USA elää järkevän valtiontalouden ansioista erinomaisen hyvin.
Venäjä taas kärsii tyhmien päättäjiensä taloudenhoidon johdosta.
Talous täysin kuralla ja maa on ensivuonna menossa konkurssiin.
http://www.talouselama.fi/uutiset/suursijoittaja-soros-venaja-menee-konkurssiin-ensi-vuonna-6303453
Venäjä taas kärsii tyhmien päättäjiensä taloudenhoidon johdosta.
Talous täysin kuralla ja maa on ensivuonna menossa konkurssiin.
http://www.talouselama.fi/uutiset/suursijoittaja-soros-venaja-menee-konkurssiin-ensi-vuonna-6303453
Vastaukset 6
Vanhimmat
Euroopassa ovat vallassa nyt antieurooppalaiset puolueet jotka eivät liki missään maassa aja oman kansansa asioita oikealla tavalla. EURO-aika on velkaannuttanut kaikki sitä valuuttanaan käyttävät valtiot.
Kaikki kansakunnat on johdettu tilanteeseen jossa kaikkien kovasta työpaineesta huolimatta on kiristettävä vöitään hillitäkseen lisävelkaantumisen. EUroalueella on mahdottomuus päätyä tilanteeseen jossa kaikki olisivat hyvinvoivia valtioita.
Ja hillitön pakolaisten otto on ajamassa talouselämänkin sekasortoon kun selkkaukset häiritsevät jo jokapäiväistä elämääkin.
Pakolaistilanteen johdosta tullaan väistämättä siihen, että alkuperäisten eurooppalaistenkin elämää kiristäviä lakeja säädetään ennennäkemättömällä tahdilla että jonkinlainen järjestys saataisiin aikaan. Jokaisen poliisin lisävirka syö mahdollisia oikeita työpaikkoja ja lisää kustannuksia. Silti palvelujen saatavuus tulee kärsimään etenkin terveydenhoidon puolella kun klinikat ovat kiinnitettyinä pommiuhrien ja muiden asioista kärsivien hoitoon.
Eurooppa on johtajiemme aikaansaamissa ongelmissa eikä pääse niistä irti ilman että koko hallitseva politikkojoukko vaihdetaan oikeasti päteviin.
https://www.youtube.com/watch?v=oxrLTYMpLC4
"USA elää järkevän valtiontalouden ansioista erinomaisen hyvin".
Kaikkea sitä kuuleekin. USA:lla on eniten maailmassa velkaa. Talous ei ole mitenkään jarkevää.
USA on maa, joka ei verota rikkaitaan, vaan lainaa Kiinalta.
USA sattuu olemaan maailman johtava talousmahti.
Kaikenlaisia #askanpuhujiahan Venäjällä riittää pilvin pimein.
Ei noille hulluille voi muuta, kuin nauraa päin naamaa. He..he..he!
Ko. artikkelissa suur-kapitalistilta loppuu usko itseltäänkin järjestelmään.
Ei ihme:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10995744/quotfinanssikriisiquot-on-sama-kuin-kapitalismin-konkurssi
Suomessa onneksi ei uutisoitu karmea Venäjän infrastruktuurin tilanne. Joka päivä siellä romahtaa taloja ja siltoja. Pienet kylät ja kaupungit näyttävät kun pommituksen jälkeen. Koulut ja sairaalat suljetaan kun rahat puuttuu.
Niin kauan kuin rahanpainantaoikeus ei ole valtioilla itsellään, niin valtiot velkaantuvat juutlaisjohtoisille YKSITYISILLE pankeille. Tilanne on absurdi. Hitler rimpuili tästä ulos mutta miten kävi?