Ylinopeussakon perusteet uusiksi

Sisäministeriö esitää, että poliisi antaisi jatkossa rikesakon jo 7 km/h ylinopeudesta.
Sisäministeriö esittää muutoksia ylinopeussakotukseen.
Sisäministeriö esittää muutoksia ylinopeussakotukseen. (EERO LIESIMAA)

Rikesakko alemmasta nopeuden ylityksestä parantaisi liikenneturvallisuutta ja tehostaisi liikennevalvontaa

Tällä hetkellä rikesakon saa vähintään 8 km/h:n ylinopeudesta. Ministeriö kehottaa Poliisihallitusta harkitsemaan nopeusvalvonnan puuttumisrajan uudistamista edellä mainitulla tavalla.

Sisäministeriön mukaan tällä olisi vaikutuksia niin liikenneturvallisuuteen kuin Sipilän hallituksen linjattuun esitettyyn julkisen talouden sopeutustoimiin.

Tämä tarkoittaisi liikenteen kameravalvonnan lisäämistä ja liikenteen nopeusvalvonnan tehostamista muutenkin.
1661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

härskiä rahastusta nopeusmittari heittää jo tuon verran itekseen...

Äänestä
  • Jos nopeusmittari heittää muutaman kilometrin ja siihen tuo 7 km/h, niin kyllä pitäisi riittää varmuus. Saa mittarin mukaan ajella huoletta kymmen kilometriä yli, eikä tule mitään sakkoja. Jos joku haluaa ajaa vielä yli tuon 10km näyttämän, niin silloin kyllä saa syyttää itseään.

    Äänestä

  • Nopeusmittari ei saa näyttää yhtään liian vähän..., liikaa kylläkin.

    Äänestä

Kyllä tässä on verotulot mielessä. Talous heikkenee, väestö vanhenee ja uutta porukkaa virtaa maahan. Odottakaas vaan, vastaavia lisäveroja kehitetään kovaa kyytiä. Kunnon kansalainen on aina se, joka viime tingassa maksaa.

Äänestä

lisää rahaa kun Suomi alkaa maksamaan lisää Englannin jäsenmaksuja. Hienosti on Kokoomuksen vvministerit asian järjestelleet, koko maa lamassa ja aina sama puolue asialla.

Äänestä

British Journal of Psychiatry -tiedelehdessä julkaistussa tutkimuksessa käy ilmi, että monikulttuuri saa ihmiset voimaan psyykkisesti pahoin ja lisää psykooseja.

Asuinympäristö, jossa saman etnisyyden edustus (etninen homogeenisyys) vähenee kymmenellä prosentilla, psykoosin riski kasvaa seitsemällä prosentilla. Tutkijoiden mukaan suurempi saman etnisyyden edustus asuinympäristössä toimii puskuriefektinä psykoosiin johtaville sosiaalisille riskitekijöille. Etninen homogeenisyys yhteiskunnassa on siten hyväksi psyykkiselle hyvinvoinnille. Samoin monietnisissä asuinympäristöissä elävät ihmiset kokevat suurempia sosiaalisia vastoinkäymisiä, jotka vuorostaan lisäävät psykoosien ilmenemistä.

Tutkimukseen osallistui 4 281 aikuista koko Ison-Britannian alueella, ja he edustivat intialaisia, bangladeshilaisia, pakistanilaisia, karibialaisia, irlantilaisia ja valkoihoisia brittejä.

http://bjp.rcpsych.org/content/201/4/282.abstract?etoc

Äänestä

Miksei autoihin voi asentaa automaattista nopeudenvalvontaa ja järjestelmä lähettäisi tiedot ylinopeuksista poliisille itsestään, kun GPS-tiedoilla saatu paikallinen nopeusrajoitus ylittyy? Sakko napsahtaa automaattisesti postiluukusta eikä poliisin resursseja kulu kyttäämiseen.

Äänestä
  • Turhan vaikeaa. Ei mitään sakkolappuja, vaan sakko veloitetaan suoraan pankkitililtä. Jos tilillä ei ole katetta, niin auton nopeus rajoitetaan nopeusrajoituksen mukaiseksi.

    Äänestä

Seurauksena on se, että nyt jo tientukkona olevat alinopeutta
ajavat hiljentävät varmuudenvuoksi nopeuttaan vieläkin hitaammaksi
ettei vaan tule sakkoja.

Äänestä

Kiihdytä - matu kiittää.

Äänestä

Noudattaa vain nopeusrajoituksia, säästyy sakoilta ja rikemaksuilta. Ei niitä rajoituksia ole kenenkään kiusaksi laitettu, ainoastaan liikenneturvallisuuden parantamiseksi.

Äänestä

  • On minulla auto ja ajan myös paljon sillä. Huippunopeuskin autossani pitkästi yli 200 km/h, kiihtyvyys jossain 8 sekunnin paikkeilla 0-100 km.

    Äänestä

  • Corolla-poikaa "wake-up-mfucker" alkoi näköjään vtuttamaan ihan oikeasti. Hyvä niin!

    Äänestä

Kuningasvaiva ei ole uusi sairaus. Miksei paranneta kerralla?

Äänestä

No kumpaa sitä on lainlaatijan mielestä tärkeempää vahtia tietä edessään vai nopeusmittaria pilkulleen oikeaa lukemaa ? Että silleen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


uoboinpn kirjoitti:

Sisäministeriö esitää, että poliisi antaisi jatkossa rikesakon jo 7 km/h ylinopeudesta.
Sisäministeriö esittää muutoksia ylinopeussakotukseen.
Sisäministeriö esittää muutoksia ylinopeussakotukseen. (EERO LIESIMAA)

Rikesakko alemmasta nopeuden ylityksestä parantaisi liikenneturvallisuutta ja tehostaisi liikennevalvontaa

Tällä hetkellä rikesakon saa vähintään 8 km/h:n ylinopeudesta. Ministeriö kehottaa Poliisihallitusta harkitsemaan nopeusvalvonnan puuttumisrajan uudistamista edellä mainitulla tavalla.

Sisäministeriön mukaan tällä olisi vaikutuksia niin liikenneturvallisuuteen kuin Sipilän hallituksen linjattuun esitettyyn julkisen talouden sopeutustoimiin.

Tämä tarkoittaisi liikenteen kameravalvonnan lisäämistä ja liikenteen nopeusvalvonnan tehostamista muutenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu