Oriveden huonoimmat asuinalueet?

Onko Oriveden huonoimmat alueet niitä missä kunnan vuokratalot ovat, vai onko Orivedellä ollenkaan ns. slummeja?
161147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Moi
Jos haluaa asua hyvin niin kannattaa ostaa tontti syrjemmältä.
Ahotie ja ym vuokra kämpät on yh juttuja...

Äänestä

oriveden aseman alue ei oo mitään houkuttelevaa alue.

Äänestä
  • siis houkuttelevaa aluetta

    Äänestä

Miksi Oriveden kunta pitää niin kovia hintoja vuokra-asunnoissaan? Ei paljon houkuta töitä tekeviä niihin muuttamaan.

Äänestä

Sairaalan luona vanhoissa kerrostaloissa saa asua ilmaiseksi ja ruokakin kuuluu samaan syssyyn.

Äänestä
  • Mihin voi jättää hakemuksen?

    Äänestä

On hienoja maisemia syrjemmässä. Järvenrannalta tai järven läheisyydestä ostaa tontin.

Äänestä

On kunnalla ihan hyviäkin taloja kuten mäkelänkuja, mutta kaikki kaupungin asunnot kohtuuttoman kalliita. Asemalle en muuttaisi nyt varsinkaan kun sieltä ainut kauppakin hävisi ei sillä, että olis siinä kunnossakaan kaupungin asunnot siellä, että viitsis edes harkita.

Äänestä

Miksi kaupunki ei myynyt niitä sinisiä taloja? Nyt ne ovat "taiteennimissä" maalattu muka hienoksi ja pysyvät siihen asti kunnes talot puretaan. Alue näyttää slummilta. Olisi myyneet ne, ottaneet rahat, säästänyt purkukustannukset, saanut lisää veronmaksajia pitäjään.
Yksityisen omistajan käsissä olisi muuttunut maisema näiltä osin ainakin paremmaksi.

Äänestä
  • Yrityskoordinaattori halusi niistä sellaisia!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Yrityskoordinaattori halusi niistä sellaisia!

    Turha tässä ketään muuta on syytellä eikös asioista päätä Savonlinnasta pois potkittu naumanen. kelpasi tänne kyläpahaseen kun muualla ei tarvetta ollut.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Turha tässä ketään muuta on syytellä eikös asioista päätä Savonlinnasta pois potkittu naumanen. kelpasi tänne kyläpahaseen kun muualla ei tarvetta ollut.

    Minkähän ihmeen takia täytyy hyvin palkattuun virkaan epäpätevä ottaa, kannattaa ehdottomasti taustoista ottaa selvää. Olisiko mahdollista että apukoulun juuri ja juuri läpäissyt?

    Äänestä

Antinmäki ja Kulpakko on hyviä alueita. Myös Santtio. Huhtamonkangas sen sijaan on ankea.

Äänestä

Nuo ovat kirkolta pitemmän matkan päässä. Rollaattorilla ja potkukelkalla loppuu range kauppareissulla.

Äänestä

On.

Äänestä

Syrjemmällä ei ole slummeja. Kylät ovat elinvoimaisia ja nätin näköisiä maisemia riittää. Tämä tietysti vaatii kulkuneuvoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UteliasUntamo kirjoitti:

Onko Oriveden huonoimmat alueet niitä missä kunnan vuokratalot ovat, vai onko Orivedellä ollenkaan ns. slummeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu