Suomen luontoa ei saa yhtiöittää.
Toimi ja Allekirjoita.
Pysäytetään hallituksen aikoma metsähallituslaki
Kolmessa päivässä on tullut jo 31000 toimenpidettä vastustavaa allekirjoitusta.
Eduskunta aikoo hyväsyttää eduskunnalla lain 15.3.2016 ja sen pitäisi tulla voimaan 31.3.2016
http://pysaytetaanmetsahallituslaki.fi/
Toimi ja Allekirjoita.
Pysäytetään hallituksen aikoma metsähallituslaki
Kolmessa päivässä on tullut jo 31000 toimenpidettä vastustavaa allekirjoitusta.
Eduskunta aikoo hyväsyttää eduskunnalla lain 15.3.2016 ja sen pitäisi tulla voimaan 31.3.2016
http://pysaytetaanmetsahallituslaki.fi/
Vastaukset 25
Vanhimmat
Pääministeri Sipilä panee Suomen taseen töihin.
Valtiovarainministeri Stubukka siinä vähän auttelee.
Myy metsähallituksen omistuksen Suomen maasta venäläisille.
Omistus on 1/3 koko Suomen pinta-alasta
Neljässä (4) päivässä kertynyt jo 58 707 allekirjoittajaa adressiin, jotka vastustavat Metsähallituksen yhtiöittämistä poliitikkojen Carunaksi.
Keräys aloitettu 25.2.2016.
Allekirjoita sinäkin vetoomus linkistä
http://pysaytetaanmetsahallituslaki.fi/
Uskonveli-systeemillä metsät siirtyvät Sipilän klaanille
Mutta sehän olisi Sipilän oma henkilökohtainen "talousloikka"
Tässä on malliesimerkki maa-alueiden piilomyynnistä .
Ei mitään virallisia viranomaistoimenpiteitä, rekisteröintejä ja kaupanvahvistajia.
Metsähallituskin haluaa näille markkinoille myymään Suomea.
Hanhisaari myydään osakkeina
Hanhisaari OY on rekisteröity Kouvolaan 14.8.1991
Saari on Hanhisaari OY:n omistama
Lainhuuto on Hanhisaari OY:lle
Hanhisaari OY:n osakkeiden omistaja myy yhtiön osakkeet,
jolloin saari seuraa kaupassa mukana.
Ei tarvita uutta lainhuudatusta, koska vain osakkeet ovat vaihtaneet
omistajaa ja saari on edelleen Hanhisaaren mistuksessa
Osakeaupasta tehdään vain leimavero ilmoitus, 1,6 % a
se maksetaan verottajalle
Saari
Kokonainen saari. Pinta-ala 8,6 ha
Hyväksytyssä rantakaavassa on 3 omarantaista tonttia
Rakennusten yhteenlaskettu kerrosala max.1050m2
Kauppahinnan maksamisen jälkeen sekä osakkeet
että saari ovat vaihtaneet omistajaa !
Myynnissä yhtiön koko osakekanta
Hintapyyntö: 925 000 Euroa
Osta osakkeet - Saat kokonaisen, kaavoitetun saaren kolmella
rakennuspaikalla!
ПРОДАЕТСЯ
Фирма Hanhisaari Oy
Остров, который является также акционерным обществом
или
Акционерное общество, которое владеет островом = сделка, при которой берется только гербовая пошлина 1,6 %.
В Южном Саво, Варкаус, Кангаслампи, Хаукивеси
Остров:
• В Кангаслампи, в озере Haukivesi (относящемся к озерной системе Саймаа), в 20 километрах от города Варкаус
• целиком, незастроенный - продается целиком
• 8,6 га, береговая линия 1,3 км
• соединение с материком - дорога к острову через построенный мост
• около обозначенной глубокой реки
• много различных вариантов мест причала лодок, от пляжа до пристани для пароходов
• в утвержденном и имеющем законную силу плане 3 участка с собственным берегом, один для строительства частного дома и двух коттеджей, а также сельскохозяйственная территория и территория лесного хозяйства
• в плане небольшая зона для очистки сточных вод со складскими/ обслуживающими строениями
• общая площадь строительства не более 1050 м2
Акционерное общество:
• продает владелец/ не посредник
• зарегистрировано в 1991 году
• без долгов
• продается весь пакет акций
• После оплаты цены сделки, как акции, так и остров меняют своего владельца!
Цена: 925000 евро
Выгодная и простая сделка!
Купите акции - и Вы получите целый остров с распланированными тремя местами под строительство!
Контактная информация по электронной почте: posti asiamies.fi
Нажмите на карту для увеличения
Julkaisija: Wosseno Oy Oraspolku 9 00680 Helsinki
Hallinto: Jarkko Pulkkanen puh. +358-9-2722780, 045-1384709
Pietari: Larissa Nikitinskaya +7-921-5726920
Copyright © 1993-2010, Wosseno Oy. Все права защищены.
Вся информация, размещенная на данном веб-сайте, предназначена только для персонального использования и не подлежит дальнейшему воспроизведению, копированию и / или распространению в какой-либо форме, иначе как с письменного разрешения
Nyt jo 78 000 allekirjoittajaa vain kuudessa päivässä
Hienoa me
Pääministeri Sipilä haluaa päästä "pelaamaan valtion taseella"
Tähän mennessä virkamiehet ja poliitikot ovat vain hävinneet pelinsä Suomen ja kansalaisten tappioksi.
Mainittakoon myytyinä valtion yhtiöistä mm. Kemira Agro, Soklin ja Siilinjärven fosfori esiintymät ja kaivs, Keski-Suomen valo Oy/ Elenia, Fortum/ Caruna, Rautaruukki/ Svenska Stohl AB, Outokumpu Oy:n Harjavallan kupari- ja nikkelitehtaat, sekä Kokkolan sinkki ja cobolttisuola tehtaat, Kemiran Kokkala tiesuolatehtaat ja Oulun AIV-liuos muurahaishappotehtaat, Suomen kaivokset ja malmioikeudet ja paljon muuta.
Ja nyt vielä sitten metsät 1# koko Suomen pinta alasta.
Suomen poliitikot tunnetaan maailmalla Naurusaaria myöten super naiveina töpeksijöinä ja vatuloivina egoistena.
Nyt on viimeinkin syytä laittaa piste näille poliitikkojen ja Sipilän "kehitysloikka afääreille"
Suomi myy rahapulassaan metsiään eniten tarjoavalle 2014
24.11.2014 riitta kuismanen
Keväällä metsähallitus vannoi, että suunniteltu metsähallituksen metsätaloustoimintojen yhtiöittäminen ei missään tapauksessa johtaisi metsiemme myyntiin ulkomaille. Soitin asiaa valmistelevalle virkamiehelle ja näin minulle kerrottiin.
Keväällä 2014 oltiin kiireellä yhtiöittämässä Metsähallituksen toimintoja omaksi yhtiökseen. Yhtiöittämiseen johtavaa lakia oli valmisteltu poliittisten intohimojen eikä asiaperustelujen pohjalta. Valmistelu oli tehty salassa, asiantuntijat sivuutettu ja sidosryhmät suljettu ulkopuolelle (Suomen kuvalehti 13/2014). Metsähallitusta seitsemän vuotta johtanut Jyrki Kangas oli tiukin asiaperustein vastustanut yhtiöittämistä. Hän erosi päivänä, jolloin metsäpoliittinen selonteko tuli eduskuntaan. Vielä mielenkiintoisemmaksi asetelman tekee se, että selonteosta puuttui eräs oleellinen osa, juuri tuo yhtiöittämishanke.
Silloisen ministeri Koskisen mukaan yhtiöittäminen ei ole oleellinen osa selontekoa. Kuitenkin yhtiöittäminen osoittautui miltei itsetarkoitukseksi muutoksessa.
Metsähallitus on tehnyt viime vuosina ennätystuloksia ja tuloutukset valtiolle ovat kasvaneet. Vain Veikkaus ja Fortum tekevät enemmän tulosta kuin Metsähallitus (Suomen kuvalehti 13/2014). Eli kysymys ei ollut siitä, että metsähallitus tarvitsisi tukea toimintansa kehittämiseen. Metsähallitus omistaa kolmasosan Suomen pinta-alasta, joten ei ole yhdentekevää kuka niitä hallinnoi ja omistaa. Mielestäni on oltava hyvin varovainen tiellä, joka johtaa kasvottomien yhtiöiden pääsyn valtiomme omaisuuden hallinnoimiseen.
Jos Metsähallitus olisi yhtiöitetty, niin ehkä se olisi jonain päivänä myyty rahapulassa eniten tarjoavalle, esimerkiksi Amerikkalaiselle eläkesäätiölle? Koska yhtiöittämishanke meni jäihin, ollaan nyt metsiämme myymässä suoraan yksityisille sijoittajille. Pienet ja keskisuuret maanomistajat eivät olisi kyenneet ostamaan alun perin suunniteltuja tuhannen hehtaarin aloja.
Monikansalliset yhtiöt tai rahastot tuskin metsiämme hoitavat sen jälkeen, kun ovat ne hakanneet. Ne häipyvät ennen kuin istutusvelvollisuus iskee. Yhtiöittämistä perusteltiin EU- lainsäädännöllä, mutta EU ei ole vaatinut Metsähallituksen yhtiöittämistä.
Metsistä saataisiin tuloja valtion kassaan jatkossakin, mutta nyt ne myydään eniten tarjoavalle. Kyse on myös turvallisuuspolitiikasta.
Myydä voi vain kerran
http://riittakuismanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/180735-suomi-myy-rahapulassaan-metsiaan-eniten-tarjoavalle
Vittu nää sipilä ja stubbi meinaa myydä koko suomen.
Ensin menee metsät sitten pellot ja viimeisenä mökki. Suomen myynti alkoi jo 90 luvulla ja sama peli on jatkunut. Ei ole tämän hetken juttuja.
Katsastus meni ja sitä rataa kaikki muu.
Sen jäkeen tarvitset marjojenkin poimimiseen luvan ja senhän saa metsäyhtiöltä hintaan x..........
Suomalaisten ei tarvitse kunnioittaa rahan ahneitten sijoitusyhtiöitten omaisuutta.
Lauantai aamuna 104004 allekirjoittajaa adressissa.
111860 kannattajaa sununtai aamuna
Yhtiöittäminen tarkoittaa että monikäytön edellytyksiä ei tarvitse huomioida valtion eli meidän kaikkien metsissä millään tavalla. Kaikki muutetaan rahaksi. Samoin kuin UPM tekee omille pohjoisen metsilleen eli itse ensin avohakkaa kaiken minkä imago kestää. Loput myydään "sijoittajille" pohjineen ja metsäalasta mitään ymmärtämättömät vetävät nuotalla loputkin pyykistä toiseen ja puut menevät kiinteistökaupan ehtojen mukaisesti UPM:lle. Monikäytön edellytyksistä jää jäljelle vain jokamiehen oikeus kävellä alueella. Monikäytön edellytyksien säilyttämistä korostetaan uudessa laissa mutta käytännössä se on vain sanan helinää.
119000 kannattajaa adressille
Nimien kerääminen kansalaisaloitteeseen kansanäänestyksen järjestämiseksi metsähallituslain kumoamisesta on alkanut.
Käykää allekirjoittamassa!
Aloitteen voi allekirjoittaa oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
Uusi metsähallituslaki yhtiöittämisineen ja kolmansine taseineen on ilmeinen uhka Suomen luonnolle. Perustuslain 20 §:n mukaan vastuu luonnosta ja sen monimuotoisuudesta kuuluu kaikille.
Suomen kansalaisina tunnustamme tämän vastuun ja vaadimme, että meitä kuullaan yhteistä ympäristöämme koskevassa päätöksenteossa.
Kansalaisaloite on lakiehdotus kansanäänestyksen järjestämiseksi uudesta metsähallituslaista. Äänestyksessä esitettäisiin seuraava kysymys: ”Kannatatko uuden metsähallituslain kumoamista?” Äänestäjän tulisi vastata kysymykseen joko "KYLLÄ" tai "EI".
Kansalaisaloite koskee nimenomaan kansanäänestyksen järjestämistä, koska ei ole mitään syytä uskoa, että nykyeduskunta kumoaisi uuden metsähallituslain uudessa käsittelyssä. Perusteluthan kaikuivat nytkin kuuroille korville.
Sen sijaan poliittisten päättäjien olisi lähes mahdoton olla kunnioittamatta kansanäänestyksen tulosta. Äänestys kertoisi yksiselitteisesti, hyväksyvätkö suomalaiset uuden metsähallituslain.
Lisäksi kansanäänestys on ainoa tapa punnita lain legitimiteetti tilanteessa, jossa lainsäädäntöprosessi ei vastannut avoimen demokratian vaatimuksia. Esimerkiksi yhtiöittämisen välttämättömyyttä korostavat perustelut eivät pitäneet paikkaansa.
Edustuksellinen demokratia ei tarkoita sitä, että vaalien jälkeen valtapuolueilla olisi neljä vuotta aikaa toteuttaa visioitaan muusta yhteiskunnasta piittaamatta. On äärimmäisen vaarallista, jos lainsäätäjät eivät välitä tosiasioista eivätkä kansalaisten, alueiden, asiantuntijoiden, järjestöjen ja asiantuntijaorganisaatioiden vastalauseista.
Jos me hyväksymme tämän nyt, kun vaakakupissa on kolmannes Suomen pinta-alasta, yhteinen kansallisaarteemme, mitä voimme odottaa tulevaisuudessa tapahtuvan?
Kansalaisaloitteen yksityiskohtaiset perustelut löytyvät allekirjoituspalvelusta sekä Minimahdin artikkelista. Levitä alussa olevaa allekirjoitus-linkkiä tai artikkelia nimikeräyksen alkamisesta: https://goo.gl/0IQuM0
Käydään siis töihin: allekirjoittakaa & jakakaa tietoa. Annetaan aloitteelle lentävä lähtö!
Kiitos kaikille & keväisiä päiviä!
Power for the People.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
13.000 täyttyi tänään.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
13.000 virallista allekirjoitusta koottu lyhyessä ajassa. Valmistaudutaan kansanäänestykseen. Iloista ja aurinkoista kevättä kaikille :)
Allekirjoita: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
Tässä mallia aloitteesta:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
Oikeus voittaa.
Valta takaisin kansalle. Metsiämme ei saa myydä veronkiertäjille.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
Porvaripersuvallitukselle kaikki on kaupan. Tämä on vasta alkua.
Kolmasosa allekirjoituksista jo koottu. Kuuden kuukauden keruuajasta viisi jäljellä.
Allekirjoita ja vaadi kansanäänestystä: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
Kaadetaan hallitus eikä Suomen metsiä!
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986