Kokoomuksen änkyräsiipi sai luun kurkkuunsa

TyönTekijänVastine

Kokoomuksen änkyräsiipi ja yrittäjäjärjestöt menivät nimittäin suunniltaan saatuaan eteensä järjestöjen viikonloppuna kynäilemän kilpailukykysopimuksen, jossa paikalliset joustot oli vesitetty. Kokoomuksen ja yrittäjien närästystä lääkitäkseen hallitus kieltäytyi hyväksymästä kilpailukykysopimuksessa vaadittua veronkevennystä ja paikallisen sopimisen mallia.

Hallitus käänsi asetelman uusiksi. Se vaati pidemmälle meneviä joustoja eli käytännössä esimerkiksi, että yleissopimuksesta huolimatta työpaikat voivat olla korottamatta palkkoja. Mitä enemmän paikallisia joustoja järjestöt löytäisivät, sitä lihavampi olisi veronalennusporkkana, hallitus yritti selittää.

Hallituksella on nyt ankara paikka. Jos se lupaa veronkevennykset, samalla se menettää vivun paikallisiin joustoihin. Tämä onkin juuri liittojen pirullinen taka-ajatus.

SAK:n mahtiliitot ovat näin esittäneet uhkavaatimuksen. Hallituksella on käytännössä kaksi päivää aikaa vastata.

Jos vanhat merkit pätevät, Keskusta ja Perussuomalaiset nöyrtyvät. Nöyrtyykö Kokoomus?

Pankkiiri Björn Wahlroos on piiskannut kulissien takana Alexander Stubbia ja muita porvaripäättäjiä nujertamaan ammattiliittomafian vientikriisinkin uhalla. Wahlroosin ajatusten paras tulkki on kansanedustaja Elina Lepomäki. Wahlroos on Lepomäen vaalirahoittaja, kumpikin toimii konservatiivisen ajatuspajan Liberan hallituksessa. Viimeksi perjantaina Lepomäki maalaili twitterissä paikallisia joustoja mainiona keinona alentaa palkkoja.

Kilpailukykysopimuksen taakse pitäisi saada myös Wahlroosin seppien ammattikuntalaitos eli kokoomuksen markkinaliberaalisiipi. Elleivät nuo änkyrät taltu, mutta Stubb joustaa, kokoomuksessa paineet puheenjohtajan vaihtamiseksi kasvavat entisestään.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016030421219395_uu.shtml

3

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhytr547

      kokoomuslaiset Suomen suurimpia tukiloisia!!!!!!!

      paskakokkareet kuppaavat eniten tukia Suomessa!!!
      On tukea mm.

      -yritystukea

      -maataloustukea

      -kodinhoitotukea

      -päivähoitotukea
      -kotona teetettävän työn tukea
      -verotukea,verovähenykset
      -ja on puoluetukea kokarenuorloisille jotta voivat vaan makoilla!

      On tukea tuen päälle!

      Lista ois loputon!

      Susanna Kosken johtama kokoomuksen nuorisojärjestö saa valtionapua 642 850 euroa.=sossutukea!

      Vastikkeetonta tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€

      Kokoomusnuorten tuet pitäisi poistaa!!!!!

      • aö-lsdkbv

        Ja hiljattain yksi kokkarinuorten palkkapomo sai monta vuotta linnaa


    • Kenen_joukoissa_seisot

      Kokoomusnuorten outo etu: vapaapäivä USA:n kunniaksi

      http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/07/04/kokoomusnuorten-outo-etu-vapaapaiva-usan-kunniaksi/20139352/139

      "Torstaina on vietetty paitsi Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivää, myös kokoomusnuorten työehtosopimukseen neuvoteltua palkallista vapaapäivää. Kokoomusnuorten työntekijöiden rinnoissa liehui tänään vapautta uhkuva tähtilippu.

      Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivä 4. heinäkuuta ei yleensä vaikuta suomalaisten arkirytmiin. Amerikkalaisten lisäksi vapaapäivää viettää Suomessa kuitenkin kokonainen työyhteisö, kokoomusnuoret".

      -

      Kun työläisiltä koitetaan leikata arkipyhävapaita, kokoomusnuorilla on yhteiskunnan tuella maksettu ylimääräinen palkallinen vapaapäivä. Nyt porvarisvesat osallistumaan taloustalkoisiin ja turhat vapaapäivät pois!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1889
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1860
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      371
      1687
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1219
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1091
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1046
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    9. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      1011
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      968
    Aihe