Usa, tuo roistovaltio liitti tämän saarivaltion itseensä sotilasvallankaappauksella merijalkaväen avulla. Toisin kuin Krimillä, kansan tahtoa ei kysytty, eikä kaivattu.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Havaiji
https://fi.wikipedia.org/wiki/Havaiji
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Seuraavana menee suomi.
Tuo maakin oli menossa, joku jarrutti vähän. Mutta tulee joutumaan usan molokinkitaan.
http://juhamolari.blogspot.fi/2014/06/usa-ylivoimainen-ukrainan-kriisin.html
Saarilla riehuneet epidemiat tappoivat suuren osan väestöstä ja myös sotilaista.
Valta oli siirretty pienelle eurooppalaiselle ja havaijilaiselle eliitille.
Elikkä saaret olivat digtaattoriselle vallalle alistetuina ja kansa tautien ja nälänhädän riivaama.
Yhdysvallat halusivat pelastaa hätää kärsivän kansan ja estivät eliitin valtapyrkimyset tuomalla oman demokraattisen hallintomallin.
Kansa oli varmastikin USA:lle hyvin kiitollinen tästä.
Tilanne Ukrainassakin on kokonaan päinvastainen.
Ukrainan kansa ei halua kuulua Venäjän vallan alaisuuteen.
Asioista löytyy tänäpäivänä helposti todellinen tilanne ja faktatieto.
Et sitten uskaltanut mainita krimiä ollenkaan, siihen tässä lähinnä viittasin. Muutenkin tuo on lähinnä säälittävää räpellystä, ei usa halunnut pelastaa hätää kärsivää kansaa??? Tarkoitatko kuten Syyriassa tai esim Irakissa?
Onko sinulla luihäiriö?
-"Omistava luokka eli lähinnä valkoiset siirtolaiset kannattivat maan yhdistämistä Yhdysvaltoihin ja tavallisen kansan enemmistö oli itsenäisen monarkian puolella. Vuonna 1893 Lili’uokalani syrjäytettiin valkoisten sokeriruokoliikemiesten järjestämässä vallankaappauksessa Yhdysvaltojen merijalkaväen avulla." Tuosta kuules "hätää kärsivän kansan pelastaminen" on kaukana.
Älä siis vääristele totuutta.
Tosin Krimillä järjesteryr "vaalir"olivat lähinnä pila! Osa ei äänestänyt lainkaan ja osa moneen kertaan! Vaihtoehtoa Ukarainassa pysymisestä ei edes ollur!
miksi olisi pitänyt olla? siinä oli vaihtoehtona vuoden 1991 autonominen asema, mikä heille neuvostoliiton hajotessa jäi. Kansa valitsi mieluummin liittymisen Venäjään.
Kai muistat että kiova aloitti välittömästi krimin autonomisen aseman kaventamisen irtauduttuaan neuvostoliitosta. Krimillä oli tuolloin jopa oma pressa.
Miten pila...olitko paikanpäällä varmistamassa äänestyksen kulkua? Länsimedian rummutus ei suinkaan ole mikään totuus, vahinko että saadaan seurata ainoastaan länsimedian antamaa 'valhemediaa'.
Venäjä, tuo roistovaltio, liitti vuonna 1940 ltseensä Baltian maat ja puolikkaan Puolaa! Lähes myös Suomen, muttei ihan!
no niinpä ja sata vuotta aiemmin usa, tuo roistovaltio, liitti itseensä californian ja new meksikon (kuuluivat aiemmin meksikolle). Itseasiassa texas kuului myös Meksikolle alun perin, mutta se on erilainen tarina.