Jotkin ihmiset uskoa, että maapallon pyäshtyminen on ollut historiallinen fakta, vaan mitä vaikutuksia jo pelkkä pysähtyminen olisi todellisuudessa voinut aiheuttaa?
Ja miksi sellaisesta katastrofista ei ole minkäänlaista mainintaa legendoissa?
;)
http://www.techinsider.io/earth-stopped-rotating-spinning-consequences-2015-10
Mitä jos maapallo lakkaisi pyörimstä
18
178
Vastaukset
- jhgfdswer65432
mielipuolinen väite
- jhgfdswer65432
tämä : Jeesus on Jumala
- Präde_
Missä näin väitetään? Heitä jotain faktoja. Ei MUTUA.
- 12_13
Ongelma on siinä, ettei pyörimistä ole oikeastaan tieteellisesti edes vielä todistettu.
Airyn epäonnistuminen näyttäisi todistavan, ettei maapallo edes pyöri.
http://www.bing.com/search?q=airy's failure&go=Lähetä haku&qs=ds&form=QBLH
Mutta odotan mielenkiinnola miten sinä todistat maan pyörivän. En haluaisi mennä tässä kohtaa vain sokean "tiede"uskon varassa., kuten ateistit usein näyttävät tekevän. :)- 12_13
Pallihien niiskautus nenukkiini saa huoneeni pyörimään, kun sätkin Hurmostilassa lattialla, Jeesuksen nimeä huutaen :)
- 12_13
Odotan myös milloin, joku älyputto tiedemies todistaa että maapallo olisi pyöreä.
Mutta odotan mielenkiinnola miten sinä todistat.. En haluaisi mennä tässä kohtaa vain sokean "tiede"uskon varassa., kun Raamatussa ei ole pyöreästä pallista mitään havaintoa, amen! Jos maapallo ei pyöri, miten selität tämän:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Foucault’n_heiluri- 12_13
PuhuvaKärmes kirjoitti:
Jos maapallo ei pyöri, miten selität tämän:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Foucault’n_heiluriEn tiedä, haista homokamelinperse
"Ongelma on siinä, ettei pyörimistä ole oikeastaan tieteellisesti edes vielä todistettu."
Tämän on pakko olla huono vitsi. Puhutaan parodiahorisontista mitä tahansa, niin kyllä tuollainen väite on parodianakin melkoisen korni.
Mietitäänpä hetki kreationistisesti ... haa, nyt tiedän! Maapallon pysähtyminen sai valtameret läikkymään niin että syntyi vedenpaisumus!
Ei olisi vaikea arvata vastauksen kredulta mitään muuta olevankaan, kuin joku über naiivi sepitys Raamatun "ihmeestä" tai jotain muuta vastaavaa höttöä. Missä totuuden kriittinen tarkasteleminen ei kestäisi päivän valoa.
- 12_13
Vanha kullirunkkari Jeesus, ei myöskään Herran asemassa vastaa minulle mitään, onkohan hän homo?
- vm41
Vielä kun aloittaja oppisi oikeinkirjoitusta, tulisi hän ehkä myös ymmärtämään lukemaansa, eikä vain kuvia katselisi/palvoisi.
- SILLIT.Palamaan
Mitäpäs jos maailma lakkaisi pyörimästä palstan Sanamiehen ympärillä, tulisiko silloin maailmanloppu?
Nousisiko pankkimaksut tai katoaisiko pulut pakanakyläläisiltä
> Miten tuo Raamattu mahtui postiluukusta? Ehkäpä Jeesus sovitti sen.
- rolling-inte-stone
Kannatetaan, että maapallo lakkaa pyörimästä. Ei tarttis jatkuvasti heräillä aamuisin ja mennä nukkumaan iltaisin, ku kaiken aikaa olis päivä vaan. Rukoilkaamme Herralta tätä.
Täh? Mietihän vähän.
Mitä sitten, jos kaikki yöpuolelle jääneet alkaisivat tunkemaan tänne päiväpuolelle. Jos Suomi olisi päiväpuolella, saattaisivat maailman väkirikkaimmat maat Kiina ja Intia jäädä yöpuolelle. Sieltä kun lähtisi populaa siirtymään takaisin päivänvaloon, niin nykyinen pakolaisongelma näyttäisi melkoisen mitättömältä.
Että annetaan sen maapallon nyt vaan pyöriä, eikä ruveta sormeilemaan hyvää systeemiä ihan oman mukavuudenhalun takia. Törkele.- rolling-inte-stone
agnoskepo kirjoitti:
Täh? Mietihän vähän.
Mitä sitten, jos kaikki yöpuolelle jääneet alkaisivat tunkemaan tänne päiväpuolelle. Jos Suomi olisi päiväpuolella, saattaisivat maailman väkirikkaimmat maat Kiina ja Intia jäädä yöpuolelle. Sieltä kun lähtisi populaa siirtymään takaisin päivänvaloon, niin nykyinen pakolaisongelma näyttäisi melkoisen mitättömältä.
Että annetaan sen maapallon nyt vaan pyöriä, eikä ruveta sormeilemaan hyvää systeemiä ihan oman mukavuudenhalun takia. Törkele.Jos yöpuolelta tulisi pakolaisryntäys ylös päiväpuolelle, maapallo lumpsahtaisi kertyneen painon ja sen aiheuttaman epästabiilin tasapainon vuoksi tietenkin kerran ympäri ja kaikki olisivat taas samalla yöpuolella. Lopulta ihmisjoukkojen olisi vaellettava jatkuvasti, jotta maapallo saataisiin uudelleen painonsa puolesta tasapainoon.
Toisaalta saattaisi käydä niinkin, että yöpakkasissa napa-alue jäätyisi ja päiväpuolella sulaisi, ja silloinhan yöpuolelle jäätyneet ihmispolot jäisivät sandaaleistaan jumiin, eivätkä he enää pääsisi lämmittelemään aurinkoisemmille seuduille. Sellaisessa tilanteessa maapallo ei enää pyörähtäisi eikä uskovaisten lupaamaa ylöstempausta voisi tapahtua, koska kaikki olisivat maahan kiinni jäätyneitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13811235Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710361- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976598Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545749- 865214
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584483Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314276Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814132Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383682
