Jehovan todistajiin on usein helppo törmätä. Jos meillä kristityillä uskovaisilla on vankka Raamatun tuntemus ja vakaa usko, ei suljeta ovea, kun kohdataan, vaan todistetaan heille uskostamme Raamatulla perustellen. On tapauksia, että uskova kristitty on voinut olla auttamassa Jehovan todistaja-liikkeen ansassa olevaa ihmistä vapauteen tästä eksytysliikkeestä ja uskoon Jeesuksen seuraajaksi.
Jehovan todistajat mm luulevat, että Jeesus on enkeli Mikael.
Seuraavassa linkissä kerrotaan tapauksesta, jossa uskovan kristityn todistus oli alkusysäys kokonaisen Jt-perheen uskoon tulolle.
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/juho-hylkasi-jehovan-ja-loysi-jeesuksen/
Otsikko on kyllä hämäävä, sillä eihän Juho hylännyt Jehovaa (Jumalan nimi), vaikka hän löysikin uskon Jeesukseen. Hän jätti vain eksyttävän Väärän profeetan, Jehovan todistajat-lahkon ja löysi Jumalan yhteyteen.
Rukoillaan kaikkien Jehovan todistajien puolesta, jotta moni heistä pääsisi eroon tuon Jt-liikkeen ansasta ja löytäisi uskovaiseksi Jeesuksen seuraajaksi.
Pasi Turusen teos Vartiotorni - Valtakunta uudessa valossa on mainio kirja, jossa kerrotaan Jt-liikkeen pimitetyistä epäkohdista ja opetusten epäraamatullisuutta perustellaan Raamattuun verraten. Kirjassa käytetään lainauksia Jt-liikkeen omasta kirjallisuudesta ja osoitetaan miten opit ovat muuttuneet senkin mukaan, kun liikkeen ennustelut lopun tulemisesta eivät ole toteutuneet. Tuosta teoksesta on paljon hyötyä evankelioimistyössä Jehovan todistajille. Mutta luetaanpa sitä tai ei, niin lähdetään nyt laajassa rintamassa evankelioimaan Jehovan todistajille. Jumala kaipaa eksyneitä lampaitaan luokseen!
Ps. Tässä tietoa Jehovan todistajista, jotta heille olisi helpompi evankelioida:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat
Kannattaa evankelioida Jehovan todistajille!
JumalaJohdattaa
2
164
Vastaukset
- Sisko48
Minä olen samaa mieltä että Jehovan todistajille pitää evankelioida. Olen puhunut heille uskosta Jeesukseen,pelastuksesta,sovitustyöstä sillä Jeesus Kristus on kuollut puolestamme ja sovittanutmeidän syntimme.
Olen ajatellut että se sanan siemen joka kylvetään sydämeen niin se alkaisi itämään sydämessä ja jehovan todistajien silmät avautuisi näkemään totuuden - Mielipiteeni
Jehovan todistajien kannattaa antaa olla Jehovan todistajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.593727Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873118Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin692326Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141530Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651319- 871169
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291039Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1991Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55965- 47952