Ihmisen aivot luovat tärkeys tai pikemminkin paremmuusjärjestyksen.
Jokin on niin paljon parempi kuin joku muu, siis korkein, ylin, kaikista paras.
Se joka kokee absoluuttisen tunnetilan, sitä ei voi millään kumota.
Jokin on niin paljon parempi kuin joku muu, siis korkein, ylin, kaikista paras.
Se joka kokee absoluuttisen tunnetilan, sitä ei voi millään kumota.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä se syntyy sisäsiittoisuudesta.
Kun oikein vatkaa polvillaan rukousta, niin tuntee olevansa muita ihmisiä huomattavasti parempi, kun on niin jumalinen, eikö?
Kun seuraavan kerran pääset tuohon tunnetilaan, niin koitas poistaa vaikkapa zika-virus maailmasta. Kunnon rukouksen päättävällä maagisella abradakabralla, eli aamenella ei pitäisi olla mikään ongelma.
Tarkoitan että uskovaisten aivot eroaa normaali ihmisen aivoista.
Heidän perinnöllinen ominaisuus aivoissa luo tunnetilan, jota kai voitaisiin verrata heroiini riippuvuuteen.
True dat!
Uskonnollinen ihminen on eri asia kuin uskovainen ihminen. Uskonnollisia ihmisiä syntyy aloittajan mainitsemilla keinoilla.
Sitten en keksi mikä uskovainen on.
Jumala voi siis olla mikä tahansa, jos se on ihmisen omassa arvoasteikossa korkeimmalla. Muistuikin mieleeni, kun eräältä muinaiselta zen-buddhalaisuuden mestarilta, kysyttiin: "Mikä on Buddha?", hänen vastauksensa oli: "kuivunut paskakokkare.!"
Korkein tunnetila mihin ihminen voi päästä on rakkaus koska sille kaikki on mahdollista. Siihen tosin on todella vaikea päästä. Eli jumala on rakkaus. Ei tähän raamattua tarvittu.
Jos korkein tunnetila on rakkaus, niin intensiivisin tunnetila voisi olla paatos.
Muistuu mieleen tapahtumat Jerusalemissa v. 69 JKr. kun sadat juutalaismiehet ahtautuivat Temppelin sisäpihalle, puolustaakseen Temppelin pyhyyttä.
Roomalaiset olivat sitä ennen tuoneet Temppeliin pakanallisen tunnuksen, ilmeisesti jonkun heidän armeijansa embleemin, sillä seurauksella, että kaupunki ja maakunnat olivat kuohuksissa ja nuoret miehet täynnä marttyyrihenkeä.
Kaiken takana oli tietysti heidän uskonnollinen opetuksensa. Paikka oli juutalaisuudelle kaikkein pyhin.
Siinä ei sitten paljoa painanut muut seikat vaakakupissa, ei lasten eikä vanhusten eikä köyhien eikä sairaiden, jotka asuivat Jerusalemissa, kohtalo. Tärkeintä oli palauttaa Temppelin kunnia.
Jumala = lupa toimia mm. moraalin vastaisesti, lakien vastaisesti, järjen vastaisesti... kysykää vaikka muslimeilta, joiden mukaan allah on itse käskenyt heitä irroittamaan vihollisten päät.
Ateistin+Jumalan+korvike+on+joko+pillu,+pullo+tai+pallo.+Ja+tarkoitan+nyt+nimenomaan+maskuliinistä+ateistia.
Moni+ajattelee+huipputieteen+aseman+omaavan+psykologian+mukaisesti,+että+seksi+on+tärkeintä.+Monet+ajattelevat+psykologian+mukaisesti,+että+kemiallisesti+aivomme+sekoittavat++aineet+eli+viina+ja+huumeet+ovat+korkeinta+maailmassa.+Yli+95%+laitosvanhuksistamme+käyttää+erittäin+kovia+huumeita;+alakuloon,+iloisuuteen,+unettomuuteen+ja+uneliaisuuteen+ja+hehän+tietävät+elämänkokemuksensa+perusteella+mikä+on+elämän+tarkoitus.+Oikea+vastaus+on+kuitenkin+jalkapallo+ja+Leo+Messias,+joten+osa+ateisteista+on+oikeassakin.
Mainostan, kun liippaa aloitusta.
Nollatilassa - Joe Vitale - kirja(9789529676781) | Adlibris ...
Hinta: 25,90 €. nidottu, 2015. Lähetetään 1‑2 arkipäivässä.. Osta kirja Nollatilassa Joe Vitale (ISBN 9789529676781) osoitteesta Adlibris.fi. Ilmainen toimitus.
www.adlibris.com/fi/kirja/nollatilassa-9789529676781
Tutustukaa ihmeessä, jos aivojenne kemialta pystytte vaikka kirjastosta...