Penkit pois kirkoista!

LiberaaliKristitty

Muuten hyvä Jumalanpalvelus, mutta kun iloisia lauluja kuunteleva kirkkoväki olisi halunnut ilmiselvästi liikkua ja tanssia kuoron mukana.

Jumalanpalvelus
http://areena.yle.fi/1-3142470
Jakso 4
56 min su 6.3.201630 pv 0 katselua
Diak ammattikorkeakoulun juhlamessu Helsingin Paavalin kirkosta. Saarnaa piispa Irja Askola ja musiikista vastaa Higher Ground-kuoro.
Tuotantoyhtiö Kirkon tiedotuskeskus Suomi

Muutama ihminen yrittää penkissä rohkeasti taputtaa käsiään, mutta siihen se aluksi sitten jää. Miksi? No siksi, koska koko kirkkoväki on "lysähtänyt" kirkon penkkeihin.

Sitten toinen huomio samasta asiasta, että kirkkokuoro ja sen vetäjä näyttää samasta(penkit) syystä elävän omaa elämäänsä iloisesti edessä laulaen. Kirkkoväeltä on penkkeihin painettuina tavallaan riistetty paras mahdollisuus osallistua yhteiseen ilonpitoon, näiden ahdistavien penkkien takia. Ja jos joku haluaisikin innostua yhdessä laulamaan ja tanssimaan käsiään taputellen, niin penkkirivit vieressä muistuttavat siitä, että ei saa iloita seisten. Ei saa seisten laulaa. Ei saa taputtaa mukana tanssien. Että istupa nyt vain takaisin sinne penkkiin, ja vaikene kiltisti. James Brown kuoron kanssa näyttää, mitä on todellinen ilo ilman pelkoa : https://www.youtube.com/watch?v=bO-_rX4FG_M Tässä ei penkitkään enää hidasta menoa.

Ortodoksisessa Jumalanpalvelusmenossa siis onkin jotain hyvää, ja se on seisaallaan palveleminen. Seisaallaan ihminen on paljon aktiivisempi. Seisaallaan ihminen pystyy muuttamaan paikkaansa helposti Jumalanpalveluksen aikana. On siis mahdollisuus, annetaan mahdollisuus palvella elävästi Jumalaa. Penkkeihin kyykyttämällä kaikki kuolee. Varsinkin kun on ujoista suomalaisista kyse.

Sitäpaitsi nykyinen Jumalanpalvelus kestää vain vajaan tunnin, jonka jokainen tervejalkainen kyllä jaksaa. Varsinkin silloin kun on palvelun aikana mahdollisuus oikealla tavalla iloita.

Penkit yleensäkin edustavat ja ovat muistuttamassa meitä siitä ikävästä ajasta, kun ihmiset ahdistettiin istumaan paikoilleen koulun luokissa. Luotisuorat koulunpenkit jonoissaan, eteenpäin suunnattuina "suurta johtajaa" opettajaa kohti, ja vain opettaja sai seistä ja puhua. Nykyäänhän tätä opettajan roolia ollaan poistamassa koulun luokista, kun ollaan huomaamassa se, että ylhäältä päin sanelu ei tietenkään johda oppilailla parhaaseen oppimistulokseen. Sama pätee myös Jumalanpalvelukseen. Ei Jumalapalvelusmenossa voi iloita, kun juuri keskellä salia jossa iloitseminen voisi parhaalla tavalla vapaasti tapahtua on koko salin lattian täyttävä puulotjallinen raskaita penkkejä. Koko kirkkosali pitäisikin varata vapaaksi ensisijaisesti tanssille. Kirkonpenkeillä pitäisi olla mahdollisuus siirtää ne pois. Sivuille. Vähemmän penkkejä. Enemmän liikkumatilaa. Vanhuksille ja pyörätuolisille jne. tietenkin mahdollisuus istumiseen.

Kirkonpenkkien ahdistava ja masentava, toivon vievä tunnelman latistus on vanha suomalaisfarisealainen jäänne. Se katkaisee terän kunnon iloitsemiselta ja riemuitsemiselta.

Kirkkojen vanhoissa "rakenteissa" on siis luotisuoraan järjestetyissä kirkonpenkeissä ikävä jäänne muistuttamassa meitä siitä ajasta, jolloin ihmiset haluttiin saada ruotuun kyykyttämällä ja orjuuttamalla paikoilleen.

Mutta kuoro, Higher Ground oli tuossa ylläolevassa hyvä. Valkoista asuina päällä, tyyli kuin american gospel, vaikka vähän alussa pinnisteltiinkin iloon pääsemiseksi, kuten fundislaisilla yleensä on tapana väkisten painaa "henkeä", mutta lopputulos oli tällä kertaa hyvä kuitenkin. Ja kuorin krusifiksin valaiseminen ja valaistumisen muuttaminen välillä värikkäiksi valoiksi oli myös erittäin toimivaa ja iloa antavaa.

Kun hoetaan että "ilo Herrassa on väkevyytemme", niin ilo ei onnistu vanhoissa kirkoissa kirkkojen vanhan rakenteellisuuden ja rakenteen takia. Näissä vanhoissa rakenteissa on farisealaisesti hapannut muistutus vielä vanhasta ajasta, jolloin pelolla hallittiin kansaa, kyykyttämällä se paikoilleen.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

        "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
        Maailman menoa
        739
        9277
      2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

        Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
        Maailman menoa
        374
        8153
      3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
        Maailman menoa
        164
        5977
      4. William ja Sonja Aiello ERO

        Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        54
        2437
      5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

        Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
        Kotimaiset julkkisjuorut
        6
        2146
      6. Se siitä sitten

        Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
        Ikävä
        82
        1789
      7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

        Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
        Kotimaiset julkkisjuorut
        20
        1727
      8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

        Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        8
        1561
      9. Ihastumisesta kertominen

        Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
        Ihastuminen
        92
        1517
      10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

        Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
        Maailman menoa
        441
        1410
      Aihe