Moniko on lopettanut

mummumannista

hämeenkyrönsanoman tilauksen sen hintakuplan takia. Leipää ei pienennetä reikää vaan suurennetaan

7

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Observer67

      Asia on jätettävä KKVn (Kilpailu- ja Kuluttajaviraston) tutkittavaksi. Muutenkin melko hintava läpyskä. Ei kelpaa edes kärpäslätkäksi. Nyt muuttuu vielä loppuviikosta tulevaksi. Kauppojen tarjoukset menettävät merkityksensä. Onneksi kauppiaat jakavat omia mainoksiaan. Kyllä maksettujen ilmoituksien määrä putoaa niin, että pian lakkaavat kuolinilmoituksetkin, mitkä ovat jo vähentyneetkin.

      Mitä viljakkalalainen tekee jämijärviläisillä jutuilla, ja päinvastoin. Ketä kiinnostaa. Kaksi jo muutenkin sisällöltään köyhtynyttä lehteä, joissa on toimittajiakin melkein Aamulehden verran. Ja eletään muka digiaikaa. Sellaisiakin toimittajia, joilta on viikottain yksi tai vähemmän juttua. Valokuvat ovat suurentuneet, niitä on helppo käsitellä. HSn etusivulla on lähes joka numerossa suuret kuvat mukuloista. Se kuvastaa vain toimittajakunnan olevan kovasti vielä lisääntymisiässä. Tämä on oikein, mutta ei se saisi määritellä paikallislehden aihepiiriä. Lehdessä on vain yksi oikea toimittaja, joka tekee paljon ja hyviä juttuja.

      Hämeenkyrön Sanomat ja Pohjois-Satakunta ovat vanhoja ja perinteikkäitä paikallislehtiä. Niitä olivat perustamassa pitäjien todelliset agraari-isännät, jotka ymmärsivät paikallisen tiedottamisen tärkeyden. Heidän jälkeläisensä omistavat vieläkin lehdet, mutta kohta ei ole enää mitään omistettavaa. Lehdet menevät pian konkkaan, jos ei tapahdu kovaa saneerausta ja sitä ainutkertaista ihmettä, että omistajat kerrankin pistävät yhtiöihinsä lisää omaa pääomaa eikä vain kuluta sitä.

    • rahat.pois

      Lehtitalo syyllistyi petokseen koska ei ilmoittanut riittävän
      ajoissa määrän puolittamista ja hinnan samana pitämistä.

    • plikka-54

      Tyttäreni asuu Tampereella ja lopetti koko lehden tilauksen siinävaiheessa kun muuttui Oivaksi,sanoi ettei kiinnosta mm.Jämijärven ja Ikaalisten asiat vanha oli parempi.eikä kiinnosta minuakaan,hinta vaan noussut huimasti.

    • yks.skribentti

      Olen antanu itteni kuulla siältä keittiön takaoven ravosta seuraavaa: Aamulehti on kuulemma kovasti kiinnostunu tän ns. Oivan ostamisesta. Eli ostas Hämeenkyrön Sanomat Oyn ja Ikaalinen Oyn osake-enemmistöt. Siinä vaa on monemmoisia onkelmia, ku niitte osakkeista on iso osa ollu jo vuasikymmeniä ihan karoksis. Lehret ei o viittiny tahi osannu tahi halunnu siivota osakeomistuksiensa saattamista ajan tasalle. Näitä omistuksia on aika ajoin myäs nurkanvallattu, joten haamuosakkeilla on ollu myäs maharollisuus pitää nurkanvaltaajien omistusosuus eres vähä piänempänä ku oikeesti. Kattokaa ny vanhanvaarin ja -muarin piironkinlooriin ettei siältä vaan löyry ikivanhoja lehtiyhtiön paperisia osakekirjoja. Ny niitten rahallinen arvo saattaa yllättää.

      Alma Media antaa ny lehtien rauhas köyhtyä. Sitte konkurssin partaalta ne saa pilkkahintaa. Ku kattoo Aamulehren paikallislehtiomistuksia nii huomaa että hiljallee pualen Suamen pikkusurkeet on joutunu Alama Median kouriin. Onko se hyvä vai paha, se jää jokasen omaan miätintään, mikäli ny on millä miättii!

      PS. Näitte lehtien vähätöisemmät skribentit vois, jos ovat ajan tasalla, vähä miättiä joko uran tahi paikkakunnan vaihtoo. Neuvvoni on hyvä, ja viäläpä iha ilimane.

    • helpoin.ratkaisu

      Lehtitalon pitää jatkaa jo maksettujen tilausten toimitusaikaa
      vuodella jotta rahalle saadaan vastine.

    • virtaskako

      Yhä paranoo jos aamulehti ostaa... joka päivän aamulehes on jonkun kippolan evästarinaa, tai jonkun haistapaskan eväitten ruokareseptiä...ja lisäksi näitä personaltrainer juttuja...ei puutu ku mentula ja minttu...

      • kotouttamassa

        Koska lehdet kirjoittavat paikkakunalla vapaana kulkevista
        sotarikollisista jotka ovat saattaneet olla Breiviikkiä
        tehokkaampia tappajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3333
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      27
      1512
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      63
      817
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe