Miten paljon vapaaseurakunnat järjestävät nykyisin kotikokouksia? Ennen vanhaan ne olivat melko yleisiä, ja muistan uskovan (luterilaisen) mummanikin käyneen vapaakirkollisissa kotikokouksissa.
Meidän seurakunnassamme on viime vuosina herätetty kotikokoukset uudelleen eloon. Niitä on ollut ainakin kahdessa kodissa, molemmissa muutaman kerran. Väkeä on ollut varsin mukavasti, myös uskosta osattomia, ja ilmapiiri on ollut siunaava.
Runsas viikko sitten olin romaniveljen ja -sisaren luona kokouksessa. Aiottu puhujavieras oli estynyt tulemasta, joten kokouksen ohjelmaksi muotoutui vapaaehtoinen uskoontulotodistusten jakaminen. Ilmapiiri oli niin lämmin ja siunaava, että jopa minulla, tavallisesti melko ujolla hiirellä, oli heti tunne, että voisin todistaa. Ja kun isäntä sitten kysyi voisinko, niin olin oikestaan helpottunut, että sain todistaa.
Suosittelen kotikokouksia jokaiselle seurakunnalle. Samoin kesäisin telttakokouksia, joita meillä myös on viime vuosina ollut ainakin kolmen seurakuntalaisen mailla pienessä kodikkaassa teltassa.
Onko kotikokouksia?
1
198
Vastaukset
- J.Loo
Kuulostaa hyvältä! Minunkin entisessä kotiseurakunnassani Vapaakirkossa järjestettiin kotikokouksia. Aluksi tykkäsin kovasti,koska siellä oli mukava tunnelma. Vähitellen ilo kotikokouksista laimeni, koska niitten johtohahmot opettivat usein vastoin Raamattua. Yksi intoili Benny Hinnin ja muitten torontolaisten vaikuttajahamojen teoksista ja opetuksista.
Toiselle ihmettelin David Herzogin touhuja, mutta hän kannusti menemään tutustumaan paikan päälle Herzogin tilaisuuteen. En mennyt, koska jo hänen kirjoituksistaan pystyy erottaman eksytyksen.
Samainen johtohahmo vielä mainitsi, että Suomen seurakunnissa on asiat hyvin eikä ongelmaa eksytyksestä tms. Hän vielä puhui Toronton siunauksesta hyvänä asiana. Nämä opettajina toimineet kristityt olivat hyvin mukavia ihmisiä, mutta heidän näkemyksensä olivat monissa asioissa niin kaukana Raamatun linjoilta, että lopulta lopetin noissa kotikokouksissa käymisen omantunnon syistä.
Hyvä, jos sinun kotiseurakunnassasi asiat ovat paremmin. Sinänsä kotikokous-idea on hieno! Siunausta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2516470Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1986014Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai235568Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1254328Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1513568Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313375HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok283076Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2822552Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan172540- 1392385