Uskomatonta

kkkooojjkk

Kyselin tossa käkikellon hintoja ja netin kautta löysin kaupan .

Myyjä kyseli kaikki tiedot, osoitteen, kotinumeron, sähköpostin (en antanut, vastasin että siellä on vaan roskapostia, myyjä käkisteli...).

En tilannut, olin siis vaan kyselemässä. Kohta myyjä soitteli kotinumeroonkin, selitteli että käkikellot tehdään Saksassa tilausten perusteella jne.

Soitot jatkuivat ja kohta postissa tuli lasku, yht 450 €. Palautin laskun ja ilmoitin kirjeessä että annan asian viranomaisten hoidettavaksi.

Kohta myyjä palautti laskun, summa 0 €.

Sen jälkeen alkoi aivan hirvittävä soittelu eri numeroista, jo äänestä voi päätellä että kyseessä on todellakin huijarit. Kyllästyin tähän soitto rumbaan ja pidin puhelimen kiinni n. 2 vko. Soittorumba vain jatkui, seuraavaksi pidin puh kiinni n. 1 kk.

Sen jälkeen puhelut loppui. Eikä siinä kaikki, Kun olin antanut myyjälle kotiosoitteen alkoi ulkomaalaisten kaupustelu. Jotku porukat kiersi ovelta ovelle, täysiä varkaita, olivat tunnustelemassa.

Eli tämä nettikauppias on täysi huijari. Kyselee kaikki, lähettää laskun, joku puhelin rinki soittelee koko ajan ja siihen päälle ovelta kuikuilevat.

Nykyään ei kannata vastata tuntemattomiin numeroihin tai antaa yhteystietojaan kenellekkään. Paras kun pitää koko puhelimen kiinni eikä edes lue sähköposteja saati avata ovea tuntemattomille.

Siinä kaikki!

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmmmkkkll

      Jos katsot älykännykällä joitain sivuja alkaa samoin puhelin soitot. Näkevät luultavasti puhelinnumeron.

      Kaikkia ne ääliöt keksii.

    • Foliokääpä

      Jos pistät pääsi ulos kotiovesta niin heti joku kopioi luottokorttisi! Varokaa kaikki ja pysykää kotona!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      141
      6861
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      60
      4077
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3802
    4. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      137
      3746
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3065
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      41
      3005
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      37
      2916
    8. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2570
    9. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      2402
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2364
    Aihe