Kummastuttaa Spr touhu kuulemma palkattu satoja ihmisiä töihin maahanmuuttoasian johdosta..enpäs oo ollu hereillä kun en moista hakua missään lehdessä nähnyt..Muistissa Thaimaan tsunamin keräykset Suomesta 10 miljoonia markkoja tosin ..ei thaikut nähneet kun ropoja ..muu mee Paksupeppa Spr organisaatioon..multa ei heru centtiäkään Spr toimintaan eikä muuhunkaan kerjuu hommaan ennen heitän kaivoon kun moista organisaatiota tukisin ..niin tosta vapaaehtoistyöstä siihen riittää tyhmiä suomi ämmiä jotka vielä menee avioon.. sen pituinen se..
SPR;Mamut..työpaikkoja suomalaisille???
punainenristi
666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä ne oli €uroja ei markkoja Suomi siirty euroon helmikuussa 2002.
Varmaan on palkattukin. Samalla näiden palkkaukseen ja muihin maahanmuuttokuluihin etsitään rahaa leikkaamalla muualta. Käytännössä siis esim. vanhusten hoidosta on siirretty väkeä passaamaan joutomiehiä vastaanottokeskuksiin. Puhumattakaan poliiseista, joita ei juuri muualla enää näykään.
Tänä vuonna leikataan lisää, sillä viime vuoden säästöt hupenivat ulkomaalaisille, eivätkä riitäkään.
Se on totta, että SPR on varsinainen järjestö, ei tee tilinpäätöksiä, ei valvota, huijataan hölmöjö, tehdään bisnestä. Thaimaassa ja Indonesiassa tsunamin jälkeen kotinsa menettäneet eivät käytännössä saaneet mitään. Avustushenkilöstö majaili paikallisissa loistohotelleissa ja raportoivat kovasti esim. Suomeen kuinka kovaa ja vaikeaa on täällä työskennellä. Kusetusta, kusetusta, Haluaisin tietää kuinka paljon SPR:n johtajien henkilökulut/vuosi, mikä järjestön varallisuus.
Kaikki tuollaiset keräysjärjestöt ovat rosvoja,antakaa mielummin roponne köyhille suoran kouraan ilman "hallinnollisia kuluja".
Itse annoin kerran pultsarille kaikki irtokolikot,olisitpa nähnyt ilmeen.
Tämä matu-bisnes muistuttaa 1980-luvun lopun pankkielämää: Rahaa löytyi loputtomasti, eikä kenenkään tarvinnut siitä vastata. Sitten tuli arki, puliveivarit saivat saaliinsa pitää ja lasku lähetettiin veronmaksajille.
Poliitikkojen puhuma työperäinen maahanmuutto on sama kuin vanha suomalainen sananlasku: kannettu vesi ei kaivossa pysy!