Jotkin ihmiset uskoa, että maapallon pyäshtyminen on ollut historiallinen fakta, vaan mitä vaikutuksia jo pelkkä pysähtyminen olisi todellisuudessa voinut aiheuttaa?
Ja miksi sellaisesta katastrofista ei ole minkäänlaista mainintaa legendoissa?
;)
http://www.techinsider.io/earth-stopped-rotating-spinning-consequences-2015-10
Mitä jos maapallo lakkaisi pyörimstä
18
208
Vastaukset
- jhgfdswer65432
mielipuolinen väite
- jhgfdswer65432
tämä : Jeesus on Jumala
- Präde_
Missä näin väitetään? Heitä jotain faktoja. Ei MUTUA.
- 12_13
Ongelma on siinä, ettei pyörimistä ole oikeastaan tieteellisesti edes vielä todistettu.
Airyn epäonnistuminen näyttäisi todistavan, ettei maapallo edes pyöri.
http://www.bing.com/search?q=airy's failure&go=Lähetä haku&qs=ds&form=QBLH
Mutta odotan mielenkiinnola miten sinä todistat maan pyörivän. En haluaisi mennä tässä kohtaa vain sokean "tiede"uskon varassa., kuten ateistit usein näyttävät tekevän. :)- 12_13
Pallihien niiskautus nenukkiini saa huoneeni pyörimään, kun sätkin Hurmostilassa lattialla, Jeesuksen nimeä huutaen :)
- 12_13
Odotan myös milloin, joku älyputto tiedemies todistaa että maapallo olisi pyöreä.
Mutta odotan mielenkiinnola miten sinä todistat.. En haluaisi mennä tässä kohtaa vain sokean "tiede"uskon varassa., kun Raamatussa ei ole pyöreästä pallista mitään havaintoa, amen! Jos maapallo ei pyöri, miten selität tämän:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Foucault’n_heiluri- 12_13
PuhuvaKärmes kirjoitti:
Jos maapallo ei pyöri, miten selität tämän:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Foucault’n_heiluriEn tiedä, haista homokamelinperse
"Ongelma on siinä, ettei pyörimistä ole oikeastaan tieteellisesti edes vielä todistettu."
Tämän on pakko olla huono vitsi. Puhutaan parodiahorisontista mitä tahansa, niin kyllä tuollainen väite on parodianakin melkoisen korni.
Mietitäänpä hetki kreationistisesti ... haa, nyt tiedän! Maapallon pysähtyminen sai valtameret läikkymään niin että syntyi vedenpaisumus!
Ei olisi vaikea arvata vastauksen kredulta mitään muuta olevankaan, kuin joku über naiivi sepitys Raamatun "ihmeestä" tai jotain muuta vastaavaa höttöä. Missä totuuden kriittinen tarkasteleminen ei kestäisi päivän valoa.
- 12_13
Vanha kullirunkkari Jeesus, ei myöskään Herran asemassa vastaa minulle mitään, onkohan hän homo?
- vm41
Vielä kun aloittaja oppisi oikeinkirjoitusta, tulisi hän ehkä myös ymmärtämään lukemaansa, eikä vain kuvia katselisi/palvoisi.
- SILLIT.Palamaan
Mitäpäs jos maailma lakkaisi pyörimästä palstan Sanamiehen ympärillä, tulisiko silloin maailmanloppu?
Nousisiko pankkimaksut tai katoaisiko pulut pakanakyläläisiltä
> Miten tuo Raamattu mahtui postiluukusta? Ehkäpä Jeesus sovitti sen.
- rolling-inte-stone
Kannatetaan, että maapallo lakkaa pyörimästä. Ei tarttis jatkuvasti heräillä aamuisin ja mennä nukkumaan iltaisin, ku kaiken aikaa olis päivä vaan. Rukoilkaamme Herralta tätä.
Täh? Mietihän vähän.
Mitä sitten, jos kaikki yöpuolelle jääneet alkaisivat tunkemaan tänne päiväpuolelle. Jos Suomi olisi päiväpuolella, saattaisivat maailman väkirikkaimmat maat Kiina ja Intia jäädä yöpuolelle. Sieltä kun lähtisi populaa siirtymään takaisin päivänvaloon, niin nykyinen pakolaisongelma näyttäisi melkoisen mitättömältä.
Että annetaan sen maapallon nyt vaan pyöriä, eikä ruveta sormeilemaan hyvää systeemiä ihan oman mukavuudenhalun takia. Törkele.- rolling-inte-stone
agnoskepo kirjoitti:
Täh? Mietihän vähän.
Mitä sitten, jos kaikki yöpuolelle jääneet alkaisivat tunkemaan tänne päiväpuolelle. Jos Suomi olisi päiväpuolella, saattaisivat maailman väkirikkaimmat maat Kiina ja Intia jäädä yöpuolelle. Sieltä kun lähtisi populaa siirtymään takaisin päivänvaloon, niin nykyinen pakolaisongelma näyttäisi melkoisen mitättömältä.
Että annetaan sen maapallon nyt vaan pyöriä, eikä ruveta sormeilemaan hyvää systeemiä ihan oman mukavuudenhalun takia. Törkele.Jos yöpuolelta tulisi pakolaisryntäys ylös päiväpuolelle, maapallo lumpsahtaisi kertyneen painon ja sen aiheuttaman epästabiilin tasapainon vuoksi tietenkin kerran ympäri ja kaikki olisivat taas samalla yöpuolella. Lopulta ihmisjoukkojen olisi vaellettava jatkuvasti, jotta maapallo saataisiin uudelleen painonsa puolesta tasapainoon.
Toisaalta saattaisi käydä niinkin, että yöpakkasissa napa-alue jäätyisi ja päiväpuolella sulaisi, ja silloinhan yöpuolelle jäätyneet ihmispolot jäisivät sandaaleistaan jumiin, eivätkä he enää pääsisi lämmittelemään aurinkoisemmille seuduille. Sellaisessa tilanteessa maapallo ei enää pyörähtäisi eikä uskovaisten lupaamaa ylöstempausta voisi tapahtua, koska kaikki olisivat maahan kiinni jäätyneitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 114028
- 1553827
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka453639Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032815Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv772659Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61938- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4041202Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121198Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos611191
