Kun lukuisat traktorien omistajat kyntävät siellä kivisiä peltojaan. Toivottavasti poliisi laittaa tehotarkkailuun nämä hiivassa ajavat. On nimittäin kyntösarka ollut joissakin tapauksissa verrattavissa luikertelevan käärmeen jättämään jälkeen.
Kohta alkaa taas tuttu näky pelloilla!
ratsiapelloille
2496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Suosittelen tehoratsiaa.
Heh heh. Taitaa olla sen verran lunta maassa että ihan heti ei kyntöhommiin päästä. Omalla pellolla ja tiellä saa käsittääkseni ajaa humalassa ainakin traktorilla. Töissä ei kai saisi humalassa olla. En tiedä miten asia tulkitaan yksityisyrittäjän kohdalla.
Ei ole noin. Humalassa ei lain mukaan saa ajaa edes kotipihalla moottoriajoneuvolla.
Sinänsä olisi turha avauksen mukaisia peltoratsioita pitää, kun poliiseja ei riitä edes maanteille. Avaus onkin provo ilmeisesti.
Tuomitsemisen kannalta ei ole merkitystä itse ajopaikalla. Siten yksityisellä piha-alueella syyllistyy rattijuopumukseen siinä kun yleisellä tielläkin.
http://opuslex.fi/artikkelit/rikos/rattijuopumus/
homo vitun päähäsi ??
Ja vastaus huuli.
Aha. Sitten edustamasi puolueen tv-esiintymisen aiheuttama kiukku lienee jo laantunut.
Kiukku on muuttunut aikomukseksi tehdä jotain asioiden eteen vuoden 2017 puoluekokouksessa.
Mitään moottoriajoneuvoa ei saa kuljettaa humalassa missään. Ei edes omalla tontilla.
Jos ajat kännissä vaikka ruohonleikkuria, se on rattijuoppoutta. Siitä saa rangaistuksen, jos poliisi tulee puhalluttamaan.
Kannattaahan se jotain tehdä. Asioiden eteen. Muutakin kuin valittaa.
Menisit muualle fantasioimaan.
Näinhän se on. Kännissä ei saa ajaa ruohonleikkuria omalla takapihallaan. Mutta ihmisiä saa mielivaltaisesti pompottaa KELA:n ja TE-keskuksen välillä kuten kävi eräälle tuttavalleni. Tämä on Suomi.
Miten sille sitten kävi? Sille tuttavalle?
KELA antoi kielteisen päätöksen sairauspäivärahan jatkosta koska B-lausunnosta suurin piirtein puuttui yksi sana. TE-keskukselle hän oli erehtynyt sanomaan ettei hae kokopäivätyötä koska luuli olevansa sairaslomalla. Seuraus ei saa sairauspäivärahaa eikä peruspäivärahaa. Sitten on käännyttävä kunnan Sosiaalitoimen piiriin.
Ihmettelen voiko täällä kaikki muut asiat olla jo hyvin, kun näin lapsellisia asioita tuodaan esiin. Kun edes autonratista maantieltä saadaan vain 10% nauttineita kiinni. Vaikka he tuottavat ainakin satakertaisen riskin kuin joku kyntäjä. Kun kyntäjän nopeuskin on sama kuin käveliän. Joten AVAAJA paneudu huolelisemmin seuraavaan avaukseesi. Sillä oikeita epäkohtiakin vielä Suomessa riittää, vaikka hyvä hallitus meillä jo on.....
Kyllä nyt luulisi kyntäjälläkin olevan sen verran ammattietiikkaa , ettei tarvitsisi mennä seuraavana aamuna ikkunasta katsomaan jotta mithän sitä tulikaan tehtyä. Nollatoleranssi on nollatoleranssi. Juurihan sitä oli iltalehdessä kuva kun "kyntäjä" kynsi päissään 150metriä asfalttia eikä tajunnut olevansa maantiellä.
En suosi alkoholia kun tyskennellää minkäänlaisen moottori käyttöisen laitteen kanssa. Tuo kyntäjän auran viilun loiva mutkitteleminen johtuu maanpinnassa tai hieman maanalla olevista kivistä. Joita kyntäjä joutuu kiertämään ettei aura vioitu, tai laukea.
Sitten kun pelto äestetään tuo silmiinpistävä ruma näky häipyy. Vallankin maantien reuna pelloissa tuo näky on joka syksyistä kun kivisiä peltoja kynnetään, kiviä kierrellen. Sory kun tuossa edellisessä kirjoituksessa en selvittänyt paremmin.
Varsinkaan moottorisahan tai lapusirkkelin kanssa.
Paljon pahempaa on Antti Rinteen sammuminen iltapäivisin. Miten hän voi olla SDP:n puheenjohtajana?
Janna77
28.4.2004 11:04
Kun Puolassa kuohui, Suomen suurlähettiläänä oli Urho Kekkosen poika Taneli Kekkonen (KEPU). Hänen raporttejaan pidettiin terävinä. Kylmä sota huipentui kohti loppuaan ja sotatilan jännitys tuntui myös Suomessa.
Aika oli raskasta ja irrottelu sen mukaista. Miten rentoutui lähettiläämme, kun Jaruzelski pamputti työläisiä?
- Salaisen poliisin arkistot tietävät senkin.
Hotelli Victoria Varsovassa. Heinäkuussa 1982 Kekkonen majoittui varsovalaiseen hotelliin kainalossaan ilotyttö Helene. Jonkin ajan kuluttua Kekkonen tupsahti aulaan ympäripäissään, nukahti tuolille ja laski alleen. Ihmiset nyrpistivät nenäänsä.
Kekkonen raahattiin käytävälle ja lopulta selviämään tyhjään huoneeseen. Aamuyöstä hänet löydettiin puolipukeissa kerroskäytävältä. Aamulla hän huomasi kadottaneensa rahansa ja paperinsa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808268167020_uu.shtml
.
kepulanen juo enmmän kuin keskiverto-suomalainen, katsos, kun heillä on sitä aikaa enemmän. (talvet vetävät päätä täyyten uninpankolla ja keväällä yrittävät sitten heräillä pöhnästänsä)
miehenä tuli joka kesä ajeltua golfclubilta muutaman oluen jälkeen kotio, eikä ikinä kukaan kysellyt mitään.
Nykyään kun tulee liikuskeltua enemmän tuolla maaseudun suunnalla, työnnetään tienvarressa useamman kerran vuodessa pilliä suuhun.
Maalla poliisit istuvat autoissaan tienvarressa kyttäämässä ihmisiä, eivätkä viitsi muuta tehdä. Rikokset selviävät jos ovat selvitäkseen ainoastaan ilmiantojen perusteella. Ilmiantajiahan tässä maassa toki riittää.
On se niin kaunista, on se niin eleganttia. Siinä tuntee Läskipää Jaakkokin olevansa kasakka esi-isien tavoin. Miljardit palaa ja