Krisma- liike?

Viola777

Kyllä; luit oikein! Krisma, ei Krisna. Joskus 20v sitten koulukaverini tunsi porukkaa pääkaupunkiseudulla olevasta kristillisestä Krisma-liikkeestä. Krisma tarkoittaa kuulemma voitelua. Yritimme kaverin kanssa käydä kerran heidän tilaisuudessaan. Hän tiesi kokoontumispaikan ja ajan. Muistan sen verran, että jossain kerhohuoneessa oli tosi paljon porukkaa, nuoria ihmisiä ja lapsiperheitä pääasiassa. Ihmettelin kun kukaan ei toivottanut meitä tervetulleiksi eikä puhunut meille mitään. Kaverini etsi jonkun tutun käsiinsä, ja hänelle kerrottiin että nyt emme saa jäädä, sillä ilta on tarkoitettu vain jäsenille. Tietääkö kukaan mitään tuosta seurakunnasta? Mikä se oikein oli/ on?

2

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Krisma on pyhä öljy. Asiasta on erittäin vähän suomenkielistä asiaa . Wikipediassa on aihetta sentään sivuttu:

      "Latinalaisessa riituksessa vahvistuksen sakramenttia eli konfirmaatiota vietetään kasteesta erillään, kun taas bysanttilaisessa riituksessa vahvistus vietetään välittömästi kasteen jälkeen. Ennen varsinaista vahvistusta toimitetaan pyhän krisman vihkiminen kiirastorstain krismamessussa. Vahvistuksen sakramentissa uudistetaan kastelupaukset ja tunnustetaan usko. Latinalaisessa riituksessa krismalla voidellaan otsa ja bysanttilaisessa riituksessa otsan lisäksi esimerkiksi silmät ja selkä."

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Katolinen_kirkko

      Joskus pyhä oljy pääsee uutiseen:

      https://demokraatti.fi/mainos-pyhasta-oljysta-koitui-ainakin-20-ihmisen-kohtaloksi/

      Englannin nielellä asiaa löytyy paremmin:

      https://www.google.com/search?q=chrisma oil&oq=chrisma oil&aqs=heirloom-srp..

      Suomen yleisimmän uskonnon kristinuskon nimi juontuu sanasta krisma: Kristus = voideltu.

    • Anonyymi

      Krisma on pyhä öljyseos, johon kastetulla sormella Turun piispa Maunu Särkijärvi piirsi vihkiristien paikat 1400-luvun loppupuolella valmistuneen Lohjan harmaakivikirkon seiniin 12 paikkaan 12 apostolin mukaan ja omisti kirkon Pyhälle Laurintiukselle, josta tulee nimi Pyhän Laurin kirkko. Laurin nimipäivää vietetään 10.8. , joka on marttyyrina mestatun diakoni Laurentiuksen kuolinpäivä. Varmaan samaa pyhää oljyä on käytetty laajasti ja, sen ja tuhkan avulla nykyäänkin käyttöön tulleen tavan mukaan tuhkakeskiviikon aikana ihmisten otsaan piirretään tuhkaristi pääsiäisen alla. Eli yli 500 vuotta vanha juttu Suomessa, mutta Krisma-liike kuulostaa ikävältä.
      https://issuu.com/peeveeoy/docs/opas_guide_web/s/11807090

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe