Mistä saa pöyristysoppaita?

JOUKKOPÖYRISTYMINEN

Että minäkin voisin pöyristyä, onko suvaitsevaisilla niitä?
Onko se sama kuin säikähtäminen?

17

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yöpyöröpöyristäjä

      Asian voisi suurpiirteisesti pyöristää lähimpään pöyristyspisteeseen.

    • Vaikkapa kielitoimiston sanakirjasta saat apua ongelmaasi. Pöyristyttää tarkoittaa kammottaa, kauhistuttaa, inhottaa. Että ei, ei ole kyseessä sama asia kuin säikähtäminen. Näin on rikas tämä äidinkielemme.

    • joukkopöyristys

      Ei mun sanakirjassa ole mitään pöyristymisestä. Se taitaa olla nykyajan
      kotkotuksia?

      • No noita " Unelma sakin " sisäpiirin omaa sanastoja nuo pöyristymiset. Että silleen.


    • MätäVattua

      Siinä meidän urheat "isänmaalliset", kun eivät edes suomea osaa ;D

      Ei jatkoon.

    • Hyvä_ruoka_parempimieli

      Minulla on pöyristymisen sijaan ongelmana pyöristyminen.
      Keskivartalon kohdalta.

    • jhhhuhuh

      Onko pöyristys muka suomea?
      Nazima on ainakin afgaani ja ammattipöyristyjä.

    • pöyristelemisiin

      Ammattimaiseen pöyristymiseen täytyy käydä kunkin puolueen sisäinen ns. "Pöyristymiskoulutus", jolloin saa pätevyyden pöyristyä ihan missä ja milloin vain haluaa täydellä palkalla ja pöyristymislisällä.
      Esim. "Pöyristymistohtoriksi" voi jopa väitellä eri puolueissa, verovaroilla tietenkin.

    • xdfdhfg

      Joukkopöyristymistä harjoitteleen, kuunnelkaa ensin jotain joka sanoo, että maahanmuuttoa tulisi rajoittaa, sitten yhdessä, voi kauheeta! (käsi suulle)sitä on pöyristyminen.

      • Kumma kun kukaan ei pöyristy Suomalaisten vanhusten huonosta hoidosta ja kohtelusta ? Että silleen.


      • MätäVattua

      • mutuvettua
        MätäVattua kirjoitti:

        Puhumattakaan, miten mv-nistit kauhistuvat aina kun God-Iljaa loukataan ;D

        http://www.imdb.com/title/tt0099785/

        tuosta julisteesta holy cow - face!

        Puhumattakaan, miten mätävattu kauhistuu aina kun ylen pikku pirihuoria loukataan.. ;D


      • koolinja
        MätäVattua kirjoitti:

        Puhumattakaan, miten mv-nistit kauhistuvat aina kun God-Iljaa loukataan ;D

        http://www.imdb.com/title/tt0099785/

        tuosta julisteesta holy cow - face!

        mikähän mahtaa olla God-Ilja, jota tuossa ilkut??


    • natsit.rasimit

      Nazimalta..

    • OpiPöyristymään

      Pöyristymään voi opetella kaveriporukassa niin että ensin lukee hesarista tai vastaavasta, esim. vihreästä langasta kuinka suomalaiset ovat täysiä natseja ja rasisteja. Sitten pitää pyörittää päätä suu auki, ja yrittää sanoa pyhän vihan täyttämällä äänellä vaikka että "suomalaiset pitää hävittää kaikki", ja lisätä vielä että "olisi parempi kun kaikki valkoiset katoaisivat kokonaan maan päältä". Mitä enemmän naama punottaa pyhästä vihasta ja ääni on vakuuttava, sen paremmin on pöyristytty. Nyrkin isku pöytään lisää tehoa, mutta ei liian kovaa, vaan ihan vaan tunteellisesti aatteen palossa.
      Näin kaikki vasemmistolaiset ja vihreät ihailevat sinua, vaikka olisit valkoihoinen. Ehkä jopa valkoisen miehen taakka saattaa unohtua hetkeksi, ja näin olet hetken ajan suuri työn sankari vaikka et kävisikään töissä.

      • opettelen.kyllä

        Hyvä ohje!! Alankin harjoitella tuota peilin edessä, jos vaikka kansanedustajaehdokkaaksi vihreisiin tai vasemmistoon.. Jos ei muuta, niin saahan sillä ainakin matu-uskottavuutta..


      • NationalSocialist

        Itse sain arvostusta paljonkin juuri tuolla menetelmällä, mutta valitettavasti pokka petti lisätessäni pöyristyksen tehoa sanomalla että "kyllä suomalaiset ampuivat Mainilan laukaukset ensin koska olivat natseja" ja "valkoihoiset ovat maailmassa kaiken pahan alku".
        Kannattaa ehkä ottaa jotain kovia aineita ja rauhoittavia ensin, jotta pokka pitää varmasti kun aiot pöyristyä. Kun minulla ei pitänyt, niin nyt olen natsi ja rasisti. Minulla on kuulemma täysi sananvapaus, mutta koska nyt olen natsi ja rasisti, minun pitää pitää turpa kiinni lopun ikää vaikka minulla onkin täysi sananvapaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe