Yle on tehnyt havainnon, jonka varmasti jokainen täyspäinen teki viimeistään syyskuussa:
http://yle.fi/uutiset/tyoministeri_turvapaikanhakijoissa_aika_paljon_luku-_ja_kirjoitustaidottomia__tyollistyminen_vaikeaa/8704666
Se taitaa dementia olla tarttuvaa laatua, kun vielä syksyllä samat henkilöt olivat astronautteja, lääkäreitä, tietokonenikkareita ja aivan helvetin päteviä muutenkin.
http://yle.fi/uutiset/tyoministeri_turvapaikanhakijoissa_aika_paljon_luku-_ja_kirjoitustaidottomia__tyollistyminen_vaikeaa/8704666
Se taitaa dementia olla tarttuvaa laatua, kun vielä syksyllä samat henkilöt olivat astronautteja, lääkäreitä, tietokonenikkareita ja aivan helvetin päteviä muutenkin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Poliitikkojen mielestä ne ovat sitä mitä sanovat. Ja kehitysmaan pätevyys riittää Suomessa niin auton ajamiseen kuin sydänkirurgiaan. Eikä haittaa jo paperit hukkuneet. Turvikset saa uudet ilmaiseksi.
Paperit jääneet savimajaan flyygelin päälle.
Kuinka ihmeessä maahanmuuttovirasto ja poliitikot voivat suoltaa kuukausikaupalla meille täyttä soopaa? Jotka ovat vähänkin matkustaneet noissa maissa, tietävät, että luku-ja kirjoitustaitoinen ei ole hyvä juttu islamilaisessa kulttuurissa, koska lukutaitoinen ihminen voi alkaa kyseenalaistamaan päättäjien aivoituksia. Eduskunta on kansa pienoiskoossa ja kansanedustaja on ihminen pienoiskoossa.
Humanitäärinen siirvalta Ruotsi,matut saa ajaa autoa koska ei voida todistaa ettei heillä olisi lähtömaassaan ajooikeutta.Ruotsi on matujen paratiisi ja länsimaalaisen kauhistus..ja pian kehitysmaa..
Yhdelläkään noista ei ole edes ajokorttia.
Onhan niillä! Kamelinajokortti, sellainen muovinen jokaisella ja autolla-ajokortti joka kahdeksannella. Sen saa kun ajaa suljetulla radalla sata metriä eteenpäin ja peruuttaa saman matkan. Opettaja istuu vieressä, ja hänellä on toinen samanlainen ratti, josta helppaa, jos ei onnistu. Kävin kattomassa muutaman kerran.
Ei ne tarvii luku- ja kirjoitustaitoa kun jokaisella oma kokoaikainen avustaja hoitamassa sossun paperisodan.
Kylä mine osata kirjoita.Mine ei osata lukea.Minu akka osata lukea muta
ei kirjoita.
Hallituksen idiootitkin sen nyt tajusivat. VASTA nyt. Tietysti Aalto yliopiston "kirjanoppineet" eivät vielä pysty myöntämään maailman totuutta että 3. maailman valtioista rynnäköivät massat eivät ole ihan terävimpiä kyniä, tai työmarkkinoilla luonnollisesti pärjääviä tapauksia. Sen tajuaminen vaatii heiltä 100 miljoonaa ja 10 vuotta tehtyä empiiristä "tutkimista" ( verorahoilla eli lainaksi!) - vasta sitten tajunta avartuu... Voi herre gyd....Matuja taas tukityöllistetään vääristämää entisestään oirehtivia työmarkkinoita. Lisäksi hallituksen valopäät tajusi JUURI tänään että "hei, noita luku- ja kirjoitustaidottomia luusereita pitääkin massiivisin ponnisteluin opettaa edes perustaitoihin tässä yhteiskunnassa..". Työllistä siinä sitten tai kotouttamisen vitsimantraa lausu.
Plan b? Mitä sitten tehdään KUN tämä paska epäonnistuu ja jopa kirjaimellisesti (= osaathan suvakki lukea?) räjähtelee käsiimme? Siinä raajoja katkeilee kotimaassammekin, entisessä Suomeksi kutsutussa.
Kehitysmaasta tulee kehitysmaalaisia? No shit, Sherlock? Ei tuota voi uskoa ainakaan ennen kuin asiaa on muutama vuosi tutkittu.