Olemme olleet työttöminä pitkään, hyvästä koulutuksesta huolimatta. Olemme eläneet vuosia 500 euron korvauksella nälissään ja puutteessa. Nyt pitäisi olla valmiina palvelemaan yrittäjää, joka palkkaa töihin. Minkälaisen työntekijän yrittäjä saa meistä syrjäytyneistä .Huonon veikkaan minä. Ujon, aran, pelokkaan,, ravinnon puutteessa rapistunee taitonsa menettäneen, katkeran jopa varkauksiin taipuvaisen ihmisen.
työttömät pakkotyöhön
kleptomaaniksi
3599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Otan osaa.
Itsekin olen aikoinani kokenut saman kohtalon ihanassa lintukoto-maassamme.
Olen nykyään jo 68v. ja työeläkkeen kansaneläkkeen varassa. (myönnettiin varhaistettuna 63v. ikäisenä)
Sain aikoinaan loparit pitkäaikaisista työsuhteistani huolimatta aivan yhtä-äkkiä ja täysin syyttömästi. Minkäs siinä sitten teet.
Ikärasismi yhdistettynä irtisanomiseen, karkoittaa tehokkaasti uudelleen työllistymisen.
Olin muistaakseni silloin siinä 45-ikävuoden tienoilla, elikkä hyvässä työ-iässä vielä.
Karenssihan siitä paukahti, vaikka kuin koetin sanoa, että ei tämä omaa syytäni ollut.
Siitä lähtien nautin työttömyyskorvausta toimeentulo-tukineen päivineen aina 63v. ikään asti.
Oli se armottoman kovaa aikaa rukoilla toimeentulotukea, kun sielläkin pitivät pilkkanaan ja maksoivat mitä halusivat- / milloin halusivat. Valituksilla ei tietenkään ollut mitään merkitystä, kun kukaan ei valvo näiden vikkailijoiden virkavelvollisuuden täyttymistä.
Siinä aika kului suurin piirtein pääasiassa erilaisten hakemuksien täyttelemiseen.
Nytkin köyhyysraja on jossain 1200 euron tuntumassa ja onkohan se työmarkkinatuki ilmeisesti ainoastaan jotain n. puolet siitä.
On ilmeisesti paljon ihmisiä, jotka eivät osaa-, pysty-, jaksa taikka kehtaa alentua rukoilemaan ilkkuvilta virkailijoilta heille kuuluvia etuuksiaan. Moni varmastikaan ei edes tiedä, että tällainenkin madollisuus olisi olemassakaan.
Näitä ihmisiä nämä röyhkeät ja rahan ahneet porvarit sitten kusettavat ja syljeksivät halveksuen vielä heidän päällensä.
Tätähän se SSS-hallituskin on nyt kiimaisena ajamassa, että työ-eläkkeetkin leikataan olemattomiin erilaisia lekkureita käyttäen. Rahat tuhlataan vaikka huitsin #itun nevadaan, että päästään ajamaan eläkeläisetkin sossukusetuksen piiriin.
Kyllä porvareilla on sitten hymy herkässä ja kansa senkun kärsii.
Oikeistohallituksen kysymys kuuluukin: Miksi te ette mene töihin? Makustelkaa tuota kysymystä mielissänne. Miettikää sen sisältöä. Miettikää, mitä on sen takana.
Kenen asialla hallitus on? Voiko tässä enää mitään tehdä. Hankinko aseen ja teen selvää pilkkaajistani. Mitä sitten? Auttaako se?
Näihin kysymyksiin joutuu varmasti vastaamaan itse kukin, joka joutuu systeemin uhriksi.
Yksin ei kannata tehdä kovin radikaaleja ratkaisuja. Tosin nykyään on vaikea saada radikaaleja ihmisiä mukaan ,jotka panisivat yhteiskunnan kiehumaan siten, että hallitus pakenisi Viroon. Se aika tulee varmasti vielä. Tosin ei kannattaisi odottaa. Ei tämä muuksi muutu.
Kiitos kirjoituksestasi, monelle meille on käynyt samoin . Olemme tämän taloussodan veteraaneja. Koetetaan jaksaa, nuoremme käy sääliksi, sillä SSS porukka torppasi heiltä ihmisarvoisen elämän.
Yksikään suomalainen yrittäjä ei ota, eikä ansaitse pitkäaikaistyöttömiä töihin. Vain terveitä vireitä nuoria töihin.
Sitä kerkiää muutaman kymmenen vuoden aikana kohtaamaan toistakymmentä YT:tä. On suoranainen ihme jos ei joskus kolahda kohdalle. Yli 45 kun on mittarissa on se lähes sama kun laittaisi työntekijän eläkkeelle, jota vain ei tuossa iässä saa.
Kokemusta ja ammattitaitoa monelta löytyy vaikka muille jakaa eikä se mihinkään häviä. Syyt 50 :pisten työttömäksi jättämiseen on aivan muut. Nuoret tekevät halvemalla jo lähtökohtaisesti,kun ei ole ikä kertymiä,eikä kokemuskarttumia.
Vaikka monasti vaatimukset on kovat ja se näyttää ulospäin hurjalta ,ei työ mitään huippuosaajan työtä tarvitse olla. Valintakriteereillä suurtyöttömyyden aikana on helppo kuoria kurrit pois ja imaista kermat päältä ,työntarvitsijoita kun on riittämiin.
Asiaa voisi ajatella myös niin, että laajalla ja korkeamalla pohjaosaamisella oleva on helpommin opetettavissa moneenkin tehtävään. Tosin tuollaista asetelmaa jossa ylikoulutettu on työssä ja jossa palkkataso on pohjakoulutukseen verraten pieni ,sekä työ vaatimatonta ,karsastettiin aiemin. Syystä että hyvän työllisyyden aikana nuo tuollaisen työntekijät lähtee lipettii ja etsivät kokoajan parempaa. Nyt tuolla ei ole väliä,kun monet työt ovat pätkätöitä, eikä jatkuvuutta edes monasti haeta.
50:inen on vielä moneen ammattiin vetreä ja osaamisen /kokemuksen suhteen potetiaalisimassa iässä. Kunto riippuu henkilöstä ja se myös voi olla rajoittava tekijä.Raskaantyöntekijöillä saattaa olla nivel kulumia tms ,mutta harva se 50:nen enää nostelee ja painaa fyysistä hommaa. Toki joku näinkin saattaa tehdä,mutta harvempi, eikä tätänykyä enää punnerreta työmailla kuten ennen. On nostorajat ja jne.. No joka tapauksessa ,henkilöillä joilla on pitkäaikasta kokemusta esim liikealalla ,teknisellä alalla jne on myös tietoa monenasian suhteen erilaisista vaihtoehdoista ,ratkaisuista ,sekä niiden vaikutuksesta. Tietoa joka on hiljaista tietoa ja jota ei koulukirjoista opi. Sitä ei ole nuorilla . Vanhemman työväestön syrjäytyessä yhteiskunta menettää tuon tiedon kun ei ole niitä tiedon siirtäjiä.
Vanhempityöväki on myös tottunut tekemään töitä säntillisesti ja noudattamaan työelämänsääntöjä ,eikä heillä ole pieniä lapsia joiden vuoksi tulee poissaoloja.
Ennenaikaista eläköitymistä voidaan pelätä,mutta näinä aikoina työsuhteiden pituudesta johtuen usein turha ja suuntaus on jo se ,että monet eläkkeelle lähtevät tekisivät ja toisinaan tekevät vieläkin töitä.Jopa työkyvyttömyyseläkeläinen voi tehdä työtä,mutta itse pidän tuota hieman arveluttavana ,kuten myös sitä että eläkkeellä työtä ylipäätänsä tehdään.Työtä kun ei ole oikein työikäisillekään. Ymmärrän,että eläkkeen pienus voi myös ajaa tilanteeseen ja kotona pitkästyminen,mutta suoraansanottuna jotkut tarvitsevat työtä vielä kipeämmin ja työ ei voi olla tänäpäivänä Hobby .
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/246753-opteam-valittaa-elakelaisia-toihin-–-kysyntaa-on
http://tietotrendit.stat.fi/mag/article/109/
ihmiset jotka ovat työelämässä pitäisi pyrkiä pitämään siinä kiinni,eläköitymisikään,eikä torpata heitä enneaikaiselle eläkkeelle työttömyyskortistoon ilman eläkettä perusturvanvaraan ja toisesta päätä työllistää sitten eläkkeellä olevia eläkeläisiä ja samalla pitää varttuneempi työiässä oleva väki kortistossa. Ilmiö on käsittämätön. Liekö johtunee siitä,että eläkekarttuman peläytään nousevan liian suureksi ja tuon myötä tulevien eläkeläisten eläkkeet vai pelätäänkö jonkinmoista eläkkeen maksun sitoumusta näihin henkilöihin?
No miksi on 100 000 nuorta työttömänä? Vai kelpaako vain irkakilainen tai muu mustapekka töihin?
Kolmen alaikäisen lapsen isää ajettiin pakolla 9 euron pakkotyöhön. No isäähän hävetti jo ajatuskin orjatyöstä. Kuulin hänen sanoneen työpaikkahaastattelussa olevansa kleptomaani, ja niin jäi orjatyö saamatta.
sitten on myos rikkaita, jotka hyvaksikayttaa tata tilannetta. tiedan yhdenkin jolla tuhat asuntoa Suomessa. heilla on rahaa, kun roskaa. vaativat tosi paljon, mutta maksavat 250 - 450 euroa kuussa. sanovat, etta tyopaiva olisi 8 tuntia, mutta on pidempi tyopaiva. ja on vaan yksi vapaa paiva viikossa. talonmiehelle tekevat siis noin, mutta asiaa voi hyvin verrata muihin toihin. itse huomannut samaa monessa tyopaikassa. ja tyoharjoittelu / tyokokeilu paikoissa samoja juttuja.
Malli kurittamiseen on otettu Jenkeistä. Sipilä näyttää pakahtuvan omaan hyvyyteensä kun näkee kansan kärsivän.
Olen vuodesta 2008 lähtien tehnyt liukuhihnalta työhakemuksia ja tiedän mistä puhutte. Vanha työpaikkani lopetettiin ja aluksi luulin, että pääsisin nopeasti hyviin hommiin, koska kokemusta ja koulutusta riittää vaikka muille jakaa. Niin ei käynyt. Välillä epätoivo valtasi alaa ja välillä olin jopa toiveikas jonkin työhakemuksen suhteen. Kuitenkin lopulta oli pakko ymmärtää, että kolmattakymmenettä vuotta työelämässä olleena olin liian vanha näille nykyajan nuorekkaille yrittäjille. Vuodet vierivät, sopeuduin osaani, karsin kaikki turhat kulut pois ja rupesin lopulta jopa nauttimaan vapaasta ajasta. Satojen työhakemusten jälkeen sitten heitin sivumennen minuutissa hakemuksen tänä vuonna korkean teknologian yritykseen ja arvatkaa mitä? - sain työn! Takana on siis loistava tulevaisuus, ihana vapaus ja edessä määräaikaisuus nyt aluksi kesään asti. Ehkä seitsemää huonoa vuotta seuraa seitsemän hyvää. Sitten olenkin jo yli-eläkeikäinen. Varhaiseläkkeelle en aio ryhtyä, mikäli se minusta on kiinni!
Voimia ja yritystä kaikille työttömille! Katsokaa työilmoituksista, mitä taitoja vaativat, täydentäkää puuttuvia, käykää hyviä kursseja ja kouluttautukaa vaikka vuosia yliopistossa uuteen ammattiin! Tsekatkaa tietysti sitä ennen alan työtilanne, oma mielenkiintonne ja mahdollisuudet ryhtyä vaikka alan yrittäjäksi työllistäen samalla sekä itsenne ja ikäkaverinne. Maalla kerätkää marjoja, sieniä ja kasvattakaa vaikka mehiläisiä tai kaloja, jotta saatte jotain lisuketta pöytään ja lompakkoon! Kaupungissa opetelkaa vaikka Java-, Python-, SQL- ja mikälie uusi, suosittu ohjelmointi. Takaan että Python-taitajalle löytyy töitä Suomesta ja aivan varmasti Englannista! Sen oppii muutamassa kuukaudessa ja vuodessa hyvin. Kyse on vain omasta päättäväisyydestä. YRITYSTÄ!
Onneksi olkoon ja stemppiä uuteen työhön
Uusliberaaliset kansallisosialistit haluvat Suomeen saksalaisen (v. 1933-45) työrintaman mallin (DAF).
Saksassa väärää väestönosaa pantiin pakkotyöhön jopa keskitysleirin olosuhteissa.
Tämä pakkotyön malliko on se jota SSS-hallitus ja EK tavoittelee).
Suomi ei tarvitse tuollaista hallinnollista työrintamaa eli FAF:ia.
Yksikään työtön ei odota eikä tarvitse pakkotyötä, vaan normaalin työn jolla voi elättää itsensä ja perheensä.
Unohtakaa pakkotyö, se ei kuulu sivistysvaltioon.
Kansanedustajathan ovat jo valmiiksi yhteiskunnallisessa tehtävässä .Jos tuollainen malli halutaan luoda,niin samaa sosiaaliturvaa vastaan sitten vaan ja näyttämään esimerkkiä kansalle kuinka homma hoituu .Hymyä huuleen ja tervetuloa peruspäivärahalle
Ei todellakaan kuulu sivistysvaltioon pakkotyö, ja nöyryyttämisen.
Ei, ei tätä saksalaista "arbeit mach frei" kulttuuria Suomeen. Hallitus ja etujärjestöt saisivat hävetä, Suomella ei ole mitään syytä palata tuohon työrintama (DAF) kulttuuriin.
Muistaakseni DAF:in johtaja Ley tuomittiin sotarikollisena siinä Nurnbergin kansainvälisessä oikeudessa.
Suomen ratkaisu ei voi olla pakkotyö eli tämä "arbeit mach frei". Tästä haaveilevat ovat kaikkia ihmisoikeuksia rikkovia ideologeja.
Olen ollut työkkärissä töissä ja tiedän, että tällainen aiheuttaa hirveästi hätää ihmisille, jotka ovat vaikeissa ja/tai sairaita jollain tavalla. En kannata missään nimessä. Lapset kärsii näissä perheissä ja työnantajat eivät todellakaan halua ongelmaisia töihin tai edes haastatteluihin. Muitakin on tarjolla.
.Koska Suomessa on asiat retuperällä esim. erilaisten sairauksien takia syrjäytyneiden ihmisten toimeentuloasioissa, tämä on todella väärin.
Lisäksi jatkuvat turhat työhön osoitukset, jotka ei ole edes realistisia miltään kannalta, aiheuttavat turhaa kulua, turhaa vaivaa ja stressiä myös työnantajille.
Myöskin nämä työhönosoitukset saattavat hukkua postin mukana tai muuta, ihminen voi olla hetken tavoittamattomissa, armoa ei ole, vaikka kyse on vain alhaisesta perustoimeentulosta. Työnhakija valitettavasti on myös yleensä aina se, jota viimeksi uskotaan erilaisissa ristiriitatilanteissa.
Tämä vaan ei ole järkevää työnvälitystoimintaa eikä oikeaa sosiaalipolitiikkaa.
Tällä keinolla ei Suomen taloutta pelasteta. Nuoria on työttöminä, ja koulutuksen jälkeen kova karsinta, ketkä pääsevät harjoittelemaan alansa työtä ja keille ura urkenee. Todennäköisimmin työelämään pääsee suhteilla.
Ne jotka lähtevät koulutusta vastaamattomiin töihin, jäävät hyvin todennäköisesti jatkossakin ulos koulutustaan vastaavista töistä. TÄSTÄ ON TUTKIMUSTIETOA OLEMASSA.
Wikipedia kertoo saksalaisesta yhteiskuntasopimuksesta v. 1933-45 (DAF, saksalainen työrintama) seuraavaa lyhennettynä:
"Tammikuussa 1934 voimaantullut laki kansallisen työn sääntelystä määritti palkkatyön valtion palvelukseksi, sekä työnantajat että työntekijät toimivat valtion hyväksi. Kollektiiviset sopimukset kiellettiin, työnantajien oikeuksia päättää palkoista ja työehdoista lisättiin. Kaikkien työtätekevien oli kuuluttava Työrintamaan; työntekijöiden, toimihenkilöiden, työnantajien ja ammatinharjoittajien. Työn saanti Saksan hallitsemalla alueella ilman jäsenyyttä oli käytännössä mahdotonta. "
Tuo lienee myös suomalaisen yhteiskuntasopimusmallin arkkitehtien ideana.
Paikallinen sopiminen on pakotettua yhteiseen etuun mitä se sitten onkin.
Työnantajille ja valtiolle lisää rahaa (voittoja ja veroja) ja duunareille pysyvästi alempi elintaso ilman mitään vaikutusvaltaa.
Ketkä kaipaavat suomalaista työrintamaa (FAF) ?
"Arbeit macht frei" kulttuuria ihannoivat.
Hölmöläisen hommaa sekin toisaalta on, että työtön ei saa alentaa omaa palkkaansa päästäkseen töihin.
Mieluummin sitä monikin tekee jotain työtä, kuin että joutuu ruikuttamaan sossun luukulta kädet ristissä ja hattu kourassa henkipitimikseen muutamaa kolikkoa ruuan ostoon.
En mene töihin työn vuoksi, vain ja ainoastaan palkan vuoksi.
Persut nauttii aina kysettaessaan työttömiä ja eläkeläisiä!
Suomalaisella onkin yleensä hyvä koulutus, josta on aika paljon maksettu. On käyty soveltuvuuskokeet, on maksettu turva- tulit, - hygieniakortit....Nyt pikakurssitetaan näitä maahan tulleita ja suvakit itkee, että heille sama palkka. Ei vaadita samaa koulutusta ei näitä kurssikortteja. ..näille vaan työpaikkoja ja äkkiä. Suomalaisille vaan raippaa ja maksuja.
Niinpä, siinä sitä sitten nähdään miten tarpeelliseksi liput ,laput ja koulutus käy kun on työvoimaa tarjolla alle torihinnan.tulee tohinaa ja työllistymistoimia ja aletaan järjestään oikein työpaikkoja. Ei ole tarjottu viiden vuodena ikana kun yhtä työpaikkaa haettavaksi TE toimistosta ,eikä työllstämisvelvoitetta enää tietääkseni työttömille ole. Kun kysyt ,että eikö löytyisi edes kunnalta työllistämistöitä ,niin vastauksia on Te:stä matkanvarrelta tullut,että eivät tee yhteistyötä kunnan kanssa ,sellaisia paikkoja ei ole ja viimeksi kun soittivat kysyibvät,että onko niitä töitä löytynyt ja oletko hakenut.Perkele olis kuntoutuksessa joapa vapaaehtoisena ,jossa oli oma ohjaaja ,joka tuotti omatoimisesti 1,5 kk vakuutusyhtiönkautta työkoilua. Taisi olla juuri tuolloin kuin tuo soitto TE:stä tuli.Kuntoutuksen otti puheeksi .Kerroin että paperit on myös heille lähetetty ja pitäisi olla tiedossa,jotta juuri on oltu ja kiitos ei tarvetta. Meni jakeluun .Koulutus kartoitukset ja ammattitaito on todettu .Matkalla pätkä oatoimisesta työnahusta tulosta ja työtä ,jolloin noita lippulappuja saatu päivitettyä ja kulutusta.te TE toimiston voi puolestani vaikka lakkauttaa.Hömppäkolutuksia en tarvitse ja jos ei palkkatyötä se pysty minulle järjestämään tai edes työllistämistöitä palkkatuella en sitä tarvitse,kuten en myöskään kuntoutusta .Kunto on pysyy yllä sosiaalisissa suhteissa ja perhettä on ympärillä,sekä omia puhdetöitä riittämiin.
Yhe ukon jorinat työttömyydestä ja työllistymisestä
Työtön työtön olen samaa mieltä.
Hallitukselta ja persuilta törkeä veto.
Mitenhän motivoivaa on nuorille opiskelu kun ensialkuun tietää että työhaku ei ole läpihuutojuttu ja jos työtä ei saa ohjataan työhon kuin työhön ja palkalla kuin palkalla tai aletaan huutelemaan ,että kuntoutukseen sosiaaliturvaa vastaan,ennekuin työt on alkaneet. Mitähän on oikein ajateltu kun on näitä oallistuvia sosiaaliturva töitä luotu vai onko ajateltu mitään?
Mielestäni kannustimena on toiminut perinteinen palkka erittäin hyvin ,varsinkin kun sillä on aikoinaan kyennyt rakentamaan elämää .Pääsemään asuntoon kiinni ja perustamaan perheen työlläelättämisen varaan. En ihmettele työmotivaation katoamista,jos alimitoitetulla sosiaaliturvalla tarjotaan töitä,käyttämällä nimikkeenä kuntoutusta tms, kun pitäisi kyetä tarjoamaan sosiaaliturvaa joka joustaa ja pitää kiinni elämässä ,ollen riittävän suuruinen. Sosiaaliturvaa joka paikkaa pätkätöiden tuomat aukot ja joustaa työmarkkinoiden ja työttömyyksien välillä luoden turvaa.
Kun tilanne lasketaan siihen mihin se on laskettu,että palkoilla ei enää ostella asuntoja ja ne ovat monin osin riittämättömiä elämään olisi aika keskittyä työmarkkinoiden toimivuuden korjaamiseen harmaantalouden poistoon ,kuten myös kilpailuvääritymien ,jotka johtavat kyseiseen palkka alen tilaan.Tällaisia on esim yritysten toimiminen halvemman elinkustannusten maista kuten esim.Virosta käsin Suomessa.
Sosiaaliturva olisi myös saatettava ajantasalle ja yksi edistävä toimi tuossa suhteessa on riittävän suureen toimeentuloa turvaavaan kansalasperustuloon siityminen ,nykyisen sosialiturva järjestelmän uusimisen /sovittamisen kautta.Ongelma on todentotta verokertymät,mutta verosuunnittelu sulkemalla ja huolehtimalla siitä ,että veroja kerätään progressivisesti kantokyvyn mukaan eri tulotasoista ,sekä pääomatuloista päästään helposti hyvään lopputulokseen.KYse on enneminkin tahdosta toimia ,kuin sen mahdottomuudesta.
Niiden henkilöiden kyykyttäminen ja syyllistäminen ,joilla ei ole osaa eikä arpaa tilanteensyntymiseen ,vaan ovat jo uhrin asemassa ei auta tilannetta yhtään,eikä paranna työllisyystilannetta pätkääkään,vaan saattaa heidät entistä vaikeampaan asemaan toimeimeentulovaikeuksissa. Se ei auta yhtään jos yhteiskunta rankaisee heitä siitä että töitä ei ole saatavilla tai teettää yhteiskunta palvelusta heillä muodoin jos toisin .Yhteiskunta palvelus on Suomessa rikosrangaistus muoto ja tietääkseni työttömyys ei ole rikoslakiin rikokseksi kirjattu, eikä millään muotoa rangaistava teko.Näinollen näkisin myös, että yhteiskunnan teettämät kuntoutustoimet on kuntoutettavan kanssa sovittava yhteistyössä ja niihin on oltava kuntoutettavalla myös yhtenevä näkemys kuntoutuksen tarpeesta ja soveltuvuudesta kuntoutujalle. Yksipuolinen määräys ,pakoite taustalla olisi suorananinen rangasitus toimi. Ei pakolle ja pakkotyölle.
http://www.rikosseuraamus.fi/fi/index/seuraamukset/yhdyskuntaseuraamukset/yhdyskuntapalvelu.html
Kiitos viestistä. Suomalainen valtio, kuntatyöläinen kokee työnteon rangaistuksena, ja uhkailee työttömiä työnteolla. Kuvittelee, että työtön ei halua itse elättää perhettään, ja olla lastensa edessä kunnioitettava, isä, ja äiti, luotettava ja turvallinen.
Kierrätä duunari työkkärin kautta! Saat orjan 9€päiväpalkalla!
"Hölmöläisen hommaa sekin toisaalta on, että työtön ei saa alentaa omaa palkkaansa päästäkseen töihin. "
Joku pölvästi ei enää osaa erottaa palkkatyötä(ansiotyötä) ja vapaaehtoistyötä toisistaan.
Työttömänä minua kiinnostaa ainoastaan palkka (ansiotyö). Ollessani vielä palkka(ansio)työssä ennen irtisanomistani tein säännöllisesti myös palkatonta vapaaehtoistyötä.
Suomen ongelma ei ole vapaaehtoistyön puute, vaan palkka(ansio) työn puute.
Kyllä palkak(ansio)työssä oleva ja työtönkin voi edelleen tehdä palkatonta vapaaehtoistyötä. Ei tätä kukaan ole kieltämässä. Ei kukaan ole kieltänyt tekemästä omia kotitöitä.
Täytyisi ymmärtää mistä työstä milloinkin puhuu. Pakkotyöorjaksi en rupea.
Tosiasia on sekin, että irtisanojani vapautti minut palkka(ansio) työn tekemisen velvollisuudesta. Kumma ettei työkkäri tätä tajua?
Miksi Suomessa työhaluinen duunari saadaan irtisanoa työstään jos se työnteko on niin tärkeää kansantaloudelle?
Ei minulta kukaan kysynyt lupaa irtisanomiselleni, olisin itse halunnut jatkaa työn tekoa eläkepäiviin asti. Mutta, tämä ei sopinut irtisanojalleni, vaan hän päätti yksipuolisesti lopettaa työn teon velvollisuuden minun osalta.
Nyt se työn tekemisen velvollisuus on ohi koska irtisanomisen jälkeen ei voi enää palata työhön kun palkallinen työpanokseni ei enää kelpaa kellekkään.
Itselleni tehtiin aivan samoin.
Potkastiin vain kylmästi pihalle 17v:n hedelmällisen työsuhteeni kiitokseksi- / "kultaiseksi kädenpuristukseksi"( Palkka oli kyllä alan huippua koneistajan työhön nähden.)
Aikaisempi työsuhteeni kesti n.5v. toisessa työpaikassa, josta lähdin itse tähän jälkimmäiseen ja uuteen parempipalkkaiseen työhön.
Pakkolomia tai irtisanomisiakaan ei aikaisemmista työpaikoistani ollut lainkaan.
15 vuotiaana aloitin työnteon isäni (Sähköfirman vast. asent.) järjestämissä opiskelutöissä. Siitä lähtien työssä koko ajan tähän irtisanomiseeni asti n.45v.
Kusetus alkoi aluksi siirrolla vaativimmista mahdollisista töistä kaikkein vähemmän vaativiin.
Sitten tehtiin jäynää siten, että ei annettu enää mitään työtä mitä olisin voinut tehdä.
Kun menin kysymään työnjohtajalta hommia, niin hän lähti vain kylmästi edellä kävelemään karkuun tuppisuuna, eikä antanut ainuttakaan työtehtävää.
No siivoilin sitten paikkoja ja huoltelin työkonettani, kun eivä tuoneet mitään työtä.
Seuraavksi toivat käteenin varoituslapun 2-kertaa, (eri päivinä kylläkin) josta en käsittänyt kyllä, että mistä mukamas varoitettiin.
Kolmas olikin sitten 17v. kestäneen työsuhteeni purkaminen. Syyksi ilmoitettiin vain kylmästi "työvelvollisuuden täyttämättä jättäminen"
Firma oli kyllä muuten hyvämaineinen vakavarainen ja hyvin töitä järjestänyt yritys.
Tämmöiseksi työläisen asema luisuu tämän päivän Suomessa, kun työpaikkoja on liian vähän ja nuorempaa työvoimaa on tulossa pilvin pimein ja tietenkin aluksi vähän pienemmällä palkallakin töihin. (kauemmin olleilla ja osaavimmilla kun on luonnollisesti vähän paremmat palkatkin)
No laiton oman pajan pystyyn ja kyllästyin totaalisesti kaikkiin työnantajiin lopullisesti.
Ei tullut enää pieneen mieleenikään hakea kusettajilta mistään vapaaehtoisesti työpaikkaa.
Pärjäähän sitä muutenkin, kun ei ahnehdi liikoja rahoja ja on tarpeeksi oma-aloitteinen / neuvokas.
Pikkusen alkupääomaakin kyllä tarvitaan.
Tämmöinenkin menetelmä on ihan suositeltava, jos tilanne luisuu todella pahaksi.
Nykyisin tönantajilla näkyy olevan suosittuja porukan nuorennusleikkaus menetelminä nämä YT-neuvottelut. Ilmoitetaan vain, että nyt menee niin huonosti, että on aivan pakko vähentää porukkaa.
Laiskemmat-, vanhemmat-, sairaammat- ja pärstäkertoimeltaan epäsopivat saavat silloin kenkää. Uutta nuorta verta koputtelee alvariinsa ovelle, eikö olisi mitään hommia vaikka vähän pienemmälläkin palkalla näin aluksi.
Kun poistoon luokitellut työntekijä on saatu karisteltua jaloista pois, niin kylläpä firma rupeaakin taas pärjäämään yhtäkkiä hyvin ja on aika rekrytoda taas uutta nurta porukkaa poistettujen tilalle.
Kortistoon ilmestyy tällä keinolla valtava määrä pitkäaikaistyöttömiä! Veronmaksajathan ne joutuvat sitten heidätkin elättämään!
Eläkkeelle pääsy-ikää vain nostetaan, niin saadaan Euroopan mittapuussa ennätyksellisen suuri määrä köhyysrajan alapuolella loppuikänsä elävää iäkästä porukkaa!
Hyvä Sipilä...hyvä..Suomi!
Lintukoto onkin muuttunut yhtä-äkkiä köyhyysloukuksi.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1735 allekirjoitetaan lakialoite ja osallistutaan mielenosoitukseen https://www.facebook.com/events/1527614134226901/
Älkää surko, kyllä se SOTE tuo jokaiseen maakuntaan ihan kunnon pakkotyöleirin.
Siellähän saattu kokea sitten sen lopullisen ratkaisun kestävyysvaje ongelmaan.
Varautukaa jo paikalliseeen koulutukseen koska pakkotyöleirijärjestelmäkin vaatii oman henkilökuntansa.
Korkeasti koulutetut voivat päästä tilapäisesti pakkotyöleirin kansliatöihinkin kunnes tulee omalle kohdalle hetki lopulliseen ratkaisuun. "Heikompi aines" kyllä tyhjentää krematorion uuneja tuhkasta.
Ja sopivimmat voivat päästä vartijan tehtäviinkin tai jopa leirien hallintotehtäviin.
Ajan motto onkin "arbeit macht frei". (leirityö tekee vapaaksi eli vapaudumme kestävyysvajeesta pysyvästi)
SOTE = Sosiaalisesti Osattomien TEholeikkuri.
SOTE = Sosiaalisesti Osattomien TEhoerottelu.
Almanakka on jatkuvasti niin hurjan täynnä kaikenlaista merkintää pitkälle kesään jo niin että ei enää yksinkertaisesti ole aikaa turhanpäiväisyyksiin? Kuten ajatella tai saati sitten edes vaivautua hakemaan niitä onnettomia ja surkeita lähestulkoon olemattomia ja suurimmaksi osaksi kuviteltuja mukamas vapaita työpaikkoja jostain hörhöjen yrityksistä. Valitettavaa mutta totta tämän ajan Suomessa on tämäkin asia vielä.
Pitkäaikaistyöttömien on aika tosiaankin ruveta tekemään jotain rahansa eteen eikä vaan maata kotona.
Odottakaahan kun tulee seuraava sisällissota, porvari saa silloin kuulan kalloon ja kokkarit heti ensimmäisinä! Lisätkää vaan ilmaispakkotöitä ja pian teillä on vastassanne 500-600 000 työttömän armeija, kuinkas sitten suu pannaan? Sitä odotellessa :)