Suomi, suurten seassa

Suomen asema Euroopan toimijana on enemmän tai vähemmän suurempien peesausta, halusimme tai emme.
Siksi on syytä maan edun vuoksi valita parhaat toimijat, kuten Väyrynen esimerkiksi.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

USA:ssa Obama on uhrannut täysin omat idealistiset periaatteensa maailmankaupan dominoinnin alttarille.
Venäjällä Putin on suorastaan lottovoitto militokratialle ja myös sen suurin hyötyjä. Ja kansan äärimmäinen ryöstö jatkuu.

Äänestä
  • Putinilla on helvetin heikko itsetunto, joka näkyy kaikessa. Mahdolliset kilpailijat on murhattu. Heistä kyvykkäimmät olivat Starovoitova ja Lebed.

    Äänestä

  • Olen itsekin hieman pettynyt Barack Obaman kauteen. Kun hänet 2008 valittiin kuvittelin monen muun tavoin että maailma muuttuisi parempaan suuntaan. Kahdeksan vuoden W. painajaisen jälkeen. Republikaanienemmistöinen edustajainhuone on tietysti tehnyt parhaansa torpedoidakseen Obaman uudistukset esim. terveydenhuollossa.

    Äänestä

  • MunakarvaJnrakasjohtaja kirjoitti:

    Putinilla on helvetin heikko itsetunto, joka näkyy kaikessa. Mahdolliset kilpailijat on murhattu. Heistä kyvykkäimmät olivat Starovoitova ja Lebed.

    Putinin olemukseen on tullut lisääntyvässä määrin epäterveestä itsetunnosta viestiviä vivahteita.
    Hän vaikuttaa jopa pelottavalta.

    Äänestä

Maailmassa mennään tänään suurten ehdoilla. Suomen tulisi saada vähistä jyvistä jotakin aikaiseksi.
Nyt näyttää aika heikolta kun typerin valittiin presidentiksi ja kyvytön ulkoministeriksi.

Äänestä

USA on veloistaan huolimatta ylivoimaisesti tärkein taloudellinen toimija maailmassa. Siksi sen vaikutus säteilee kaikkialle.
Maa on Kiinan keralla suurin uhka koko olemassaolollemme lisääntyvän kuluttamisen priimus moottorina.
Bernie Sanders'n valinta presidentiksi saattaisi johtaa johonkin parempaan koko maapallon kannalta.

Äänestä
  • Otit muuten tärkeään asiaan kiinni. Maapallollamme tulisi vähentää kuluttamista. Yksi keino olisi ohjata verotusta työnteon sijaan kuluttamiseen. Ja en nyt puhu elämisen perustarpeiden lisäverottamisesta (sähkö,välttämätön liikkuminen ym.). Vaan maapallon rikkaan eliitin turhasta lentomatkustelusta ym.
    Sanders ei Eurooppalaisen mittapuun mukaan ole kovinkaan punainen Sosialisti. Amerikkalaiset ovat vähän vainoharhaisia tuon Sosialistikammonsa kanssa. Miehellä on kyllä hyviä ajatuksia. Luultavasti kuitenkin sekoittaa sitä vanhaa kuviota että rannikoilla äänestetään pääasiassa Demokraatteja ja Keskilännessä ja Konservatiivisessa Etelässä Republikaaneja.
    Luulen kuitenkin että keskitien ehdokas Hillary Clinton valitaan. Ja hyvä niin. Niin hulluja eivät edes Amerikkalaiset ole että valitsevat Trumpin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MunakarvaJnrakasjohtaja kirjoitti:

Suomen asema Euroopan toimijana on enemmän tai vähemmän suurempien peesausta, halusimme tai emme.
Siksi on syytä maan edun vuoksi valita parhaat toimijat, kuten Väyrynen esimerkiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu