No niin, nyt Aasian haverin jälkeen, kun olemme kauhistelleet vainajien määrää, on hyvä alkaa keskustella Suomen liittymisestä Natoon ja nopean toiminnan joukkoihin ja ties vaikka mihin. Olikohan tuo maanjäristys hirmuaaltoineen hyvä lähtölaukaus pohjustuksena (toivottavasti)rakentavaan ja vilkkaaseen mielipiteen vaihtoon.
Äitimaan hönkäyksille kukaan ei mahda mitään, mutta toki meillä ihmisllä, suomalaisilla, on sanamme sanottavana lajitoverin luomaan kurimukseen, Natoon ja sen lieveilmiöihin.
Kummassakin tapauksessa sinkkiarkkuja tuodaan Suomeen, mutta aivan eri asioiden takia.
SUOMI NATOON!!?
4
212
Vastaukset
- Natoon
Ei hyökyaallolla ole mitään tekemistä NATO:n kanssa. Se, että sotilasliitosta olisi enemmän apua kuin siviilityövoimasta, on pelkkää meikäläisten NATOistien ja EU-nukkien halveksittavaa neuvostoliittolaismallista valhepropagandaa.
- sillisallad
ei sinkkiarkuista kannata tehdä ongelmaa natoon liityttäessä; kyllä ne varmaan suostuu siihen että suomalaiset saa tuoda puisissa sellaisissa.
- Tumppi
Suomen ei ikinä pidä liittyä Natoon,silloin Suomestakin tulee Yhdysvaltojen pelinappula, niinkuin kaikista muistakin Nato maista. Minä en ainakaan lähde sotimaan yhdysvaltojen puolesta.
Jos suomi menee NATOon, niin suomi joutuu lähettämään joukkoja taisteluihin. Näiltä taistelukentiltä tuodaan suomalaisia sotilaita sinkkiarkussa paljon enempi kuin tässä katstrovissa. Suomi kun nyt on surusta sekaisn ja kirkot, työterveysasemat ja koulukuraattorit ovat täynnä lamautuneita potilaita, ei jaksta työtä tehdä eikä käydä koulua. Miten kestää suomi sen jos taistelutantereilta tuodaan paljon suurempi suru. Sotasairaalat ja Veljeskodit kun on lakkautuslistalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171958
- 1541880
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h221255- 49941
- 85909
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To21829- 112771
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell45720Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32715- 74696