Päätoimittajien älähdyksessä oli pelottava sävy sananvapauden rajoittamisesta. Päätoimittajat puoltavat sananvapautta vain virallisen median edustajille, mutta sosiaalisen median sananvapautta voidaan perusteetta rajoittaa. Tätä ei suoraan sanottu, mutta päätoimittajien viestistä ei jäänyt silti epäselvyyttä.
On perin kummallista, että nimenomaan päätoimittajat ovat sananvapauden rajoittamisen kannalla, koska juuri heidän pitäisi tukea sitä kaikin keinoin.
Jos sananvapautta aletaan perustuslain uusinnalla tai perustuslakia alemmin säädöksin rajoittaa, paluuta kaikille kansalaisille vapaaseen tiedonvälitykseen ei enää ole.
Turkissa Erdogan todisti tämän väittämän asettamalla opposition tärkeimmän sanomalehden hallituksen valvontaan. Turkissa ei ole paluuta vapaaseen tiedonvälitykseen ainakaan pääministeri Erdoganin kaudella.
Ei rajoitettu sananvapaus ole sananvapautta
4
<50
Vastaukset 4
Eipä sitä tosiaan sanottu. Sosiaalisen median sananvapauden perusteeton rajoittaminen onkin sinun keksintösi, eikä päätoimittajien viesti.
Lain mukaan meillä ei ole rajatonta sananvapautta tälläkään hetkellä. Kyllä niistä sanomisistaan joutuu vastaamaan.- z9P4qcAd
Turkissa vain puututtiin valemedian vihapuheisiin. Ei Turkissakaan sananvapaus voi olla rajatonta.
- suus.kiinni
Kim Jong Un on määrittänyt vapauden omalla tavallaan. Täällä päätoimittaja Jon Un:it yrittävät määrittää sananvapauden samalla menetelmällä. Eikä kauaa mene niin se tuottaa tulosta, on jo tuottanut.
- TerveTervo
Ihmetyttää myös JSN:n puheenjohtajattaren asenne sananvapauteen. Häntä ei tunnu kiinnostavan muu kuin naisten ja maahanmuuttajien asema, kts. Pressiklubi 4.3.2016, jossa ainoastaan Jouni Tervolla terveitä ajatuksia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562