Milloin Mersuista hävisi "tähtäimet"?

huomioinut

Merkit on näköjään nykyään liimattu konepellin etureunaan kuten Saab-Scanian logot 80-luvun lopun Saapastimissa. Milloin tämä muutos on tullut?

4

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mersu2015

      Riippuu varustelutasosta onko tähti maskissa vai perinteisesti konepellissä pystyssä.Nykyisin suurin osa mersuista on avantgarde varusteilla jossa merkkiä ei ole konepellissä pystyssä.

      • huomioinut

        Ok, aloinkin jo miettimään onko kyseessä joku jalankulkijoiden törmäysturvallisuuteen liittyvä juttu. Jaguaareissa on ollut kyllä suolistavampiakin versioita keulamerkistä.


      • C_Avantgarde

        1960-luvun taksitolpilla oli vahva edustus Ajoneuvostoliitossa valmistetuilla ”autoilla”, joiden konepellillä komeili tällainen suolistusase:

        http://style.rbc.ru/images/uniora/16/1341922488_0116.450x310.jpg

        Mersujen tähtäin on laupiaan pyöreämuotoinen ja lisäksi kiinnitetty jousella, joka antaa periksi törmäyksen sattuessa. Sen ei pitäisi vahingoittaa uhria sen enempää kuin jalankulkijan päälle ajaminen muuten vahingoittaa.

        Oman C-Meseni vm. 2015 otin Avantgarde-versiona ja jäin siis ilman tähtäintä. Havaintojeni mukaan suurin osa valitsee nykyisin samoin.


    • RMB

      Minulla tähtimaskinen C180 2010. Tähden saa lisävarusteena konepellin alkuperäiseen paikkaan merkin tilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe