Kansaneläkeindeksi määräytyy kuluttajahintaindeksin perusteella. Tänä vuonna kansaneläkeindeksi ja samalla kansaneläke laski 0,4%. Tämäkö on muka totuus eläkeläisen elämästä. Onhan se toisaalta hienoa, että uusien autojen veroa lasketaan tai bensa halpenee mutta onko siitä kansaeläkkeen varassa elävälle mummolle suurta iloa? Tuskin. Sairastaminen kallistuu, lääkkeet kallistuvat, vuokrat nousevat, matkustaminen julkisilla kallistuu, sähkön hintaan tulee korotus jne. Elintarvikkeiden hintojen lasku on näennäistä, tarjoustuotteita on ollut aiemminkin. Indeksien laskenta on salatiedettä, jonka yksityiskohtia kansalaisen on vaikea tietää. On vain kuluryhmiä, joille heitellään jostakin omia indeksejä ja laskeskellaan niiden keskiarvoja sitten virallisena totuutena.
Kansaneläkeindeksin järjettömyys
kunnon_kusetusta
1656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olisikohan joku kärrättävä "saunan taakse" jos ei muuta niin nokkospusikkoon, ennenkuin muutosta tulee?
Niin väärin taitettu eläkeindeksi on puhumattakaan kansaneläkkeistä. Verot nousetvat sekä hinnat, mutta eläkkeet pienenee. Politiikot senkun valehtelee ja varastaa eläkevakuutusyhtiöiden piikkiin. No onhan siellä mukavaa istua hallituksessa ja nauttia valtavia palkkioita samoin AY pomot. Miten Ilmarisen ja eläkevarman ja Mandaattumin eläkkeiden maksatus vaikuttaa valtion kassaan?
Siinä vaalilupaukset unohtuu, kun pääsee ministeriauton takapenkille. Hölskyntä vain kuuluu, mutta ei suinkaa "kalja"kassista.
Että pistää vihaksi!
No verokin nousi vuoden alusta 24,5 % 25,5 % joka indeksin leikkauksen kanssa yhdessä pienenti eläkettä 215,07 € / vuosi ja kuukaudessa 17,93 € /kk jää vähemmän käteen puhtaana. Paska puhetta, ettei eläkkeiden verotus noussut tänä vuonna idenksi leikannut eläkkeitä. Että silleen.
Eiköhän joku eläkeläinen voisi uhrautua ja viedä jonkun päättäjän saunan taa ?
Ei Suomalaisessa vankilassa ole huonot olet eläkeläisellekkään. Että silleen.
Jättieläkkeennauttijat täällä vinkuvat. Työmarkkinatukea leikattiin parilla eurolla per kk, Kelan vesimaksukatto putosi eurolla 18 euroon per kk, asumistuki tippui kympillä per kk, mutta vastike nousi 15 eurolla per kk. Kohta iskee rahoitusvastikkeen satasen korotus per kk, mihin ei saa euroakaan asumistukea. Suomeksi sanottuna on näännyttävä vanhoissa lumpuissa ja pimeydessä nälkään ilman auttavaa puhelinta.
Tuskin on jättieläke 1652,69 € / kk puhtaana käteen jolla pitää elää ja pitää vanha omakoti talo kunnossa ja vanha auto ajokunnossa. Että silleen.
Jonkun on pärjättävä 600 €/kk käteen.
sehän riippuu suoraan omasta palkkatasosta.
Kun joku vie palkanmaksajan ja hylkää eläkeanomuksen, hyvätuloinenkin päätyy äkkiä perusturvalleen. Kaikille yrittäjillekään ei riitä asiakkaita.
No tuolla 600 € /kk, ei asuta edes vanhassa omakotitalossa, jos muita avustuksia ei tule tai ole puolison eläkettä apuna. Että silleen.
kaikilta leikataan ja kaikki kärsivät
Paitsi maanviljelijät ja osakkeenomistajat joita Sipilän hallitus paapoo.
kyllä osakkeenomistajilta myös jos nostaa osinkoja, koska osinkoverotusta
on kiristetty, samoin kun palkkaverotusta varsinkin isotulosilta
Paljonko osinkoverotusta on kiristetty?
kerratkaamme nykyverotuksen päälinjat
Vielä verovuonna 2011 pääomaveroprosentti oli 28 prosenttia.
Pörssiyhtiöiden jakamista osingoista 70 prosenttia katsottiin veronalaiseksi tuloksi. Osingonsaajalle verovapaa 30 prosentin osuus otettiin käyttöön vuonna 2005 veron kohtuullistamiseksi, kun kertaheitolla siirryttiin osinkojen yhdenkertaisesta verotuksesta kahdenkertaiseen verotukseen.
Kuuden puolueen hallitus nosti valtiovarainministerinsä aloitteesta verokannan
30 prosenttiin verovuodelta 2012, minkä lisäksi aloitettiin pääomatulojen progressiivinen verottaminen lisäämällä 32 prosentin veroporras 50.000 euron ylittäville tuloille. Tämän jälkeen oli selvää, että verotuksen ennustettavuus oli lopullisesti tipotiessään.
2014 alusta progressioporras laskettiin 40.000 euroon ja vuonna 2015 edelleen 30.000 euroon. Samalla ylempi verokanta nostetaan ensi vuonna 33 prosenttiin.
Pörssiosinkojen veronkiristys ei rajoitu pelkästään verokantojen nostamiseen.
2014 alusta veronalainen osuus osingoista nostettiin 70 prosentista 85 prosenttiin.
Tämä merkitsee käytännössä, että 30.000 eurosta alkaen todellinen verorasitus on ensi vuonna 42,44 prosenttia, kun otetaan huomioon samoista varoista maksettava 20 prosentin yhteisövero
No joka tapauksessa kaikilta jotka ovat jääneet eläkeelle vuoden 1995 aikana, on alkuperäisestä eläkkesummasta leikkautunut jo 21 %. Että silleen.
No pitää vääntää rautalangasta tämä asia. Jos eläke on ollut vuonna 1995 eläkeelle jäädessä 1500 € on siitä leikkautunut pois 21 vuodessa 315 € eli eläke on nyt vain
1185 € / kk. Että silleen.