Koska turvapaikanhakija muuttuu maahanmuuttajaksi

SeAvarakatseinen

Niin eli milloin ...? Uusi laki Suomeen ... eli ....EI koskaan.
Kalliiksi tulee ja paljon maksaa!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016030321204635_uu.shtml

Yksi turvapaikanhakija maksaa arvioitua enemmän - yksi syy kiireessä tehdyt sopimukset....
Yksi turvapaikanhakijan majoitusvuorokausi maksaa keskimäärin 66 euroa. Vuorokauden kulut käsittävät kaikki kulut, joita ovat vastaanottoyksikön tilavuokra ja kiinteistöhuolto, työntekijöiden palkat, materiaalikulut, palvelut ja asiakkaille maksettava vastaanottoraha.

ILTALEHTI tiesi!

Nyt sen oppivat veronmaksajat ja kohtapian huomaavat tilinauhoissaan ja elintasossaan.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeAvarakatseinen

      .... jatkoa ....

      On sentään jonkinverran "tolkkua" säilynyt Savonmaassa:

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016030421215943_uu.shtml

      SPR-pomo Ylellä: "Suomessa on menty liian pitkälle turvapaikanhakijoiden palvelemisessa"

      Pres. S.Niinistö tiesi "tolkusta" Iisalmen korkeuksilla. Esiintyhän tuota sentään vähemmässä määrin myös Kuopiossa, mutta PÄÄ-kaupunkiseudulla on ainakin viherpipertäjät, suvakit ja hyyssärit menneet ihan tolkuttomuuksiin!

      • asiaasepuhui

        Ylen kulttuurivieras Paleface (oik. Miettinen) on avarakatseinen ja fiksu mies:

        "Huomion siirtäminen pois leikkauspolitiikasta turvapaikanhakijoita syyttelemällä on Miettiselle erityisen vastenmielistä.

        – Kun pidetään epävarmuudella ja pelottelulla luotu ilmapiiri ja leimataan sotaa pakenevat ihmiset, niin saadaan oivallinen tilaisuus viedä läpi kylmäverisiä päätöksiä. Kun pidetään ihmiset ja keskustelupalstat ylikuumentuneina, niin ihmiset eivät huomaa, mistä leikataan.

        Etenkin perussuomalaisille turvapaikanhakijoiden määrän nopea kasvu on tarjonnut mainion propaganda-aseen, jolla pelotella kansaa.

        – On täysin halla-aholainen ajatus, että Tukholmassa palaa autot sen takia, että siellä on maahanmuuttajia. Siellä palaa autot, koska ihmiset elävät köyhyydessä ja näköalattomuudessa lähiöissä ilman duunia ja ilman palveluita, ilman rahaa lähteä käymään edes keskustassa."


    • No oikeaksi maahanmuuttajaksi, ei ikinä. Oikealla maahanmuuttajalla on aina maahan tullessaan valmiina asunto, työpaikka tai opiskelupaikka ja rahaa elämän aloittamiseen Suomessa omalla kustannuksellaan. Hyysärien käyttämät termit eivät vastaa todellisuutta. Että silleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe