Eläkkeiden yhteensovitus

Ahnetyölle

Jäin 63 vuotiaana vanhuuseläkkeelle. Leskeneläke yhteensovitettiin työeläkkeeni kanssa.
Kysynkin, että vieläkö eläkkeet yhteensovitetaan uudelleen, jos tienaan lisää eläkettä, vai pysyykö se samana kuin nyt.
Antakaa faktatietoa, ei mutua.

11

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun teet vanhuuseläkkeen ohella työtä, niin sitä eläkeosuutta ei enää yhteensoviteta.

      • Ahnekaikelle

        Kun täytän 65 vuotta, maksaako Kela vanhuuseläkettä kun työeläkkeeni jää alle 1000 euron ? Maksaako, jos työeläke leskeneläke yli maksimimäärän ? Eli leskeneläke lasketaan eläketuloksi ?


      • Kaikki saamasi eläkkeet vaikuttavan kansaneläkkeen määrään. Jos oman eläkkeesi ja leskeneläkkeesi yhteismäärä ylittää kansaneläkkeen tulorajan, niin Kela ei maksa sinulle kansaneläkettä. Lisätietoja saat Kelasta, http://www.kela.fi/kenelle-kansanelaketta


    • Jos työeläkkeen päälle tekee palkkatyötä, siitäkin kertyy eläkettä, mutta se kertymä menee johonkin erilliseen eläkerahastoon, josta saa eläkettä vasta 68 täytettyään. Tällaiseen käsitykseen olen päässyt. Toivottavasti tästä vastauksesta oli jotain hyötyä.

    • Lerppakulli

      Miten sitten jos eläkeläinen perustaa/on aikoinaan perustanut (=ly-tunnus voimassa) ja alkaa tehdä keikkaa yrittäjänä; silloinhan ei tarvitse tehdä yel-vakuutusta (= kuin kuollutta lehmää maksaisi!); verotus nettotuoton mukaan?

    • lerppakulli

      siis kysymys eläketietäjälle tarkoitettu

    • Vanhuuseläkkeellä olevan yrittäjän ei tarvitse ottaa YEL-vakuutusta. Vapaaehtoisen YEL-vakuutuksen voi tehdä, jolloin sen perusteella karttuu uutta eläkettä.

    • eläkkeellä-

      Kovia maksuja aivan turhaan.

      • Ei-tosiaan-maksaa

        Noin on. Maksat YEL maksua esimerkiksi 2000 euroa nyt, niin kuluvan vuoden 2016 hyöty on 450 euroa eli eläkekertymä 37,50 euroa kuukaudelle. HALOO! Mitä järkeä. Mihin katoaa 1550 euroa tuosta 2000???
        Mieluummin sijoittaa tuon 2000 euroa eli pistää omaan taskuunsa.
        Niin ja ensi vuoden alusta tuo kertymä taitaa romahtaa 1,5 prosentin pintaan?


      • tervakantovoittaa
        Ei-tosiaan-maksaa kirjoitti:

        Noin on. Maksat YEL maksua esimerkiksi 2000 euroa nyt, niin kuluvan vuoden 2016 hyöty on 450 euroa eli eläkekertymä 37,50 euroa kuukaudelle. HALOO! Mitä järkeä. Mihin katoaa 1550 euroa tuosta 2000???
        Mieluummin sijoittaa tuon 2000 euroa eli pistää omaan taskuunsa.
        Niin ja ensi vuoden alusta tuo kertymä taitaa romahtaa 1,5 prosentin pintaan?

        Ei ne rahat häviä mihinkään. sun pitää vain pysyä hengissä ja eläkkeellä pitkään. Jos olet eläkkeellä 20 v ja saat vuodessa eläkettä 450 eur tuosta 2000 eur maksuista sehän tekee 9000 eur! Mitä pidenpään elät sen enemmän hyödyt


    • urittaja

      toimin yrittäjän aikani maksaen yel:ä. Jäin eläkkeelle pari vuotta sittten ollen edelleen yrittäjänä. Kun luovuin yrityksestä olisi joku joka olisi palkkaa maksanut joutunut maksaan myös eläkemaksut. Peurstin uuden yrityksen ja ei tarvi ottaa yel:ä eikä sivullisen työllistäjän jos sellaista edes tulee) maksaa eläke maksua. Nyt toki voin tehdä uuden yrityksen nimiin senkin homman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1718
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      17
      1623
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1403
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      306
      1332
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1268
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      985
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      933
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      854
    Aihe