Yksittäistapauksia?

T_Apaus

Seinäjoen kaupunginvaltuutettu, vanhempi rikoskonstaapeli Piia Kattelus katsoo, että Suomeen on julistettu poikkeustila rajoittamaan tyttöjen ja naisten vapaata liikkumista.

Piia Kattelus (kesk.) kirjoittaa Uuden Suomen blogissaan otsikolla ”yksittäistapauksia poikkeustilassa”, kuinka tyttöjen ja naisten seksuaalisiin ahdisteluihin ja raiskauksiin liittyvässä nykykeskustelussa ”ei saa syyllistää kuin kantasuomalaisia, koska turvapaikanhakijat ovat aina yksittäistapauksia ja uhreja”.

– Onko minun kasvatettava 2000-luvulla tyttäreni käyttäytymään Suomessa samoin, kuin jos asuisimme esim. Pohjois-Afrikassa, jotta välttyisimme yksittäistapauksilta? Toivon koko sydämestäni, että pohjoismaisen kasvatuksen saaneet tytöt ja naiset ymmärtävät, mitä yksittäistapaus pahimmillaan tarkoittaa, kuuntelevat vanhempiaan ja kunnioittavat itseään, vaikka jotain ikävää tapahtuisikin, Kattelus kirjoittaa.

Kattelus muistelee, kahden vuosikymmen takaisia kokemuksiaan Brysselissä reppureissaajana.

– Minä en tuolloin ymmärtänyt, että jo Euroopan Unionin syntyhetkillä Brysselissä vallitsi ”poikkeustila”, joka rajoitti tyttöjen vapaata liikkumista julkisilla paikoilla myös valoisana aikana. Minä ja ystäväni emme vaaleina suomalaistyttöinä saaneet rauhassa ”hengata” torilla ilman, että pohjoisafrikkalaiset nuoret miehet joukolla piirittivät ja tunkivat lähietäisyydelle.

Kattelus sanoo olevansa huolissaan tämänlaisesta kehityksestä. Hän mainitsee Helsingin poliisikomentaja Lasse Aapion toteamuksen joulukuussa 2015, jolloin Aapio sanoi, että "entiseen ei ole paluuta".

– Tällä Aapio viittasi Helsingin heikentyneeseen turvallisuustilanteeseen sekä turvapaikanhakijoiden naisiin kohdistamiin seksuaalirikoksiin, kuten puskaraiskauksiin.

– Puhuttiin ilmiöstä, joka on saapunut Suomeen. Ilmiö saapui Suomeen samaan aikaan, kun 30 000 turvapaikanhakijaa matkusti junalla Tanskan ja Ruotsin kautta Suomeen. Jo useampia yksittäistapauksia, jotka yhdessä muodostavat ilmiön

Kattelus muistuttaa marraskuussa 2015 tapahtuneesta joukkoraiskauksesta Helsingin Rautatientorilla, jossa neljä ulkomaalaista, joista ainakin kolme ovat hänen mukaansa turvapaikanhakijoita, raiskasivat naisen.

– Uutena vuotena 2015 Helsingissä tapahtui tuhatkertainen yksittäistapaus. Helsinkiin kokoontuneet tuhat turvapaikanhakijaa ahdistelivat joukolla tyttöjä ja naisia.

– Kuten poliiskomentaja sanoi, entiseen ei ole paluuta. Tulkitsen tämän niin, että poikkeustila rajoittamaan tyttöjen naisten vapaata liikkumista on julistettu lopullisesti.

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halaottelu

      On se sitten hieno "urheilulaji" tuo toisten hakkaaminen, kumma ettei ns. sivistysvaltioissa tuota kielletä, onhan kaikki koiratappelut, kukkotappelut ja yeensä missä käytetään eläimiä, kiellettyä, ihmisen täytyy olla jotenkin henkisesti sairas tai kieroutunut jos nauttii siitä että veri roiskuu, en ymmärrä.

      https://pbs.twimg.com/media/Cc1-ti9UMAAp6YJ.jpg

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe