Uskomatonta

kkkooojjkk

Kyselin tossa käkikellon hintoja ja netin kautta löysin kaupan .

Myyjä kyseli kaikki tiedot, osoitteen, kotinumeron, sähköpostin (en antanut, vastasin että siellä on vaan roskapostia, myyjä käkisteli...).

En tilannut, olin siis vaan kyselemässä. Kohta myyjä soitteli kotinumeroonkin, selitteli että käkikellot tehdään Saksassa tilausten perusteella jne.

Soitot jatkuivat ja kohta postissa tuli lasku, yht 450 €. Palautin laskun ja ilmoitin kirjeessä että annan asian viranomaisten hoidettavaksi.

Kohta myyjä palautti laskun, summa 0 €.

Sen jälkeen alkoi aivan hirvittävä soittelu eri numeroista, jo äänestä voi päätellä että kyseessä on todellakin huijarit. Kyllästyin tähän soitto rumbaan ja pidin puhelimen kiinni n. 2 vko. Soittorumba vain jatkui, seuraavaksi pidin puh kiinni n. 1 kk.

Sen jälkeen puhelut loppui. Eikä siinä kaikki, Kun olin antanut myyjälle kotiosoitteen alkoi ulkomaalaisten kaupustelu. Jotku porukat kiersi ovelta ovelle, täysiä varkaita, olivat tunnustelemassa.

Eli tämä nettikauppias on täysi huijari. Kyselee kaikki, lähettää laskun, joku puhelin rinki soittelee koko ajan ja siihen päälle ovelta kuikuilevat.

Nykyään ei kannata vastata tuntemattomiin numeroihin tai antaa yhteystietojaan kenellekkään. Paras kun pitää koko puhelimen kiinni eikä edes lue sähköposteja saati avata ovea tuntemattomille.

Siinä kaikki!

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmmmkkkll

      Jos katsot älykännykällä joitain sivuja alkaa samoin puhelin soitot. Näkevät luultavasti puhelinnumeron.

      Kaikkia ne ääliöt keksii.

    • Foliokääpä

      Jos pistät pääsi ulos kotiovesta niin heti joku kopioi luottokorttisi! Varokaa kaikki ja pysykää kotona!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      337
      32680
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      63
      2573
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      84
      2075
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1787
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      171
      1692
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      58
      1534
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      99
      1274
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1078
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1031
    10. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      32
      1020
    Aihe