http://www.soininvaara.fi/2009/09/10/asuntotulon-vero/
Siis lukekaa tämäkin pähkäily läpi. Eipä tuollaista kyllä paljon viitsi kommentoidakkaan. Onhan tuo pähkäily totisesti kyllä linjassa vihervasuripunikkien tavoitteita ajatellen, mutta muuten se on lievästi sanoen jokseenkin irrallaan todellisuudesta.
tämä kannattaa lukea
1
<50
Vastaukset
Omituisten otusten kerho. Soininvaara on älykäs mies, mutta sortuu usein elämälle vieraisiin teoretisointeihin ja vetää siitä villejä johtopäätöksiä. Muutama havainto:
.
Vuokra-asuminen tulee kalliimmaksi mm. verotuksen vuoksi - OIKEIN!
.
Soininvaaran mielikuvituksellisessa esimerkissä miesten ei kannata vuokratulon verottamisen välttämiseksi ostaa ja myydä asuntoja keskenään, koska se tulisi kalliimmaksi varainsiirtoveron ja kaupankäyntikulujen vuoksi. Jos miehet vaihtaisivat asuntoja kaksi kertaa, kumpikin maksaisi veroja yhteensä 4 prosenttia asuntojen arvoista. Näin ollen esimerkiksi 150.000 euron arvoisesta asunnosta kumpikin joutuisi maksamaan veroja 6.000 euroa kaupankäyntikulut päälle.
.
Miesten kannattaisi sen sijaan vuokrata asunnot niiden vastikkeita vastaan, jolloin kummallekaan ei tulisi verotettavaa vuokratuloa. Keep its simple stupid!
.
Tuo Soininvaaran esimerkki oli siis kelvoton peruste asuntotulon verottamiselle, suorastaan hölmö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561