Jos kertausharjoitukset nyppii, etkä halua enää osallistua moiseen pelleilyyn niin kannattaa huolehtia omasta edustaan ja ilmoittautua täydennyspalvelukseen, sillä tämän suoritettuasi et joudu kertaamaan enää koskaan!
Lisätietoa aiheesta:
http://eroa-armeijasta.fi/taydennyspalvelus/
http://eroa-armeijasta.fi/miten-erota-armeijasta/
Kertausharjoituksista eroon - pysyvästi!
12
504
Vastaukset
- Huolehdi.eduistasi
Kertomani kertoo vain nykyistä aikaa. Sitten kun saamme liitettyä Suomen osaksi Venäjää on jokaisella velvollisuus puolustaa isänmaataan Putinin Venäjää.
- Siitäpävalitset25
Ja sitten ei ole kuin yksi vaihtoehto Siperia...Kuten niin monille miljoonille ennen ja nyt,paitsi ainoa vaihtoehto puuttiinin aikaan on kaulapoikki.
- balttien-
balttien kohtalo: kolmannes hautaan, kolmannes Siperiaan, kolmannes palvelemaan venäläisiä
- Vaikkavoissapaistais
Putinin trollit taas täällä hyörii
- lähimmäisapu
Lain kirjain:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20071446#L8
Täydennyspalveluksen suorittaneet sotatilassa:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20071446#L9P65 - tsatsat
Sinun kaltaisiasi pelleilijöitä ei tämä msas tarvitse. Toki sossu elättää kaltaisesi valuviat. Oletko muuten varma, no olkoon, mitäpä sukutaustasia kenellekään kuuluu.
- Mieskeskipohjanmaalta
Mää haluisin kertausharjoituksiin, pliis
- iuytrew
Minäkin haluan kertaamaan
- 44.Div
Miten pääsisimme eroon Maanpetturi, Velliperse Koirastiltuista?
- 1010100000111
Pelleilyä on tuhlata aikaansa noin typerän sivuston pystyttämiseen ja ylläpitämiseen.
- 347.2014
On se vähän ihmeellistä, kuinka jotkut haluaisivat arkeen vaihtelua ja käydä kertailemassa- samaan aikaan kun toisia täytyy sinne hampaat irvessä viedä... Inttiin mennessäni olin vielä innokas kaikkeen, mitä armeijaan nyt kuului ja AUK oli selvä valinta.
Valitettavasti osui koko suomen paskin johtajasakki kohdalle säkylässä. Luutnantista lähtien pelkkää vittuilua ja simputusta niin ylemmiltä, alemmilta ja vertaisilta koko pitkän vuoden ajan. Portista ulos marssiessani viimeisen kerran katsoin taakseni ja totesin, etten enää ikinä tuonne palaa. Siksi täydennyspalvelus. - EsittäkäämmeHullua
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001196007.html
"T-kelpoisuusluokkaan passitetut miehet eivät kelpaa lainkaan asepalvelukseen, sillä heidät katsotaan turvallisuusriskiksi. T-luokkaan kuuluu tällä hetkellä 96 suomalaista miestä.
– T-luokan paperit saa henkilö, joka saattaa olla arvaamaton ja näin vaaraksi joko itselleen tai muille"
Eikös sitä välty kertausharjoituksilta, jos kutun tullessa soittaa kertausharjoituksen järjestäjälle, että on tullut hulluksi ja ei vastaa siitä mitä tapahtuu, jos saa aseen haltuunsa ja sanoo vielä, että anastaa kaikki aseet ja panokset kertaus harjoitus alueelta ja sen jälkeen on aseita ja panoksia kadoksissa.
Vaikka ei olekaan hullu, mutta esittää hullua, ettei tarvi kertaamaan ja se nyt ei mitään haittaa, vaikka esittämän perusteella ei enää koskaan saisi aselupaa, koska sellaista en koskaan tule hakemaan, ei meinaa aseet kiinnosta pätkän vertaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t775922- 353251
- 442898
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402142Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin272105- 1061929
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291889- 1771867
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241538Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171298