Kiitos Briteille!

Nyt Suomikin voi lopettaa sosiaalitukien maksamisen niitä täällä nostaville virolaisille ja muille itäeurooppalaisille perheille.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000714151.html

http://www.lansivayla.fi/artikkeli/251207-suomelta-menee-miljoonia-virolaisten-sosiaalitukiin

http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/251328-helsingista-tuli-virolaisten-”sossu”

http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/293230-yle-virolainen-perhe-voi-nostaa-tuhansien-eurojen-tuet-suomesta

Oletteko ikinä miettineet, että miksi menee noin hyvin näillä ökyautoillaan hurjastelevilla virolaisilla kirvesmiehillä?
1677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Saksa lopettaa heti maksamien näille ketkuille ja toivotaan, että Suomikin on hereillä

Äänestä
  • Määrääkö siis EU myös sosiaalitukien määrästä, jos niin miksi Suomi maksaa enemmän kuin muut?

    Luulisi "itsenäisen" maan saavan itse päättää ketä se elättää,
    nyt EU määrää mutta ei anna rahaa maksamiseen.

    EUsta on erottava,

    Äänestä

  • No eihän Kreikka ja Italia ole maksaneet tähän astikkaan Eurokaan noille pakoloisille. Että silleen.

    Äänestä

Aivan loistava uutinen. Kauankohan kestää, että Helsingin sossu saa uudet säännöt?

Äänestä

Fiksua porukkaa, niille on ollut pirusti harmia entisten itäblokin maiden asukkaista:

Dailymail 17.02.2016
Poles and Romanians are the worst offenders, fuelling fears over the impact of EU expansion.

They showed that last year 37,079 notifications were made. This is equivalent to 713 a week – or 101 convictions every day.

It compared to 27,056 notifications in 2010 – meaning there has been a 37 per cent increase for EU citizens in the UK.

ELI: VIIKOTTAIN TUOMITTU 713 EU-KONNAA.

Äänestä

Hyvä, että edes britit ovat EU:ssa hereillä. Muut maat vain maksavat hölmöinä.

Äänestä

Kyllä voitaisiin, mutta hesari ja iltis ja yle varmaan kaivavat jonkun sydäntä särkevän surullisen kätilön kitisemään, miten esim. lapsilisien maksamatta jättäminen vaikka somaliaan tai viroon koskisi kipeästi juuri tähän tiettyyn suomalaiseen kätilöön, ja unohdetaan ne tuhannet kuppaamismielessä tukia hankkineet.
Eli Suomi takuulla haluaa aina vähän enemmän maksaa tukia kuin olisi pakko, eihän tänne muuten somalit tuppaisikaan meitä rasisteiksi haukkumaan, kuten husu.

Äänestä

Olis ollut hienoa jos meidän poliitikot olisivat älynneet saman epäkohdan.
Kyllä ovat virolaiset eläneet herroiksi heidän hintatasollaan kun palkka ja sossumaksut ovat tuleet Suomesta.

Äänestä

Suomalaiset vain narisevat täällä keskenään, eivätkä yhtään eriävää mielipidettä EU:ssa ole saaneet aikaiseksi.

Äänestä

No sehän tulee vasta 2020 mahdolliseksi. Ehtii viro tienata vielä monta vuotta suomalaisten sosiaaliturvalla.

Äänestä
  • Saksa otti uuden säännön käyttöön heti ja muutkin EU-maat neljän vuoden kuluessa. Hölmölä nimeltä Suomi ei varmasti ikinä.

    Voitte kysyä paljonko teillä on yhteistä maalta tulevan lestadiolaisen miljonäärin kanssa, kuten Sipilä.

    Äänestä

Sitä ootellessa, ei vaan tule käytännössä toimimaan koska laki antaa tällaiseen mahdollisuuden. Lakia muutettava meilläkin ei vain päivitellä.

Äänestä

Siis onhan tuo ennenkuulumatonta, Sipilä ei hyväksyisi ulkomalle maksettavien tukien supistettavan maan mukaiseksi, vaan annettava suomalaisille saamat tuet myös ulkomaille vaikka siellä tulotaso huomattavasti alhaisempi. Briteilleille tämä onnistui, mutta sipilä vastustaa sitä meillä, What? Aivan tahallaanko halutaan lahjoittaa, antaa, luovuttaa tai muuten vain luopua euroistamme maamme ulkopuolelle? on meillä sitten pässejä päättämässä. Jos nyt olisi vaalit, niin kolmen ässän tyypit eivät pääsisi edes listoille, sen verran tumpeloita ovat.

Äänestä
  • Sipilän mielestä säästöt on niin pieniä.

    Äänestä

Mutta somaleille ja irakilaisille pitää maksaa entistä enemmän. Ja heitä on sossussa paljon enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KiitosBriteille kirjoitti:

Nyt Suomikin voi lopettaa sosiaalitukien maksamisen niitä täällä nostaville virolaisille ja muille itäeurooppalaisille perheille.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000714151.html

http://www.lansivayla.fi/artikkeli/251207-suomelta-menee-miljoonia-virolaisten-sosiaalitukiin

http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/251328-helsingista-tuli-virolaisten-”sossu”

http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/293230-yle-virolainen-perhe-voi-nostaa-tuhansien-eurojen-tuet-suomesta

Oletteko ikinä miettineet, että miksi menee noin hyvin näillä ökyautoillaan hurjastelevilla virolaisilla kirvesmiehillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu