Pönttövuorentunnelista. Pitääkö paikkansa. Missäköhä semmoinen mesta on jos on. Varmaan moni rekkamies tietää jos pitää paikkansa. (Onko)
Olen kuullut
5
145
Vastaukset
- Laranna
Se on rautatietunneli.
- vaivitsi
Onko tavaraliikennerata?vai yleinen.
- pönttömuori
Sekä että, radalla Pieksämäki-Jyväskylä. Alkuperäinen vanha tunneli poistettu käytöstä, nyt uusi tilalla. Googlaa Pönttövuori.
- vaivitsi
Tuli selväx,eiollu vitsi.
Pönttövuoren tunneli on Laukaan kunnassa lähellä Lievestuoretta (noin 10km etäisyydellä sieltä ja noin 25km Jyväskylästä) Se on Metsolahden kylän alueella j tunneleita on kaksi. Vanhempi 1900-luvun alussa valmistunut tunneli on poistettu käytöstä ja raiteet on purettu sieltä pois. Uudemöi 1990-luvulla valmistunut tunneli sijaitsee aivan vanhan tunelin vieressä ja on edelleen käytössää.
Vuonna 2008 ajoin vanhan tunnelin läpi autolla, enää se ei onnistu vanhan tunnelin suulle on asenettu molempin päihin teräsverkko, joka estää tunneliin pääsyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1202759- 872431
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651890- 1761810
- 561807
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581596Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461586- 1231403
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3941326Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281289