http://petterilohivesi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/212752-yleissitovuus-on-ihmisoikeusloukkaus?ref=karuselli
Voi luoja mitä sakkia nuo ovat, tuostakin näkee päältä heti millainen on kusipää on kyseessä. Päässä ei virtaa kuin kusi ja sen mukana muutama paskakokkare.
Voi luoja mitä sakkia nuo ovat, tuostakin näkee päältä heti millainen on kusipää on kyseessä. Päässä ei virtaa kuin kusi ja sen mukana muutama paskakokkare.
Vastaukset 2
Vanhimmat
peukku
Tuo Petteri Lohiveden blogi ajatus on niin typerä etten viitsi kommentoida sitä.
Yleissitovuus perustuu Suomen voimassa olevaan lakiin, kuten vaikkapa verotus. Onko siis ymmärrettävä että koska ihminen ei voi sopia itselleen parempaa verotaulukkoa kuin verottaja on määritellyt niin kysymys on ihmisoikeusloukkauksesta ?
Yleissitovuuden voi poistaa muuttamalla Suomen lakia. Sitä ei kuitenkaan kukaan halua, koska yleissitovuus suojelee ennen kaikkea pieniä ja keskisuuria yrityksiä, jotka voivat luottaa siihen että myös suuryritykset toimivat samoilla pelisäännöillä. Yleissitovuuden poisto antaisi kilpailuetua suuryrityksille pieniä kilpailijoitaan vastaan.