Aika rajukin uutinen kun sitä vähän kelailee mielessään, että mitä kaikkea sitä voikaan maailmassa tapahtua. Ihan tuossa naapurissa.
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/vast/mordmisstankt-15-aring-kvar-i-haktet
"Det var i slutet av januari som polisen larmades till ett HVB-hem för ensamkommande ungdomar i Mölndal. En 22-årig kvinna hittades mycket svårt knivhuggen och avled senare på sjukhus.
En pojke som uppgavs vara 15 år gammal och som bodde på hemmet greps misstänkts för dådet. Pojken som i samband med knivmordet övermannades av andra tonåringar på hemmet är dessutom misstänkt för mordförsök på en annan boende."
VOK-työntekijän julma murha Ruotsissa
10
166
Vastaukset
- tterr
Onko slutet sama kuin hu0ra? En ymmärrä enää tuota kieltä kun ei pakollisen virkamiesruotsin jälkeen ole tarvinnut ja sekin meni miten meni.
- VeiVei
Hänen kulttuurinsa rikastui
slutet = lopussa - järkkymeno
Ruotsissa järkyttävät tilastot julki, yli 3200 turvapaikanhakijoihin liittyvää rikosta 2,5 kuukauden aikana, kertoo SVT.
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/manga-fall-av-misshandel-hot-och-ofredanden-pa-asylboenden - näyttää_pahalta
Ruotsin pääministeri Stefan Lövfen on huolestunut, tietää Uusi Suomi. "Löfven varoitti, että ”me emme tiedä, mitä tapahtuu, kun kevät tulee, Välimeri tyyntyy ja ilma lämpenee”. Hänen mukaansa pakolaistilanteen kannalta ratkaisevaa on, mitä EU-maat ja Turkki sopivat huippukokouksessaan maaliskuussa. – On olemassa suuri riski, että syntyy kaaos, Löfven toteaa."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/174807-ruotsin-paaministeri-medialle-suuri-riski-etta-syntyy-kaaos - näinsevaanmenee
"mycket svårt knivhuggen" tarkoittaa todellisuudessa, että "poika" leikkasi tytön pään irti. Tämä oli Ruotsin poliisin yritys salata taas kerran totuus. "15-vuotias" somalipoika joka tämän teki, on myöhemmin todistettu aikuiseksi mieheksi.
- Hiphii
Toihan on tapahtunut Ruotsissa, ei meillä täällä voi tapahtua vastaavaa. Viranomaiset ovat valveutuneita ja pystyvät estämään kaikki mahdolliset vastaavanlaiset tapahtumat. Tälläisen asian esiintuonti on vain rasististen ryhmien pelon lietsontaa.
- gestisläinen
Aivan totta, ei ole meillä mahdollista. Kuten Jyrki Katainen aikoinaan totesi yhdysvaltain asuntokuplasta: Ei koske meitä, suomeen ei tule taantumaa.
- Juhaväätäinen
tterr !! Olisiko sittenkin tuo toinen kotimainen hyvää osata?
- Saimamummo
Me emme halua ottaa mitään opiksi siitä mitä Ruotsissa tapahtuu. Meillä viranomaiset ja suvakit pelleryhmineen huolehtivat että rajat pysyvät auki kaikille halukkaille. Sitten itketään kun opiskelutuesta y.m eduista leikataan.
Suomeenkin halutaan n.s harmaita alueita ( joita on Ruotsissa jo yli 50 ) jonne palokunta, postinjakajat, poliisit eivät uskalla mennä. Onhan se niin ihanan kansainvälistä ja suvaitsevaista antaa kaikkien maahanmuuttajien elää haluavansa tavalla. Pitäisi vain saada Helsinkiinkin maassa luvatta olevia rötösteleviä nuorisojengejä, kuten Tukholmassa on nuorisojengejä Marokosta.
Eiköhän niitäkin iloiksemme ilmesty, sen verran rajat vuotavat - mikäs_olis_tutkittava
MOT 29.2.2016, Raiskaaja voittaa hovissa - käsikirjoituksesta ote:
Jonna Turunen:
"Uuden vuoden yönä suurin osa, valtaosa oli Senaatintorilla tai siin lähestössä, mutta sit jos katsotaan muutaman kuukauden ajanjaksoa, ni yleisillä paikoilla keskustassa, joukkoliikennevälineissä, asemilla, yleisillä paikoilla.
Hannu Niemi, suunnittelija, Helsingin yliopisto, kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutti:
Näiden raiskausrikosten rakenteessa on tapahtunut sen kaltaista muutosta, että just näitä tuntemattomiin henkilöihin kohdistuneita tapuksia, ulkona tapahtuneita rikoksia on suhteellisesti enmmän kuin ennen. Et kun niitä ilmoitetaan herkemmin, ne näkyy siellä poliisin tilastoissa herkemmin.
Tekevätkö maahanmuuttajat noin kategorisesti enemmän rikoksia suhteessa kuin kantaväestö?
Hannu Niemi:
Kyllä he tota kaiken kaikkiaan ehkä noin 1,5-2 enemmän on epäiltyinä poliisin tietoon tulleissa rikoksissa. Ett se on se on ilmeisen niin kuin yleismaailmallinen ilmiö, että näin on että se osuus on suurempi.
Enimmilläänhän se oli näiden Lähi-idästä tulleiden ja Pohjois-Afrikasta tulleiden ryhmässä jopa ilman näitä vakiointia 17-kertainen ja sitten näiden vakiointien jälkeen niin se se putos muistaakseni noin kymmenkertaiseksi."
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/02/29/raiskaaja-voittaa-hovissa-kasikirjoitus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2034276
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1463808Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1373261Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.531647Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191558Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58341530Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251395Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271351Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1181178Martina haluaa Marbellaan
Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust2161071