Olivatko Aatami ja Eeva uskovaisia ?
Aatami ja Eeva
Pohtijapoloinen
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietysti olivat, kun kerran olivat Jumalan luomia. Uskonto oli heille kuin mikrosiru, joka laitettiin heti luonnin yhteydessä. Miksi Jumala olisi tehnyt heistä uskonnottomia, kun kerran sai luoda ja päättää millaisia heistä tulisi?
Vertauskuvallisesti sanottuna, jos teet kaapin, jossa säilytät tavaroita, niin teet kai siihen myös avattavan oven? Tai jos laitat renkaan autonalle oletat varmaan olevan siinä myös ilmaa?
Yhtä hyvin voi olettaa Aatamin ja Eevan olleen uskovaisia, heti luontinsa jälkeen.
Hmm, jos kerran olivat uskovaisia niin silloinhan he eivät TIENNEET että Jumala on olemassa ?
Uskotko vai tiedätkö että vaikka esimerkiksi auto on tosiasia ja on olemassa ?, mä ainakin tiedän enkä tarvitse siihen uskoa himpun vertaa!
Eivät, koska Jumala jutskasi heidän kanssaan suoraan in corpore. Heillä oli Jumalasta varmempi kokemus kuin meistä useimmilla on Sauli Niinistöstä. Tätä vasten syntiinlankeemus vaikuttaa aina vain oudommalta keissiltä.
Juu, vähän samoilla linjoilla olen :), mutta uskovaiset ei kykene näkemään ongelmaa, pää pensaassa lujasti uskotaan. :)