Mäntyharjun yhteinen nimittäjä = Kateellisuus ?

Olen törmännyt ajatukseen, että ihmiset täällä Mäntyharjulla ovat kateellisempia kuin keskimäärin muualla Suomessa. Täällä ei olla lähtökohtaisesti kovinkaan ylpeitä niistä Mäntyharjun ihmisistä, jotka menestyvät omalla työurallaan. Oletko samaa mieltä?
1993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ainakin muutamat,mutta eiköhän niitä ole joka paikassa.

Äänestä

Tällä palstalla käy ainakin selväksi se että yhtä oman alansa mestaria haukutaan ja täysin tarpeettomasti ja sen tekevät luultavasti työttömät peräkammarin pojat?

Äänestä
  • Älä kitise, pelle!

    Jos haluat arvostusta, niin ANSAITSE se! Sitä et saa netissä paskaa jauhamalla!

    Tosin sinun tapauksessasi peli on jo menetetty.

    Äänestä

Aloittajalle kysymys. Miksi pitäisi olla niin ylpeä toisten menestyksestä? Eikös se riitä, että on itse tyytyväinen siihen mitä tekee ja miten pärjää?

Äänestä
  • Jos aloittaja viittaa siihen kotipornopelleen, niin se ei ole millään mittarilla menestynyt, vaikka kovasti yrittää pennuille ja muille vajakeille muuta uskotella.

    Eikä sille kukaan ole kateellinen. Lähinnä halveksittu tyyppi se on, ja syystäkin.

    Äänestä

Kateellisuus on Suomessa niin yleistä. Ollaan kateellisia sille, että naapurilla on varaa hankkia uusi auto tai hän rakentaa hienomman omakotitalon. Ollaan kateellisia myös sille, että naapuri saa parempaa palkkaa tai hänellä on mukavampi työ.

Ei mitään uutta.

Äänestä

Olkaa Mäntyharjulaiset ylpeitä Anssi pojasta. Sellaseen pystyy vain harva mitä Anssi on teheny. Anssin maineeseen nojaten Mäntyharjulle voitais rakentaa aikuisviihdekeskusta, erotiikkamuseota, kasinoita, esiintymislavoja yms. Anssin ympärille rakennetulla glamouria voitais saada kymmeniä ellei satoja tuhansia matkailijoita Mäntyharjulle ulkomaita myöten. Vertaan tätä Memphikseen, paikkaan jossa Elvis Presley eli ja kuoli. Samanlainen turistirysä Mäntyharjusta voisi tulla.

Mutta ku ei. Tällä palstalla joku simpanssi katkarapukyrpä haukkuu kaikki keskustelijat luullen heitä Anssiksi. Syyttäen pedofiiliksi vielä. Tuollainen hörhö pitäis viedä oikeuteen kunnianloukkauksesta. Tämä Mäntyharju palsta olisi paljon parempi jos tuo katkarapumies lopettaisi Anssin vainoamisen ja herjaamisen. Kyllä olisi paljon iloisempi, luovempi ja positiivisempi tämä palsta ilman kateellista ja vainoharhaista katkista.

Äänestä
  • "Sellaseen pystyy vain harva mitä Anssi on teheny."

    Maannut koko ikänsä himassa, ahdistellut alaikäisiä pentuja sosiaalisessa mediassa ja häiriköinyt kirjoituspalstoja yli 10 vuotta.

    Harva suomalainen kehtaa olla noin törkeä pummi, se on totta.

    Äänestä

  • Mites "länsisuomalainen" noin suuttui, keskellä pimeintä yötä? :DDD

    Oikein Elvis ja kaikki...

    KAIKKI NÄKEE, että olet päästäsi sairas ja toivottavasti levittävät sanaa myös kaikille kylän nuorille.

    Äänestä

  • HurjatSaavutukset kirjoitti:

    "Sellaseen pystyy vain harva mitä Anssi on teheny."

    Maannut koko ikänsä himassa, ahdistellut alaikäisiä pentuja sosiaalisessa mediassa ja häiriköinyt kirjoituspalstoja yli 10 vuotta.

    Harva suomalainen kehtaa olla noin törkeä pummi, se on totta.

    Andy on urheilija!

    Äänestä

Kyllä minusta voidaan laskea saavutukseksi, jos on tehnyt uransa aikana yli 200 kaupallista elokuvaa. Harva pystyy samaan. Kaatojen määrä on varmasti myös Suomen ennätys.

Äänestä
  • Kotivideonsa voi ihan kuka tahansa tarjota pornosaiteille julkaistavaksi. Ei herätä kenessäkään pienintäkään kunnioitusta. Kenen luulet kiinnostavan "kaatosi", varsinkin kun ne näyttävät tulevan paskaa jauhamalla, eli tyhmiä huijaamalla. Paljonkos ne tytöt tienaavat/kohtaus? Siitähän sen näkee, kuinka järkevää touhua se on. Ilmeisesti tuotat pelkkiä "koekuvauksia", jotka kyllä muuttuvat vähintään huippuelokuviksi kertomasi mukaan näillä palstoilla.

    Mene oikeisiin töihin, PUMMI!

    Äänestä

Miksi täällä pitää ylipäätään kenenkään sietää tuota "kaadoistaan" jankuttajaa?

Äänestä

Olen ylpeä Samuli Edelmannin mielettömän huikeasta menestyksestä näyttelijänä ja laulajana, myös ulkomailla ja Hollywoodissa. Todella huikea kaveri! On saanut peräti kolme Emma-palkintoa. Hän on kuudella platina- ja viidellä kultalevyllään kaikkien aikojen myydyimpiä suomalaisia miesartisteja.

Mies on esiintynyt kymmenissä menestyselokuvissa, siis ihan oikeissa isolla rahalla tuotetuissa elokuvissa. Myös noin parissa kymmenessä TV-sarjassa. Mies on erittäin arvostettu myös dubbaajana. Samuli esitti mm. Niiskua jaksoissa 1-50.

Mitä mieltä aloittaja on, kannattaisikohan KAIKKIEN suomalaisten olla Samulista ylpeitä?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Samuli_Edelmann

Äänestä
  • Eipä taida tulla aloittajalta vastausta. Se ääretön kateellisuus!

    Äänestä

  • Noh?Mitä mieltä olet?

    Äänestä

Eikös savolaiset ole keskimääräisiä suomalaisia aina kateellisempia.

Äänestä

just näin.

Äänestä

Totta puhut, täällä aika monet näyttävät olevan aika kateellisia eräälle miehelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rock-on kirjoitti:

Olen törmännyt ajatukseen, että ihmiset täällä Mäntyharjulla ovat kateellisempia kuin keskimäärin muualla Suomessa. Täällä ei olla lähtökohtaisesti kovinkaan ylpeitä niistä Mäntyharjun ihmisistä, jotka menestyvät omalla työurallaan. Oletko samaa mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu