ATK-ohejlmat, minne kirjataan?

Minne kirjaan tietokoneohjelmat kirjanpidossa (kyseessä kalliit ammattiohjelmat, joita käytän työssäni)?
Tulevatko Aineettomat hyödykkeet > Koneet ja kalustoon vai Aineet, tarvikkeet, tavarat > atk-ohjelmat?
Periaatteessahan ne ovat kalustoa, joilla teen töitä. Osaako joku neuvoa, kiitos.
69538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

PYSYVÄT VASTAAVAT => AINEELLISET HYÖDYKKEET/ ATK-OHJELMAT

Äänestä
  • ei ne ole aineellisia hyödykkeitä, kun niitä (ohjelmistoja) ei voi kuitenkaan myydä eteenpäin.

    Äänestä

TASE, PYSYVÄT VASTAAVAT,

Aineettomat hyödykkeet,

aineettomat oikeudet,

ATK-ohjelmat

Äänestä
  • Ylläoleva tapa on oikea. Ohjelmat ovat aineettomia, tähän ryhmään kuuluvat muutkin oikeudet, joissa maksetaan siitä, että on oikeus käyttää jotain.

    Äänestä

Kiitoksia paljon!

Lisää tulee

1.
Onko tiedossanne jotain yleisesti käytettyä perustiliä, mitä atk-ohjelmille tavataan käyttää? Omassa tilikartassani ei ole oletuksena moista, joten voisinpa sitten samalla luoda tuon "oikealle" tilille.

2.
Mitenkäs toimin poistojen suhteen? Käsittääkseni atk-ohjelmat poistellaan 5 v. tasapoistoina, onko näin? Minkälaisille tileille poistot nyt sitten tässä tapauksessa tulisi ohjata?

Äänestä
  • Eli siis yleinen käytäntö on tili nimeltä ATK-ohjelmat.

    Ohjelmat voi joo poistaa 5v. tasapoistoina. Tili on tietysti normaali poistotili nimeltä poistot ATK-ohjelmista. Sijainti siellä tuloslaskelma lopussa kuten kaikki poistotilit kohdassa Poistot ja arvonalentumiset.

    On hyvä käyttää tilejä (helpottaa tulevaisuuutta) seuraavanlaisesti:
    1.ATK-ohjelmat (tänne siis kirjataan ensimmäisen vuoden hankinnat)
    2.ATK-ohjelmat- hankinnat tilikauden aikana (tänne siis kirjataan aina ko. vuoden hankinnat, päätetään vuoden lopussa tilille ATK-ohjelmat)
    3.ATK-ohjelmat- Suunnitelman mukaiset poistot (tänne siis kirjataan ensimmäisen vuoden hankintojen poistot, sekä jatkossa päätetään tilikauden poistojen tili vuosittain)
    4. ATK-ohjelmat- tilikauden poistot (päätetään ed. tilille vuoden lopussa)

    Näillä on helppo seurata pääkirjoista menneisyyden tapahtumia.

    Tämä koskee kaikkia kalustohankintoja myös. Tietty pikkufirmoissa, jotka noudattaa EVL-poistoja ei tällaista systeemiä välttämättä tarvi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaapo kirjoitti:

Minne kirjaan tietokoneohjelmat kirjanpidossa (kyseessä kalliit ammattiohjelmat, joita käytän työssäni)?
Tulevatko Aineettomat hyödykkeet > Koneet ja kalustoon vai Aineet, tarvikkeet, tavarat > atk-ohjelmat?
Periaatteessahan ne ovat kalustoa, joilla teen töitä. Osaako joku neuvoa, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu