Virkavapaa /kaupunginjohtaja Tita Rinnevaara khall 23.11.2015 § 422
Kaupunginhallituksen puheenjohtajan selostu:
Kaupunginhallitus päättää:
1) käsitellä asian kaupungin hallintosäännön (25.1.2010) 14 §:n mukaisesti puheenjohtajan selostuksen pohjalta.
2) Myöntää kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaralle palkallisen virkavapaan anomuksen mukaisesti ajalle 25.11.2015-31.7.2016. PÄÄTÖS ON EHDOLLINEN
sille, että KAUPUNGINVALTUUSTO HYVÄKSYY sovintosopimuksen noudattamiseen perustuvan menettelysopimuksen Pyhäjärven kaupungin ja Tita Rinnevaaran välille. Pitämättömien vuosilomien ajankohta vahvistetaan erillisellä päätöksellä.
--
Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginhallituksen puheenjohtajan selostuksen.
Kaupunginvaltuusto 24.11. 2015 § 93
Suoritetussa äänestyksessä annetiin seitsemäntoista jaa-ääntä, neljä ei-ääntä ja viisi tyhjää.
Puheenjohtaja totesi äänestystuloksen 17-4, 5 tyhjää viitaten, että kaupunginvaltuuston päätökseksi on tullut kaupunginhallituksen pohjaehdotus.
Sovintosopimuksen noudattamiseen perustuva menettelysopimus on pöytäkirjan liitteenä n:o 5.
KUKA VIELÄ EPÄILEE SITÄ, ETTÄ PÄÄTÖS EI OLISI OLLUT VALTUUSTON HYVÄKSYTTÄVÄ. (tikkasen viransijaisuus!!)
HALLINTOSÄÄNNÖN 29 § :N MUKAAN: " Virka- ja työvapaa. Sijaisen määrää
tarvittaessa se viranomainen, joka myöntää virka- ja työvapaan. Sama viranomainen päättää myös sijaisen palkkauksesta noudattaen henkilöstöjaoston antamia ohjeita."
Kaupunginhallituksen puheenjohtajan selostu:
Kaupunginhallitus päättää:
1) käsitellä asian kaupungin hallintosäännön (25.1.2010) 14 §:n mukaisesti puheenjohtajan selostuksen pohjalta.
2) Myöntää kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaralle palkallisen virkavapaan anomuksen mukaisesti ajalle 25.11.2015-31.7.2016. PÄÄTÖS ON EHDOLLINEN
sille, että KAUPUNGINVALTUUSTO HYVÄKSYY sovintosopimuksen noudattamiseen perustuvan menettelysopimuksen Pyhäjärven kaupungin ja Tita Rinnevaaran välille. Pitämättömien vuosilomien ajankohta vahvistetaan erillisellä päätöksellä.
--
Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginhallituksen puheenjohtajan selostuksen.
Kaupunginvaltuusto 24.11. 2015 § 93
Suoritetussa äänestyksessä annetiin seitsemäntoista jaa-ääntä, neljä ei-ääntä ja viisi tyhjää.
Puheenjohtaja totesi äänestystuloksen 17-4, 5 tyhjää viitaten, että kaupunginvaltuuston päätökseksi on tullut kaupunginhallituksen pohjaehdotus.
Sovintosopimuksen noudattamiseen perustuva menettelysopimus on pöytäkirjan liitteenä n:o 5.
KUKA VIELÄ EPÄILEE SITÄ, ETTÄ PÄÄTÖS EI OLISI OLLUT VALTUUSTON HYVÄKSYTTÄVÄ. (tikkasen viransijaisuus!!)
HALLINTOSÄÄNNÖN 29 § :N MUKAAN: " Virka- ja työvapaa. Sijaisen määrää
tarvittaessa se viranomainen, joka myöntää virka- ja työvapaan. Sama viranomainen päättää myös sijaisen palkkauksesta noudattaen henkilöstöjaoston antamia ohjeita."
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ratkaisuvalta on siirretty ko. päätöksellä kaupunginvaltuustolle. Siinä ei ole ollut ainakaan minulle mitään epäselvää.
Valt pj Kimmo Sarkkinen, etumiehenä on aktiivisin vastatoimin murentanut johtamansa valtuuston arvovallan.
niin ja Sarkkinen istuu hallituksen kokouksissa. Aivan kuin laillisuusvalvojana. Miksi ei hoitanut vuosikymmenien ammattitaidolla ja pitäjäneuvoksen arvolla tätä asiaa oikein, ettei tällaista pääse syntymään ja kaikki puolen vuoden päätökset laittomasti esiteltyinä, ellei hallitus ota lusikkaa kauniiseen käteen ja korjaa erehdystään.
ka, istuuhan hallituksen kokouksissa pitkän linjan suurmiehiä, mm. valt 1. vpj ja 2.vpj. Miksi mieskolmikko, siis KS,JT ja JL eivät huolehdi valtuustolle kuuluvista ratkaisuista?
Häpeällistä sohlausta.
Kohta pääsöö puolukkaan toverit!
Höpö höpö nyt taas nöpönassukat! Hallitus teki aivan selvän päätöksen, ja laittoi sen vielä sen täytäntöön samassa kokouksessa! Tuo ehdollisuus kokonaissopimuksen hyväksymisestä valtuustossa purkautui kun valtuusto hyväksyi sen! Eli summa summarum: Kaupunginhallitus päätti Rinnevaaran virkavapaasta, ja oli myös oikeutettu nimittämään viransijaisen! Siitä vaan valittamaan taas, ei mene läpi tämäkään valitus!
Valtuusto päätti, ei se sen kummempaa.
Valtuusto vahvisti sopimuksen, jolla rinnevaaralle virkavapaus myönnettiin.
Ei se sen kummempaa.
Onneksi päästiin eroon.
No mikäs sinua ahistaa, ei kai vain ole neljännen kolmanneksen tollo??
Kyllä nyt on luu jäämässä niille kouraan , jotka luottavat vs.kj olevan laillisella mandaatilla ja saunaseurueen käytettävissä.
Samaa mieltä oli pitkänlinjan lakimies, kun kysyin asiaa.
tätä mieltä on nuoremmatkin.
Voi hyvänen aika. Haluaako tämä kaupunginhallitus viedä kaikki asiat ihan tuhon tielle. Nyt pitää varmaankin pyytää sisäministeri Petteri Orpo avuksi, tai oikeusministeri tai oikeuskansleri, eihän tästä tule mitään Pyhäjärven toimista.
Luulen, en tiedä, että tämä herra Kiviniemi, jolla/millä ei ole mitään kokemusta hallinnosta kertoi suuressa viisaudessaan, että hallituksen listoja ei lähetetä hallituksen varajäsenille (huom !!) eikä valtuustoryhmien puheenjohtajille, jotta päätökset saadaan tehtyä enenkuin kaupunkilaiset tietää. No, mitä siitä seuraa. Seuraa, että oikaisuvaatimus. Todennäköisesti paukapää Kiviniemen esittelystä oikaisuvaatimus hylätään ja sitten taas Pohjois-Suomen hallinto-oikeuteen seisomaan asiat pariksi vuodeksi.
Onko tämä Pyhäjärven asioiden oikeaa hoitoa.?
Ihan onneton tilanne!!
Niin pitäisi nöyrtyä, mutta kenen. Kauranen on sanoutunut irti keskustapuolueen ryhmäpuheenjohtajan tehtävistä.
On ottanut herneen nenään syystä siitä, että valtuusto viime kokouksessa ei hyväksynyt Murtonevan tuulivoimapuiston perustamista.
Miten se nyt Askoa niin hermostuttaa. Ajattele, ja ole samaa mieltä valtuutettujen kanssa, jotka halusivat sekä positiivsia että negatiivista kannanottoja, ennenkuin valtuusto hyväksyy hakemuksen.
Hyvä valtuusto, josta Pro Pyhäjärvi loisti poissaolollaan, hyvä, että teitte sen. Onkos se nyt Asko Kaurasen kunniaan liittyvää, en tiedä, ja suoraan sanoen, en halua tietävänkään. Kauranen on kuittenkin kirjoitellut, että lähtee ryhmän puheenjohtajan hommista, kun porukka ei tottele häntä.
Mutta saihan asko Kauranen tehdyillä sopimuksillaan, joista hän otti ihan itse vastuun. Miljoona vahinko kaupungin veronmaksajille. Se ei ole pieni raha, mutta kauranen näkee, että se on sopiva summa.
Askoboy on luvannut julkisesti vastatata kaikesta mitä Titan ulosajosta seuraa. Olepa tollovollonkainen sanasimittainen mies. Vastuu painaa Asko, myös taloudellisesti.
Suosittelen, että hallitus näkee toden ja esittää asian valtuustolle. Sitten asia OK
olen tullut kaapsta tänään.
Ihan aikuise IKävää nähtävää, että kannattamani vasuridemariporukka toimii kepujen tahtiin.
Jokainen ymmärtää, että valtuustolle asia ,kuuluu, kaupunginhallitus on tehnyt laittomasti valitessaan vs. kaupunginjohtajan suostumuksensa perusteella meille vs. virkaan. Mutta, koettakaa tässä kiimassanne muistaa, että yhteisten asioiden hoidossa on laki ja säännöt, joita pitää'' noudattaa. Niin tässäkin.
Korjatkaa virheenne,
Onko edustamani vasuridemarit sitä mieltä, että keskustapuoluetta peesataan vaikka toimitaan väärin.??Nyt on kysyttävä, että miten edustamani puolue toimii.??
Irrottautukaa nyt hyvät ihmiset jo siitä. Mitenkö, kerron.
Jos irrottautumisen edellytyksenä olisi että saisi teistä irrottaa ainoastaan valtuustotyöskentelystä 2 pois niin he olisiat Savolaiiinen ja Piippo.
Summa summarum. Näin se on, kuten kirjoituksen aloittaja toteaa. Kaupungin hallitus olisi pitänyt "unohtaa" tuoda hallituksen päätös § 422 valtuuston päätettäväksi. Mutta harmittavasti taas "lainluku" meni pieleen. Aloituksen kirjoittaja on täysin oikeassa - valtuuston olisi pitänyt valita vs. kaupunginjohtaja. Sekin olisi varmasti ollut läpihuuto juttu, koska keskusta yhdessä vasureitten kanssa on enemmistö. Mutta ei näköjään -180 astetta laillisuuteen -taito riittänyt
Minä olen hyvin järkyttynyt valtuuston puheenjohtajan käytöksestä ja kyvyttömyydestä pitää kiinni valtuustolle kuuluvasta päätöksenteosta ja hallitukselle rotia.
Saa se Taimiki vastata, mikä ettei.
Kuka tämä Piipon Taimin kulta on, kiivas hän joka käänteessä, jokaisessa ketjussa käy hänen päällensä puhelemaan?
Piippo vetää puoleensa perseennuolijoita, itsekin edustaa ko. tyylilajia politiikassa ja luottoviranhoidossa, jos on kohdillaan juonet ja mielet.
Oli kuka on, outolintu hän on joka tapauksessa, vimmakiilto silmissään.
Sanonta poliittisista sopimuksista/päätöksistä ; mistään ei ole sovittu, ennen kuin kaikesta on sovittu!
Avattuna tarkoittaa sitä, että Pyhäjärven kaupunginjohtajan TR virkavapaasta ja vs. kaupunginjohtajan VT toimesta; virkavapaus oli vasta valtuuston käsittelyllä sovittu ja samaa meinaa nyt vs.kaup .johtajan viranhoidossa, valtuuston on asia vielä vahvistettava.
Nöyryyttäväähän se on, kokeneille myöntyä muodollisen, mutta silti lain vaatiman pakon edessä, nopsaan nyt, Tikkasen viransijaisuus ja sitä kautta hallinnon päätöksenteko, on tällä hetkellä ohuen jään varassa.
Kerrotko mitä sitten tarkoittaa hallituksen pöytäkirjassa että hallitus päättää myöntää virkavapaan ja laittaa sen vielä heti täytäntöön! Valtuusto ei tuota päätöstä pysty kumoamaan, paitsi ehkä ns. otto-oikeuden kautta! Tuosta olisi pitänyt olla erilinen päätös jos valtuusto lähtisi kumoamaan hallituksen päätöksen!
hahhaa, vai niin?
Pistäppä kuntalakia lukien...
höpsistä,höpsistä. Valtuustolla ei ole otto-oikeutta. Höpön höpöt.
Päätös oli ehdollinen, kunnes valtuusto on asian hyväksynyt. Siis palkallinen virkavapaus 31.7.2016 saakka.
Oikein, eli PÄÄTÖS!
Kuulehan poikanen kiviniemi. nyt oot lähtenyt innoissasi paikallisten homenokkien latvalahoa nakuttaan, ja jäät laintulkintasi YKSIN kun HO puuttuu asiaan.
Olis aika panna kepu kahtia. Aineksia tähän olisi. Mutta miten käytännössä?
Onko kepulaisten " nuorempaan" päähän tullut jo järkeä. Ovatko jo hoksanneet, että omat aivot on ajattelemista varten ja niitä on jopa suotavaa käyttää, jos on eri mieltä kun " vanhat parrat". Paljon on saatu vahinkoa aikaan , kun aina on ryhmän päätöksen taakse PIILOUDUTTU. Saa rauhassa palkan edestä, pelata puhelimella ja virkata, ei tarvitse omaa mielipidettä muodostaa päätettävistä asioista.
Vanhat vasurit on jo saaneet saavutetut etunsa, ja ne myös pidetään, mitäpä köyhistä pysykööt kyykyssä. Nehän on aina sammaa mieltä kun keput, oli asia mikä tahansa.
Ajatelkaa hyvät ihmiset itse ja toimikaa sen mukaan, mikä oikealtalta tuntuu. Kepulaiset , vasurit ja demarit. Tämä teksti on TEILLE.
Joo, niillä 2 "neitokaisella"siellä valtuuston keulilla ei ole mitään yritystäkään olla nuorkepuja.
Kepu kahtia! Kannatan! Siinä punnitaan hyväveli.
Ei kepun tarvitse jakautua kuntavaaleihin mennessä Pyhäjärvellä , käräjäoikeus puhdistaa keskustan, kuin myös demarit.
Kuntalaki on erilainen kuin ministereitä koskeva lainsäädäntö. Jos tulee tuomio kuntapäättäjänä tehdystä rikoksesta, ei ole enää vaalikelpoinen luottamustoimiin.
heh heh, ihanko tosissaan? Ja kukahan on saanut tuomion kuntapäättäjänä tehdystä rikoksesta?