Tähän saakka aina kun palkat ovat hieman nousseet, toimittajat ovat ilmoittaneet ne tunti, tai kuukausipalkka nousuina. Tätä on siis tapahtunut useiden kymmenien vuosien aikana.
Mutta nyt kun palkat hieman laskevat, niin toimittajat ovatkin muuttaneet, kuukausi palkat vuosipalkoiksi. Mistäköhän syystä ? No ehkä siitä syystä, että palkkojen lasku näyttäisi rumenmalta, mitä se todellisuudessa on.
Näin on saatu tuollainen useimmin väläytetty luku, kuin 450 euroa, vuodessa. Jossa ei ole mitään perää, sillä tuo on vasta neljän vuoden päästä oleva alennus. Siihen mennessä palkat ovat voineet nousta vaikka 2,000 euroa vuodessa. Jos tuottavuus kehittyy paremmin.
Siis vuoden päästä palkat alkavat alenee 150 euroa vuodessa. Miksi tätä ei ilmoitettu kuukausi tai tunti alennuksena, kuten yleensä korotukset? Oliko alennus niin pieni että että toimittajia hävetti lausua se. Eli reilu 10 e kk mitäs siitä tulisi tunnille, jotain 6 senttiä. Tuota ei toimittaja pystyis vakavalla naamalla lausumaan, vaikka miten olisi vasemmistoinen mieleltään.
Kun ei todellisuudessa tuon suuremmista summista ole kysymys, niin kansalaisten ehdoton vaatimus on että. Kaikki SAKn liitot hyväksyy sen myös AKT. Sillä nyt on niin vakavasta asiasta kysymys että Piirakka roikkuu munistaan hirressä jos alkaa jumpitteleen.
SOPIMUKSET HYVÄKSYTÄÄN, ja töihin...........
Toimittajilta hauskoja muutoksia.
4
<50
Vastaukset
- nerokasta
No ei kuuden sentin tuntipalkan muutoksia juurikaan sata toimittaa viitsi hehkuttaa.
- noinsemenee
Niin miksi se ei laitettu, vaikka kymmenenvuoden palkan alennukseksi. Niin olisi saatu 1,500 euroa kymmenessä vuodessa. Alennus 6 senttiä tunnissa, voi helvetti sentään, ja tuota Lyly VUODEN NEUVOTTELI, palkonko siitä voi antaa Lylylle tuntipalkkaa, 1 senttikin on liikaa.
- 666667
noinsemenee kirjoitti:
Niin miksi se ei laitettu, vaikka kymmenenvuoden palkan alennukseksi. Niin olisi saatu 1,500 euroa kymmenessä vuodessa. Alennus 6 senttiä tunnissa, voi helvetti sentään, ja tuota Lyly VUODEN NEUVOTTELI, palkonko siitä voi antaa Lylylle tuntipalkkaa, 1 senttikin on liikaa.
Keskustan ansiosta eläkkeet nousivat roimasti
http://www.kela.fi/ajankohtaista-henkiloasiakkaat/-/asset_publisher/kg5xtoqDw6Wf/content/katso-elakkeiden-ja-elake-etuuksien-euromaarat-vuonna-2016 - KaupKesk
666667 kirjoitti:
Keskustan ansiosta eläkkeet nousivat roimasti
http://www.kela.fi/ajankohtaista-henkiloasiakkaat/-/asset_publisher/kg5xtoqDw6Wf/content/katso-elakkeiden-ja-elake-etuuksien-euromaarat-vuonna-2016Mitä aioit tuolla sanoa, kun tuo eläke taulukko seuraa täysin muidenkin tulojen kehitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406