Suomen sotilaiden yhteishenki?

Väitän että se oli huono viime sodissa kuten aiemmissakin. Tämä traumautti tuhansia sotilaita ja ihmeellistä ettei asiaa ole enempi tutkittu. Monien selittelyt sotakokemuksista johtuivat siitä että he jouituivat joukkoterrorin uhreiksi. Kuolemanpelkoa pahempi oli joutua joukon sylkykupiksi.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vailla alkeistietojakaan.

Suomi selviytyi sodista nimenomaan hyvän maanpuolustus- ja taisteluhengen ansiosta.
Tietenkin pitkän sodan aikana oli myös ongelmia.

Äänestä

Valtaosalla hermot pitivät ja he pelastivat isänmaamme itsenäiseksi ja estivät päätymisemme orjavaltioksi!

Sinä ilmeisesti tunnet hyvin asian kun olit viisi vuotta vitjassa?

Äänestä
  • Joo ainakin mun lähipiirin tutuilla hermo piti ja tekivät sen mitä piti tehdä että kotiseutu pelastui, siellä on sellaisia paikkakuntia kuin Kollaa,Taipale,Viipurinlahti,Tali-Ihantala,Kuuterselkä,Ilomantsi paikkoja joissa taistelleille saamme olla kiitollisia itsenäisyydestämme .He tekivät sen mikä pitikin ilman sen suurempia retoriikkoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiettu.totuus kirjoitti:

Väitän että se oli huono viime sodissa kuten aiemmissakin. Tämä traumautti tuhansia sotilaita ja ihmeellistä ettei asiaa ole enempi tutkittu. Monien selittelyt sotakokemuksista johtuivat siitä että he jouituivat joukkoterrorin uhreiksi. Kuolemanpelkoa pahempi oli joutua joukon sylkykupiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu