Kaikki vakiosuvakit jäi pois

Kun on tajunneet, että suomalaisten silmät ovat auenneet, paras pitää Suu kiinni ja häipyä takavasemmalle. Eivät enää uskalla tulla esiin.
1058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siksi varmaan tuo ohjelma pysyikin YLE:n ohjelmaksi uskomattomankin asiallisena. Tietysty lukuunottamatta Nikulaa, jolla ei ollut näitten suvakkien Asko Vileniuskin ahdistelee mantrojen lisäksi yhtään mitään sanottavaa.
Huomioitavaa sen sijaan oli maahanmuuttajien maahanmuuttokriittisyys.

Äänestä
  • Kyllähän se jo kotoutuneidenkin maahanmuuttajien elämään vaikuttaa, kun tulee sellaistakin ei kovin ystävällismielistä porukkaa maahan. Suomalainen keskivertokansalainen hyväksyy kyllä tiettyyn rajaan asti maahanmuuton kustannuksetkin, mutta se turvallisuusuhkien ym hankaluuksien sietokyky ylittyy jossain vaiheessa, silloin varmaan aletaan näyttämään suvaitsemattomiakin ilmeitä kaikille vieraan näköisille ihmisille, vaikka he olisivatkin kunnon väkeä.

    Äänestä

  • Nämä Suomeen kotoutuneet maahanmuuttajat ovat löytäneet täältä turvallisen ja demokraattisen paikan elää. He tietävät kokemuksesta, millaista eräissä muissa paikoissa on, eivätkä suin surminkaan halua olojen Suomessa muuttuvat samanlaisiksi. Aivan ymmärrettävää.

    Äänestä

Suvakit eivät suvainneet mennä samaan ohjelmaan jossa oli somalin raiskaama nainen. Kukaan ei koskaan tohdi kysyä muslimeilta,miksi eivät hae turvapaikkaa islamivaltioista,ellei kotimaassa asuminen onnistu.

Äänestä

Mikä vitun asiantuntija toi Nikula on? Kuitenkin Yle sitä aina raahaa muka asiantuntijaksi. Mitä vittua? Törkyturpa sika koko äijä.
Hyvä ettei Jani Toivola tullut; olisi haissut paskalta koko mesta; lisäksi sillä on peräaukon haavaumia.

Äänestä

Mutta Demari kansanedustaja ei uskaltanut tulla, koska on osallisena matubisneksessä ja saanut siitä ihan aiheellisesti kielteistä palautetta.

Kyllä se on niin, ettei sitä voi olla kahdella avannolla samaan aikaan onkinassa eli päättämässä kalakannasta ja rahastamassa niistä. Ja raha, joka rahastetaan on veronmaksajien.

Äänestä

Ihan mielekiinnosta: Onko suvakki vakiintunut termi? Mitä suvakki tarkoittaa?

Äänestä

Kai joku vastaa

Suvakki sana on mulle vieras ja pyydän opastusta sen tulkintaan.

Äänestä

Suvaitsevainen sana yhdistettynä sanaan vajakki tulee nimitys suvakki.
Henkilö joka luulee tietävänsä olevan oikeassa, eikä siedä toisen esittämää kritiikkiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DdDFD kirjoitti:

Kun on tajunneet, että suomalaisten silmät ovat auenneet, paras pitää Suu kiinni ja häipyä takavasemmalle. Eivät enää uskalla tulla esiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu