Onko kotikokouksia?

Miten paljon vapaaseurakunnat järjestävät nykyisin kotikokouksia? Ennen vanhaan ne olivat melko yleisiä, ja muistan uskovan (luterilaisen) mummanikin käyneen vapaakirkollisissa kotikokouksissa.

Meidän seurakunnassamme on viime vuosina herätetty kotikokoukset uudelleen eloon. Niitä on ollut ainakin kahdessa kodissa, molemmissa muutaman kerran. Väkeä on ollut varsin mukavasti, myös uskosta osattomia, ja ilmapiiri on ollut siunaava.

Runsas viikko sitten olin romaniveljen ja -sisaren luona kokouksessa. Aiottu puhujavieras oli estynyt tulemasta, joten kokouksen ohjelmaksi muotoutui vapaaehtoinen uskoontulotodistusten jakaminen. Ilmapiiri oli niin lämmin ja siunaava, että jopa minulla, tavallisesti melko ujolla hiirellä, oli heti tunne, että voisin todistaa. Ja kun isäntä sitten kysyi voisinko, niin olin oikestaan helpottunut, että sain todistaa.

Suosittelen kotikokouksia jokaiselle seurakunnalle. Samoin kesäisin telttakokouksia, joita meillä myös on viime vuosina ollut ainakin kolmen seurakuntalaisen mailla pienessä kodikkaassa teltassa.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.Loo

      Kuulostaa hyvältä! Minunkin entisessä kotiseurakunnassani Vapaakirkossa järjestettiin kotikokouksia. Aluksi tykkäsin kovasti,koska siellä oli mukava tunnelma. Vähitellen ilo kotikokouksista laimeni, koska niitten johtohahmot opettivat usein vastoin Raamattua. Yksi intoili Benny Hinnin ja muitten torontolaisten vaikuttajahamojen teoksista ja opetuksista.

      Toiselle ihmettelin David Herzogin touhuja, mutta hän kannusti menemään tutustumaan paikan päälle Herzogin tilaisuuteen. En mennyt, koska jo hänen kirjoituksistaan pystyy erottaman eksytyksen.

      Samainen johtohahmo vielä mainitsi, että Suomen seurakunnissa on asiat hyvin eikä ongelmaa eksytyksestä tms. Hän vielä puhui Toronton siunauksesta hyvänä asiana. Nämä opettajina toimineet kristityt olivat hyvin mukavia ihmisiä, mutta heidän näkemyksensä olivat monissa asioissa niin kaukana Raamatun linjoilta, että lopulta lopetin noissa kotikokouksissa käymisen omantunnon syistä.

      Hyvä, jos sinun kotiseurakunnassasi asiat ovat paremmin. Sinänsä kotikokous-idea on hieno! Siunausta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      127
      10462
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5060
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2261
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2078
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1976
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1611
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1432
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      28
      1093
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1041
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe