Tukirahoja odottavien maatilojen ahdinko syvenee – maitotilalta katkaistiin sähköt
"Maaseutuasiamies perää maa- ja metsätalousministeriöltä pikaisia toimia tilojen pelastamiseksi. Ministeriöstä vastataan, että kaikki mahdollisuudet on selvitetty, eikä lisäapuja voida enää antaa. Maatilat ovat olleet ahtaalla pitkään: juuri valmistuneet tilinpäätökset osoittavat kymmenien tuhansien eurojen tulonmenetyksiä.
Maaseutuasiamies Mari Tabellin puhelin soi tiistaina. Soittaja oli maitotilan isäntä, joka tiedusteli rauhallisesti tukien maksatusaikatauluja.
Kun puhelu eteni, Tabellille selvisi, että tilanne on nyt todella vakava: tilalta oli katkaistu sähköt.
– Isäntä kertoi neuvotelleensa asiasta sähköyhtiön kanssa, mutta hänen sanojaan ei otettu kuuleviin korviin, Tabell puuskahtaa.
Maaseutuasiamies on tilanteesta täysin sydämistynyt: hän on ottanut yhteyttä maa- ja metsätalousministeriöön ja vaatinut, että vanhaan tukisovelluksen kautta jokaiselle maatilalle siirrettäisiin tietty euromäärä.
– Korjauserät voidaan tehdä myöhemmin uuteen sovellukseen uuden ohjelmakauden mukaiseksi, hän ehdottaa.
"Uusia keinoja ei ole käytettävissä"
Maa- ja metsätalousministeriön kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio myöntää olevansa tilojen tukalasta tilanteesta tietoinen, mutta hän ei usko, että lupauksiin lisärahasta on mahdollisuutta.
Säästöjen maailmassa me kaikki elämme. Uusia keinoja ei valitettavasti ole käytettävissä. Tilojen pitää nyt vain yrittää saada paikallisesta pankista ymmärrystä tilanteeseen.
Husu-Kallio kertoo, että tämän viikon aikana "kaikki mahdollisuudet on käyty läpi ja vastaus on ei." Esimerkiksi kansanedustaja Anne Kalmarin (kesk.) ehdottamalla käsipelillä viljelijätukien käsittely on kansliapäällikön mukaan mahdottomuus.
– Maksatusten siirtäminen paikallisiin Ely-keskuksiin on EU-lainsäädännön mukaan mahdotonta."
"Mari Tabell neuvoi sähköt menettänyttä isäntää pyytämään apua seurakunnasta, koska hän oli kuullut, että sieltä on joskus maksettu ahdingossa olevien ihmisten sähkölaskuja."
http://yle.fi/uutiset/tukirahoja_odottavien_maatilojen_ahdinko_syvenee__maitotilalta_katkaistiin_sahkot/8716941
Useilta maatiloilta katkaistu sähköt Pohjois-Savossa
http://yle.fi/uutiset/useilta_maatiloilta_katkaistu_sahkot_pohjois-savossa_tilanne_jota_kukaan_ei_halua/8719885
.
Useilta maatiloilta katkaistu sähköt KEPU!!!!!
Loistavaa_KEPU
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1223044EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351425- 1041289
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621037Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1341018Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661017- 60947
- 41757
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22743Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta119713