuttui rasismiksi."
"Nämä hyökkäykset ovat jättäneet ilmeiset jäljet suomenkielisen kansansieluun. Usea suomenkielisistä ystävistäni on todistanut, kuinka loukkaavana tuo rasismi koettiin. On tärkeää, että tämän päivän suomenruotsalainen eliitti alkaa tulkita itsekriittisesti myös mennyttä."
---(Fred Karlsson 2005)
Neljäs virhe on pakkoruotsi opintojen kaikilla asteilla!
Todella hyvä kirjoitus. Missä viipyy hurrien kommentit?
"Suomessa ei tarvitse ruotsinkieltä, eikä sitä todellisuudessa enää nykyään tarvitse edes Ruotsissa."
Kuinka joku voi kirjoittaa noin harhaista ja valheellista, ja väittää sitten kaupanpäälle MUIDEN olevan poterossa..huh ja hei..:)
Totuus on, että suomalainen ei tarvitse ruotsia Suomessa eikä ulkomailla.
Ei edes Ruotsissa käydessään, koska pärjää paremmin englannilla ja saa kaupan päälle parempaa kohtelua.
Tämä nyt on vaan laajasti tunnustettu totuus. Jos sitä ei myönnä, niin on harahainen tai valheellinen.
Aika epätoivoista tosiaan tulla RKP:n palstalle sanomaan ettei ruotsinkieltä tarvita, vaan arabiaa....heh.
Juu ei suomalainen tarvitse ruotsia Suomessa lainkaan.
Suomea ja ruotsia ei tarvitse enää opiskella, arabia riittää...hyvä pojat!
Vilken energi ni fennomaner får av ert hat mot oss svenskar i landet. Hinner ni alls med något annat än att dagligen sprida ut ert skit. Jag föreslår att ni reser iväg och ansluter er till IS så att ni där kan få ut alla era aggressioner. Ingen kommer att sakna er och vi hoppas att ni stannar där ni hör hemma
Nästan så att man instämmer med Edelfelt.