Suomi jakaantuu ?

Heitä.alkaa.kaihtamaan

Jos ei sopimuksia saada aikaan.
Itse kuulun enemmistöön ja siihen osaan joka osaa maan asiat, kuten vaali näytti demokratiassa. Ei jumpuroiden, vaan rakentaen.
Jotka jäämässä ulos, heille ei sitten mitään erivapauksia enään.
esim. myymälöissä heille lisämaksut tuoteostoistaan. Mitä palveluja hakevatkaan, ne kalliimmiksi heille.
Nähty jo nämä punikit, mitä ovat miehiään.
Tuskin nyt tähtäimien läpi katsellaan heitä kuin 1918 ?

Työttömiä 400 000, eiköhän siitä saada monien tilalle parempaa ainesta.
Suomi 100 vuotta, ja samat punikit yhä reuhaa, jälkeläiset 1918 aseelliseen kapinaan, joka oli SDP aiheuttama silloinkin..

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SAKonSDP

      Suomi ei jakaannu, ennemminkin SAK. Muutaman jäsenliiton pomojen kaksinaamaisuus paljastui. Olivat neuvottelevinaan eivätkä antaneet oikeaa tietoa jäsenille.
      AY-pomojen aika kului ensi viikon mielenosoitusten agitointiin ja kyytien järjestämiseen Helsinkiin.
      Työkansaa kiinnostaa oma leipä, lastensa työllisyys ja tulevat eläkkeet. AY-pomoja kiinnostaa omat jättipalkat, SAK:n miljardiomaisuus, VVO:n ja Asuntosäätiö-asokotien vuokrakiskonta ja työeläkelaitosten hallituspaikat. Tyyöeläkerahastojen 180.000.000.000 = 180 miljardia euroa työeläkeläisiltä leikattua rahaa p i i l o s s a veroparatiiseissa ja muissa koloissa. -Sormet syyhyää.

    • Siitäs_saitte

      Tuki eemelit itkevät, kun duunarit eivät olleetkaan lampaita joita Sipilä saa mielin määrin juoksuttaa.

      • ihmetovereita

        Sinua siis kiinnostaa pakkolait,taidat olla sen verran typerä että et ymmärrä että työläiset häviävät tässä vaihtoehdossa huomattavasti enemmän


    • Res.maj.näköjäänPuskissa

      Kuulehan sinä aloittaja. Olet ilmiselvästi tyyppi joka oli täällä nikillä res.maj mutta sait päihisi kun lähdit valehtelemaan muka saamastasi sotilasansiomitalista. Valehtelit paljon muustakin. Et ymmärrä, että kaltaisesi apukoulutasoisen älyllisesti jälkeenjääneen ihmisen tyyli ja tekstivirheet paljastavat alkuperäisen kirjoittajan. Ole vaan rohkeasti edelleen res.maj. Tyhmyyttä ei tarvitse hävetä. Ethän sille itse voi mitään.

      • antennipää

        Antennipääkö se siinä jurputtaa? - Suomessa on sanan- ja mielipiteen vapaus. Perustuslaki takaa sen. Ootko koskaan kuullu?


    • Sanoisin, että Suomi pysyy ilman tuota turhaa, "yhteiskuntasopimusta" paremmin yhtenäisenä, ja entistä yhtenäisemmäksi tulee, mikäli hallitus aikoo noita "turhia pakkolakejaan" alkaa ajamaan. Tosin nehän ovat perustuslain vastaisiakin ja osittain kansaninväliten sopimuksen vastaisia.

      • Nykyisessä poliittisessa tilanteessa oikeistohallituksen uskottavuus huolehtia isänmaan asioista on täysin murentunut.

        Tämän tunnustaa nyt myös sivistysporvariston poliittinen kolumnisti Jyrki Vesikansa, joka päättää Iltalehden pääkirjoituksensa suosittelemalla Vasemmistoliiton keskeisiä tavoitteita: Leikkauspolitiikan korvaavaa elvytyspolitiikkaa, rohkeita investointilainoja työllisyydenhoitoon, epäoikeudenmukaisten leikkausten perumista ja uusia vaaleja:

        Pääkirjoitus päättyy seuraaviin sanoihin: "Reaalinen kilpailukyky on ensisijaista, mutta hetkessä ei luoda ylivoimaisia tuotteita, saati loistavia yritysjohtajia. Tasapainottamisen rinnalla on elvytettävä. Lainaa infra- ja muihin investointeihin saa halvalla. Koulutusleikkauksista on tingittävä. Ennenaikaiset vaalitkin ovat nyt mahdolliset. "

        Lue koko Jyrki Vesikansan pääkirjoitus Iltalehdestä: http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016030421218839_pk.shtml


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      111
      3695
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      64
      2629
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      33
      2589
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      74
      2402
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      24
      2270
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      103
      1350
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      625
      1252
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1045
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1039
    10. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1036
    Aihe