Me allekirjoittaneet emme hyväksy Suomen luonnon yhtiöittämistä. Mikä on yhtiöitetty, on myytävissä.
http://pysaytetaanmetsahallituslaki.fi/
Tämä ei ole riittävä tae siitä, että arvokkain kansallisomaisuutemme, Suomen luonto säilyy tuleville sukupolville. Poliittiset päättäjät ovat myyneet kansainvälisille sijoittajille mm. maaperän rikkauksia ja yhteiskunnan perusinfrastruktuuria, tunnetuin seurauksin.
Hallitus pitää selittämätöntä kiirettä Metsähallituksen yhtiöittämisessä. Kansanedustajat äänestänevät laista maaliskuun toisella viikolla ja sen on määrä tulla voimaan 15.3.2016. Nyt on viimeinen hetki vaikuttaa – adressi toimitetaan eduskuntaan ennen ratkaisevaa äänestystä.
http://pysaytetaanmetsahallituslaki.fi/
Tämä ei ole riittävä tae siitä, että arvokkain kansallisomaisuutemme, Suomen luonto säilyy tuleville sukupolville. Poliittiset päättäjät ovat myyneet kansainvälisille sijoittajille mm. maaperän rikkauksia ja yhteiskunnan perusinfrastruktuuria, tunnetuin seurauksin.
Hallitus pitää selittämätöntä kiirettä Metsähallituksen yhtiöittämisessä. Kansanedustajat äänestänevät laista maaliskuun toisella viikolla ja sen on määrä tulla voimaan 15.3.2016. Nyt on viimeinen hetki vaikuttaa – adressi toimitetaan eduskuntaan ennen ratkaisevaa äänestystä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kyllä. kokoomuksen näpit suomen myymisestä on pidettävä erossa.
carunakauppa on raaka esimerkki siitä, mitä kokoomus meille suomalaisille tekee, jos sille annetaan siihen mahdollisuus. rikollisia täynnä oleva puolue, joka luovuttaa suomen keinottelijoiden käsiin saadessaan siihen mahdollisuuden.
Aseet esiin, väkivalta peliin. Nigeriassa mm. se on nähty. Shell omistaa - kansa vastustaa.
Jos Suomeen tuodaan sama systeemi vesien myynnistä - niin takaan - että ruumiita tulee. Niitä on saatavava aikaan heti alkuvaiheessa - jotta pelotusvaikutus saadaan heti liikkeelle.
Mihinkä voi ottaa yhteyttä, kun muodostetaan puolustusjoukkoja?
kyllä. kokoomuksen näpit suomen myymisestä on pidettävä erossa. Samaa mieltä!
MIKÄLI SYY on että EU vaatii jotain muutosta kansallisomaisuuden suhteen ainoa järkevä keino on erota EUsta!
EUstahan luvattiin olevan hyötyä Suomelle eikä, niinkuin on jatkuvasti ollut, pelkästään haittaa.
Mikään annettu lupaus ei ole vielä tähän mennessä toteutunnu!
Kaivosverotuksen kehitysmaa -raportissa analysoidaan kahden Suomen kannattavimpiin kuuluvan metallikaivosyhtiön toimintaa. First Quantum Minerals toimii Kevitsan ja Pyhäsalmen kaivoksilla. Agnico Eagle Mines louhii kultaa Kittilän Suurkuusikosta. Molemmat yhtiöt ovat kanadalaisia.
”Veromenetykset ovat valtavat, kun ne suhteutetaan kaikkien Suomessa toimivien 12 metallikaivoksen voitosta maksettuun vain 92 miljoonan yhteisöveroon samalla ajanjaksolla. Samaan aikaan malmeja on louhittu Suomen maaperästä liki neljän miljardin arvosta”, toteaa Finnwatchin veroasiantuntija Lauri Finér tiedotteessa.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1456805303428
Sitä lakia ei pidä ikinä hyväksyä. Nyt lain tukijat selittävät/valehtelevat ihan mitä vaan, mutta totuus tulee olemaan kammottava. Stubbin rahanhimopiirit ovat myymässä Suomen maat, metsät ja vedet kansainvälisille bankstereille. Siitä nykyisen hallitusporukan lainvalmistelussa kyse. ..oman edun tavoittelusta ja isänmaan tuhoamisesta. Maata ei ikinä pidä myydä vieraalle milliäkään.
http://pysaytetaanmetsahallituslaki.fi/
http://www.adressit.com/oikeuspohjaveteen
https://fi-fi.facebook.com/pages/Ville-Niinistö/153186884700042
http://www.hs.fi/kotimaa/a1456894561972
Kiisteltyyn metsähallituslakiin ollaan tekemässä eduskuntakäsittelyn loppumetreillä isoja muutoksia ja lakiin on tulossa aivan uusia piirteitä.
Olkaa ystävällisä ja JAKAKAA, kiitos!
7.3.2016 allekirjoittajia reilut 117 000 henkilöltä. En muista toista, jossa allekirjoittajia on kertynyt noin paljon ja lyhyellä ajalla.
Lakiuudistusta vain jarketaan. Ja Sipilä puolustaa maansa myymistä Stubbin taputtaessa käsiään.
Ympäristösuojelun heikentäminen ja Suomen kolmanneksen kontrolloiminen on ollut kepun märkä uni jo vuosia. Se on uuden metsähallituslain perimmäinen ajatus. Ei ole varmasti kenelläkään Suomen valtiota seuraavalle ihmisille epäselvää että keskusta kontrolloi Maa- ja metsätalousministeriötä (mitä on myös ollut keskustan pitkäaikainen strategia).
Kuinka keskeisestä kepu-jutusta on kyse ymmärtää helposti jos tsekkaa kuinka paljon ja ketkä ovat tätä kommentoineet eri medioissa viime viikkojen aikana. Google toimii tähän tarkoitukseen vallan hyvin.
En kuitenkaan ymmärrä miten PS ja Kok lähtevät tähän mukaan, niitä se ei hyödytä mitenkään (päinvastoin).
Henkilökohtaisesi haluaisin nähdä sellainen adressi jonka allekirjoittajat lupaavat olla äänestämättä kaikki tätä lakialoitetta tukevia puolueita niin kauan kuin uusi laki on voimassa. Kaikissa tulevissa vaaleissa ja vaikka "miesmuistiin".
Suomen äänestysmallista (jossa huomattava osa eduskunnasta pääse sisään toisten kandidaattien äänillä) ja puolueuskollisuudesta johtuen meillä on puoluepolitrukeja jotka luulevat (tai oikeastaan tietävät) että näin voi toimia ilman sen kummallisempia seurauksia ("kansa inisee hieman, so what"). Kansallisessa vallankäytössä pitäisi palauttaa valtaa äänestäjille, ja koska on hyvin epätodennäköistä että vaalijärjestelmä muutetaan (kun se kerran suosii nykyiset vallankäyttötahot) ainoa tapa on että äänestäjät muuttavat äänestyskäytäntöään. Eli lakkaa toimimasta "luotettavana vaalikarjana" joka aina äänestää sitä samaa puoluetta (olkoon mitä tahansa) ja sen sijaan ottaa vaaleissa oikeasti kantaa valtion (ja kunnan) asioihin.
Tämä metsähallituslaki on tähän oiva tapaus, koska on aivan selvä että jos kepu saa junnattua tätä lakia läpi, vaikutukset ulottuvat hämärään tulevaisuuteen ja koskee meitä kaikkia. Samalla toisilta puolueilta koostuva hallitus voi muuttaa lakia takaisin (esim. irrottamalla Luontopalvelut täysin omaksi virastoksi ja siirtää maa- ja vesialueet sille takaisin). Ottamalla riittävän voimakkaasti kantaa äänestäjät voi tehdä tätä "vaaliasiaa", ja siten myös saada muutos aikaan. 120000+ allekirjoittajaa alle kahdessa viikossa on tähän oiva lähtökohta (sehän vastaa n. 4% viime vaalin äänimäärästä, ja "hiljainen" kritiikki Metsähallituslakia vastaan on tätä paljon isompi).
Jo voihan se ollakin että tämän tyyppinen "kansanaloite" (että "lupaa" olla äänestämättä tätä lakia tukevia puolueita niin kauan kuin laki on voimassa) jopa saisi PS ja/tai Kok vetäytymään koko jutusta jo tässä vaiheessa.
Minua riepottaa eniten tähän liittyvä häikälemätön vallankäyttö, joka on muuttanut sinänsä ihan järkevä idea joksikin ihan muuksi. Joka nyt yritetään myydä löysällä lupauksella että "ei ole tarkoitus" myydä valtion metsät. Ei varmasti ole, eikä ole koskaan ollutkaan, mutta siitä ei edes ole alusta lähtien ollut edes kysymys.
Kerroitpa kattavasti, kiitän. Lisäisin vain oman arvioni keskustan motiivista asiassa, miksi innostuivat yhtiöittämään, on suoranainen takinkääntö keskustajohtajilta?
Yhtiöittäminen tarkoittaa rahakkaita hallituspaikkoja yhtiöissä.
Kaikki viittaa siihen että paikkoja on jo jaettu. Siinä takinkääntymisen yksi tekijä.
Tekeillä olevassa jättimäisen puuomaisuuden päällä istuvassa yhtiön hallituksessa on rikastumisen meininki. Kourallinen puuhakkaita takinkääntäjiä päättää millä hinnalla puuteollisuus saa raaka-aineensa.
Yhtiön hallituksen jäsenet ja puuteollisuus tulevat olemaan "vuorovaikutuksessa keskenään". Kaikki tapahtuu kuten yhtiöissä kuuluu, verhojen takana.
Lohdutonta ajatuskulkua mutta vääjäämättä toteutuu.
Siinä selitystä miksi keskustakin riehaantui.
Lisäksi: Eu ei vaadi yhtiöittämistä, hanke on niin kotimainen kuin Tiilikainen, Sipilä, Soini ja Stubb..
Myyräntyön nämä lymyilevät puuhamiehet aloittivat jo 2014.
Ehdottomasti kannattaa lukea (googlaa) Kauppalehden uutinen m-hallituksen pääjohtajan Kangas Jyrkin eroamisesta tehtävästään.
Valtionoikeuteen ja henkilökohtaisiin korvauksiin määrättävä nämä Shellin ja Putinin sellulossasyöttiläät Suo,men hallituksessa.
Putin on kuin onkin enemmän Suomen etuja puolustamassa kuin länsimieliset politikkomme!
Miksi esiinnyt kuin jakomielinen?
Vai edustatko jotain olemassaolematonta "kolmatta maailmaa"?
Venäjä ei uhkaa naapureitaan sillä sehän olisi sille suurin uhka itselleen kamppaillessaan lännettynyttä rahvasta vastaan.
Nimien kerääminen kansalaisaloitteeseen kansanäänestyksen järjestämiseksi metsähallituslain kumoamisesta on alkanut.
Käykää allekirjoittamassa!
Aloitteen voi allekirjoittaa oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
Uusi metsähallituslaki yhtiöittämisineen ja kolmansine taseineen on ilmeinen uhka Suomen luonnolle. Perustuslain 20 §:n mukaan vastuu luonnosta ja sen monimuotoisuudesta kuuluu kaikille.
Suomen kansalaisina tunnustamme tämän vastuun ja vaadimme, että meitä kuullaan yhteistä ympäristöämme koskevassa päätöksenteossa.
Kansalaisaloite on lakiehdotus kansanäänestyksen järjestämiseksi uudesta metsähallituslaista. Äänestyksessä esitettäisiin seuraava kysymys: ”Kannatatko uuden metsähallituslain kumoamista?” Äänestäjän tulisi vastata kysymykseen joko "KYLLÄ" tai "EI".
Kansalaisaloite koskee nimenomaan kansanäänestyksen järjestämistä, koska ei ole mitään syytä uskoa, että nykyeduskunta kumoaisi uuden metsähallituslain uudessa käsittelyssä. Perusteluthan kaikuivat nytkin kuuroille korville.
Sen sijaan poliittisten päättäjien olisi lähes mahdoton olla kunnioittamatta kansanäänestyksen tulosta. Äänestys kertoisi yksiselitteisesti, hyväksyvätkö suomalaiset uuden metsähallituslain.
Lisäksi kansanäänestys on ainoa tapa punnita lain legitimiteetti tilanteessa, jossa lainsäädäntöprosessi ei vastannut avoimen demokratian vaatimuksia. Esimerkiksi yhtiöittämisen välttämättömyyttä korostavat perustelut eivät pitäneet paikkaansa.
Edustuksellinen demokratia ei tarkoita sitä, että vaalien jälkeen valtapuolueilla olisi neljä vuotta aikaa toteuttaa visioitaan muusta yhteiskunnasta piittaamatta. On äärimmäisen vaarallista, jos lainsäätäjät eivät välitä tosiasioista eivätkä kansalaisten, alueiden, asiantuntijoiden, järjestöjen ja asiantuntijaorganisaatioiden vastalauseista.
Jos me hyväksymme tämän nyt, kun vaakakupissa on kolmannes Suomen pinta-alasta, yhteinen kansallisaarteemme, mitä voimme odottaa tulevaisuudessa tapahtuvan?
Kansalaisaloitteen yksityiskohtaiset perustelut löytyvät allekirjoituspalvelusta sekä Minimahdin artikkelista. Levitä alussa olevaa allekirjoitus-linkkiä tai artikkelia nimikeräyksen alkamisesta: https://goo.gl/0IQuM0
Käydään siis töihin: allekirjoittakaa & jakakaa tietoa. Annetaan aloitteelle lentävä lähtö!
Kiitos kaikille & keväisiä päiviä!